IP-PP2-443-439/08-2/AZ - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektów szkoleniowych dla rolników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-439/08-2/AZ Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektów szkoleniowych dla rolników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z realizacją projektów szkoleniowych dla rolników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z realizacją projektów szkoleniowych dla rolników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła na podstawie umów podpisanych z Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA realizuje projekty szkoleniowe dla rolników w zakresie działania: 1.3 Szkolenia w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006". W związku z realizacją ww. projektów szkoleniowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleciło Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, aby ta dla pewności co do kwalifikowalności podatku VAT, żądała od beneficjenta (wykonawcy projektu) w ramach weryfikacji wniosków o płatność aktualnych interpretacji wydanych przez właściwą Izbę Skarbową, potwierdzających, że beneficjent realizując dany projekt, nie może odzyskać podatku VAT, wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesienie wydatków związanych z organizacją szkoleń. W związku z powyższym Szkoła zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji dotyczącej braku możliwości odzyskania przez beneficjenta podatku VAT, wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesienie wydatków związanych z organizacją szkoleń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Szkoła może odliczyć podatek VAT wynikający z faktur VAT dokumentujących poniesienie wydatków związanych z realizacją szkoleń dla rolników w zakresie działania: 1.3 Szkolenia w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006".

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego. Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku 4 do ustawy. W pozycji 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT wymieniono "Usługi w zakresie edukacji" PKWiU 80, do których zalicza się m.in. usługi szkoleniowe. Szkoła stoi zatem na stanowisku, że poniesione wydatki na organizację szkoleń są związane ze świadczeniem usług zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co powoduje, że nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesienie wydatków związanych z organizacją szkoleń. W praktyce oznacza to brak możliwości odliczenia podatku VAT od faktur VAT dokumentujących poniesienie wydatków związanych z organizacją szkoleń. W opisanej powyżej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Szkoła na podstawie umów podpisanych z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA w Warszawie realizuje projekty szkoleniowe dla rolników. Realizując ww. zadanie Szkoła dokonuje nabyć towarów i usług przy udziale środków otrzymanych z Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006".

Efekt końcowy realizacji ww. zadania nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponieważ realizowany przez Szkołę projekt szkoleniowy nie posłuży wykonywaniu czynności opodatkowanych, zatem nie jest spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Szkole zatem nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług zużytych przy realizacji zadania, o której mowa w pytaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl