IP-PP2-443-495/08-4/ASi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-495/08-4/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2008 r. (data wpływu 17 marca 2008 r.), uzupełniony pismem z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 czerwca 2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia była w dniu 5 grudnia 1990 r. i nadal jest posiadaczem działki gruntu oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 63/10 o powierzchni 0,0286 ha położonej w obrębie 19 miasta X. Na gruncie ww. Spółdzielnia wybudowała sama w 1990 r. część budynku mieszkalnego wielorodzinnego, pięciokondygnacyjnego. Całość budynku postawiona jest na gruncie - Gminy i Spółdzielni. Obecnie nastąpi przeniesienie własności nieruchomości położonej w obrębie 19 miasta X na rzecz Spółdzielni (w załączeniu kserokopia protokołu z rokowań).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przeniesienie własności nieruchomości będącej własnością Gminy na rzecz Spółdzielni, która na tej nieruchomości wybudowała sama w 1990 r. część budynku mieszkalnego, spowoduje powstanie odprowadzenia przez Gminę podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż gruntu będącego własnością Gminy na rzecz Spółdzielni, która wybudowała sama w 1990 r. budynek mieszkalny wielorodzinny jest dostawą gruntu. Dostawa towarów (w przypadku Gminy jest to sam grunt) jest zabudowana to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wątpliwości budzi przypadek zwolnienia od VAT dostawy gruntu mającego miejsce jednocześnie ze zwolnieniem VAT dostawę używanego budynku (budowli lub ich części) wynikającej z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT stanowiącego o nierozłączności i nierozdzielności gruntu i postawionego na nim budynku. W przypadku Gminy dostawą objęty jest sam grunt, pomimo, że jest zabudowany budynkiem od 1990 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przy czym w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w przedstawionym stanie faktycznym, należy stwierdzić, iż przeniesienie na rzecz użytkownika gruntu prawa własności do części tego gruntu, na którym został wybudowany za zgodą właściciela gruntu budynek ze środków własnych użytkownika gruntu stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług - wyłącznie w odniesieniu do gruntu, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zwolnienie obejmuje dostawę, przedmiotem, której jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż tereny budowlane czy też pod zabudowę.

Oznacza to, że ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym itp. Charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego, tj. lokalne plany zagospodarowania przestrzennego.

Jak wynika z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, przedmiotem przeniesienia własności jest nieruchomość gruntowa, na której usadowiony jest budynek mieszkalny. W związku z powyższym przeniesienie własności stanowi dostawę towarów.

Posługując się kryterium przeznaczenia tego terenu, oznacza to, że dostawa ww. terenu - w postaci opisanego przeniesienia własności podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% - art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl