IP-PP2-443-405/07-2/KCH - Zwolnienie od podatku VAT świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.90 jako "usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niewymienione".

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 30 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-405/07-2/KCH Zwolnienie od podatku VAT świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.90 jako "usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niewymienione".

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 5 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT przy świadczeniu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.90 "usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niewymienione" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2007 r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT przy świadczeniu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.90 "usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niewymienione".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest właścicielem wiedzy, systemu informatycznego, infrastruktury i sprzętu, dzięki którym udostępniono Bankowi system informatyczny służący do dokonywania za pośrednictwem banku rozliczeń, o których mowa w ustawie o własności lokali, których współpracować będzie z systemami informatycznymi Banku oraz będzie udostępniany przez Bank klientom poprzez przeglądarkę internetową. Spółka będzie świadczyła usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym w zakresie wspierania Klientów użytkujących System oraz współpracować z Bankiem w zakresie zapewnienia ciągłości pracy systemu, poprzez jego nadzorowanie, a także szkolenie i instruowanie pracowników Banku, w zakresie działania systemu. W szczególności usługi zainteresowanego polegać będą na:

1.

obsłudze klientów w zakresie

a.

parametryzacji narzędzi do samodzielnego prowadzenia rozliczeń wspólnot mieszkaniowych,

b.

przyjmowania reklamacji,

c.

udostępniania systemu klientom banku,

d.

samodzielnej obsługi systemu,

e.

prowadzenia rozliczeń bankowych za pomocą systemu,

f.

ewidencjonowania transakcji i kosztów,

g.

metodyki rozliczeń finansowych i pieniężnych we wspólnocie mieszkaniowej

2.

współpracy z bankiem przy zapewnieniu bezpiecznego wykonywania dyspozycji bankowych w zakresie:

a.

zarządzania atrybutami bezpieczeństwa,

b.

monitorowania poprawnego działania systemu,

c.

udzielaniu pomocy pracownikom banku w zakresie obsługi systemu

3.

udostępnianie bankowi przez Spółkę systemu informatycznego umożliwiającego:

a.

przyjmowanie i przekazywanie do banku do realizacji dyspozycji takich jak przelewy do kontrahentów, ZUS, US, w terminie późniejszym także zakładanie lokat,

b.

rozliczanie wpłat właścicieli i najemców - automatyczny import z systemu bankowego,

c.

dostęp do informacji o saldzie rachunku bankowego i przeprowadzonych za jego pomocą rozliczeń

d.

opisywanie wydatków i wpływów zrealizowanych za pośrednictwem rachunku bankowego i inne narzędzia do samodzielnego prowadzeni rozliczeń wspólnot mieszkaniowych

4.

Rozwijanie systemu WOL

Zainteresowany w opisie zdarzenia przyszłego wskazuje, iż usługi, o których mowa powyżej zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.90 " usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niewymienione".

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym, Strona zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska czy opisana usługa będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy, usługi na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Jednocześnie art. 8 ust. 3 stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (dla celów podatku od towarów i usług, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.)).

Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy Działu VIII (art. 41-85) ustawy. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy; w poz. 3. tego załącznika figurują usługi mieszczące się w PKWiU w Sekcji J ex (65-67), tj.: "Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz factoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości

Reasumując, Dyrektor Izby skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, iż świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 67.13.10-00.90, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu, do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl