IP-PP2-443-556/07-2/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-556/07-2/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu 8 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące opodatkowania opłat rocznym z tytułu użytkowania wieczystego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2007 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące opodatkowania opłat rocznym z tytułu użytkowania wieczystego.

Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, iż Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w P. przy ul. Z. i z tego tytułu zobowiązana jest do uiszczania rocznej opłaty na rzecz Urzędu Miejskiego.

Użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r. i zgodnie z przyjętą powszechnie interpretacją stosowanych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) potwierdzoną uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2007 r., sygn. akt I FSK 27/06 podjętą w składzie 7 sędziów wynika, iż opłaty roczne z tytułu umów o użytkowanie wieczyste zawarte przez dniem 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W niniejszej sytuacji Urząd Miejski stosuje w tej kwestii odmienną praktykę, inną od powszechnie stosowanej i mimo pism oraz wyjaśnień Spółki obciąża Wnioskodawcę podatkiem od towarów i usług w wystawianych fakturach.

W związku z powyższym Spółka wnosi o odpowiedź na pytanie

czy obciążanie Spółki, w wystawianych przez Urząd Miejski fakturach podatkiem od towarów i usług z tytułu wieczystego użytkowania ustanowionego przez 1 maja 2004 r. jest prawidłowe, a w rezultacie czy opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Spółki, stanowisko przyjmowane przez Urząd Miejski jest nieprawidłowe, a w konsekwencji opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania ustanowionego przed 1 maja 2004 r. nie zawierają podatku od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnia, co następuje:

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004, Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 232 ww. ustawy - Kodeks cywilny, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

W oparciu o uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r., sygn. akt I FPS 1/06, jako dostawę towarów, należy także traktować oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej. Potwierdza to również interpretacja przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku do towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku do towarów i usług wskazuje, że przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponieważ użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób, na wzór uprawnień właściciela, przemawia to za uznaniem, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi przeniesienie prawa do rozporządzenia tym gruntem jak właściciel.

Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, będzie stwierdzenie, że jeżeli taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. (przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa), nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zasadą jest bowiem, że przy dostawie towarów i świadczeniu usług, w myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1). W momencie zaś ustanowienia użytkowania wieczystego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym opłaty dotyczące czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie mogą być objęte podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej. Podkreślić w tym miejscu należy, że co do zasady przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wiążą momentu powstania obowiązku podatkowego z dokonaniem zapłaty, z pewnymi wyjątkami.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, i jeżeli czynność ta nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. oraz przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa - to nie podlega ona obecnie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego przed tą datą, po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przeszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przeszłego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl