IP-PP2-443-576/07-4/ASi - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej remont powypadkowy samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-576/07-4/ASi Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej remont powypadkowy samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 16 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT wystawionej za remont powypadkowy samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT wystawionej za remont powypadkowy samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W prowadzonej działalności wykorzystuje samochód ciężarowy, który zaliczony jest do środków trwałych. Samochód ten uległ kolizji z winy kierującego innym pojazdem. Samochód Strony nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Przedmiotowy pojazd został naprawiony w warsztacie, który wystawił fakturę VAT na firmę Wnioskodawcy. Kwota netto za naprawę została pokryta przez firmę ubezpieczeniową (X) z polisy sprawcy i przelana bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej za remont powypadkowy samochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług, z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art. 88 tej ustawy. Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Ponieważ samochód, którego dotyczy zapytanie nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC, co wyklucza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na jego naprawy powypadkowe (art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z wyżej cytowanym art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej dokonaną naprawę powypadkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl