IP-PP2-443-392/07-5/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-392/07-5/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego W. - Ż., przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2007 r. (data wpływu 4 października 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu 13 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego W. - Ż. wykonuje usługi statutowe określone w grupowaniu PKWiU 85.12 - usługi medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie. Wnioskodawca planuje zakup wyposażenia, sprzętu medycznego i urządzeń, w tym środków trwałych, wykorzystywanych tylko i wyłącznie do działalności zwolnionej ustawowo od podatku VAT. Zakupy te będą realizowane pod koniec 2007 r. lub na początku 2008 r.. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej SPZZLO wykonuje czynności opodatkowane VAT - wynajem powierzchni na cele usługowe i biurowe. Dokonywanie zakupów można jednoznacznie podzielić na te, które są wykorzystywane dla działalności zwolnionej od podatku VAT, jak i służące działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Zdaniem wnioskodawcy w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, posiadają prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT zwalnia się od podatku m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. SPZZLO W.-Ż. stoi na stanowisku, że nie można odliczyć VAT naliczonego dla czynności podlegających zwolnieniu od tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dokonywane zakupy związane są ze świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Usługi w zakresie ochrony zdrowia wymieniono w pozycji nr 9 tego załącznika. A zatem, mimo że wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który oprócz usług w zakresie ochrony zdrowia wykonuje również czynności opodatkowane, nie nabędzie on prawa do odliczenia podatku od zakupów, które będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl