IP-PP2-443-355/08-2/MS - Opodatkowanie podatkiem VAT zaliczki otrzymanej przez spółkę na poczet wykonania robót budowlano-montażowych w budynku rekreacyjnym przeznaczonym do całorocznego zamieszkania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-355/08-2/MS Opodatkowanie podatkiem VAT zaliczki otrzymanej przez spółkę na poczet wykonania robót budowlano-montażowych w budynku rekreacyjnym przeznaczonym do całorocznego zamieszkania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu 29 lutego 2008 r.) oraz uzupełnione pismem z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu 18 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej zaliczki za wykonanie usług budowlanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej zaliczki za wykonanie usług budowlanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny.

Spółka podpisała w dniu 19 grudnia 2007 umowę o prace budowlano - montażowe domu drewnianego rekreacyjnego do całorocznego zamieszkania Budynek będzie posiadał wszelkie niezbędne do zamieszkiwania całorocznego instalacje, przyłącza i ocieplenie Usługi budowlane wynikają z zakresu działalności spółki Inwestorem jest osoba fizyczna Budowany dom według PKOB jest zakwalifikowany do Grupy 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne. Budowa domu będzie realizowana w miejscowości X gmina X Zgodnie z umową inwestor wpłacił w grudniu 2007 zaliczki (36 % wartości umowy) Na otrzymane zaliczki spółka wystawiła faktury VAT Zaliczki zostały opodatkowane stawką podatku VAT - 7 % Pozostałe zaliczki inwestor jest zobowiązany wpłacić zgodnie z umową w okresie realizacji prac budowlanych w roku 2008 Przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych to 05.05.2008 - 30.08.2008 Inwestor przedstawił projekt budowlany domu letniego typ M-69/4 W dziale opis techniczny projektu budowlanego- "Dom typ M-69/4 jest domem wolnostojącym, niepodpiwniczonym, z użytkowym poddaszem Dom jest przeznaczony do realizacji na terenach podmiejskich jako dom letni do użytku całorocznego" Według projektu budowlanego powierzchnia użytkowa domu wynosi 96,10 m.

W decyzji o warunkach zabudowy określono warunki zabudowy: -zabudowa letniskowa, a w szczególności budowa budynku letniskowego parterowego z poddaszem użytkowym. Inwestor przedstawił "Analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków dla realizacji nowej zabudowy" wydaną przez Wójta Gminy x. Analiza charakteryzuje inwestycję jako budowę budynku mieszkalnego w zabudowie letniskowej. Najbliższa działka zabudowana jest parterowym budynkiem mieszkalnym. Inwestor otrzymał Decyzję - Pozwolenie na budowę budynku letniskowego (kat III) wydaną przez Starostwo. Według posiadanego przez spółkę oświadczenia inwestora budynek jest budynkiem mieszkalnym, jest przeznaczony do stałego zamieszkania i zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych. Budynek będzie posiadał wszelkie niezbędne do zamieszkiwania całorocznego instalacje, przyłącza, i ocieplenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT powinna zastosować Spółka wystawiając faktury dokumentujące otrzymane w 2008 r. zaliczki na poczet wykonania przedmiotowej usługi budowlanej.

Zdaniem wnioskodawcy: otrzymywane zaliczki będą opodatkowane stawką 7 %. Zgodnie z art. 41 ust. 12 stawkę podatku z art. 41 ust. 2- 7 % stosuje się do budowy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym Według art. 2 ust. 12 przez obiekt budownictwa mieszkaniowego-rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Zgodnie z klasyfikacją metodyczną zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 12 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) w skład ugrupowania 1110- budynki mieszkalne jednorodzinne wchodzą m.in. samodzielne budynki takie jak pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, ze dom letniskowy, który spółka zgodnie z umową wybuduje, posiada klasyfikację PKOB 111 i będzie służył stałemu zamieszkaniu co powoduje, ze należy on do grupy obiektów o których mowa w art. 2 pkt 12. Istotne znaczenie dla opodatkowania obiektów budowlanych ma klasyfikacja PKOB i przeznaczenie budynku do stałego zamieszkania. W wyroku z dnia 3 grudnia 2003 r. sygn. akt I SA/Gd 535/02 NSA wyraził pogląd," o mieszkaniowym charakterze budynku decyduje jego przeznaczenie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi, a nie to, w jakim otoczeniu przedmiotowy budynek został usytuowany Istotne jest jedynie to, czy budowa ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika I także przyszłych!". Spółka posiada oświadczenie inwestora o przeznaczeniu budynku do stałego zamieszkania i zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych a podstawowym kryterium decydującym o zaliczeniu danego budynku do kategorii budynków mieszkalnych jest jego przeznaczenie a nie nazwa wynikająca z projektu. Budynek według PKOB jest zakwalifikowany do grupy 111 Projekt budynku jest typowym projektem budynku mieszkalnego całorocznego i spełnia takie same warunki techniczne jak juz realizowane w trakcie działalności gospodarczej spółki umowy o prace budowlane projektów domów całorocznych opodatkowanych stawką 7 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku VAT stosuje się do dnia 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz do dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Z kolei z treści zawartej w art. 2 pkt 12 ww. ustawy wynika, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z klasyfikacją metodyczną zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) w skład ugrupowania 1110 - budynki mieszkalne jednorodzinne wchodzą m.in. samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że dom letniskowy, który buduje Spółka posiada klasyfikację PKOB 111 i będzie służył stałemu zamieszkaniu co powoduje, że należy on do grupy obiektów o których mowa w art. 2 pkt 12. Istotne znaczenie dla opodatkowania obiektów budowlanych ma klasyfikacja PKOB i przeznaczenie budynku do stałego zamieszkania, a nie rodzaj działki na której będzie dany obiekt posadowiony. Ponadto należy zauważyć, że wykonanie identycznego domu przeznaczonego do całorocznego zamieszkania zostało przez tego samego wykonawcę opodatkowane stawką 7 %. Zatem roboty budowlano-montażowe dotyczące wykonania przedmiotowego domu korzystają ze stawki obniżonej, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2, a więc były do dnia 31 grudnia 2007 r. opodatkowane stawką 7 %.

Otrzymane zaś po dniu 31 grudnia 2007 r. zaliczki podlegają opodatkowaniu wg. zmienionych unormowań prawnych.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do art. 41 ust. 12 ww. ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ww. ustawy, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl art. 41 ust. 12b ww. ustawy do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Natomiast, stosownie do art. 41 ust. 12c ww. ustawy w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych zdefiniowano m.in. pojęcia takie jak:

*

obiekty budowlane - to konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych;

*

budynki - to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne z podziałem na grupy:

*

111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,

*

112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

*

113 - budynki zbiorowego mieszkania.

Z powyższego wynika, że stawkę 7 % stosuje się do:

1.

obiektów budownictwa mieszkaniowego (budynki jednorodzinne do 300 m2, a lokale mieszkalne do 150 m2) lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych,

2.

lokali mieszkalnych (do 150 m2) w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12,

3.

obiektów sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Ponadto, zgodnie z treścią § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) obowiązującego od dnia 1 stycznia 2008 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, - w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku oraz powyższe przepisy należy stwierdzić, że wybudowanie (sprzedaż) domu letniskowego, która realizuje Spółka, o ile dotyczy budynku stałego zamieszkania sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 w grupie 111 budynki mieszkalne jednorodzinne, będzie opodatkowana 7 % stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz z ww. § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów. Na zaliczki pobrane w grudniu 2007 r. (36 % wartości umowy) została wystawiona faktura ze 7 % stawką podatku. Również otrzymane zaliczki w 2008 r. na poczet wykonania przedmiotowych robót budowlanych podlegają opodatkowaniu 7 % stawką podatku.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, że regulacje odnoszące się do sposobu zakwalifikowania danego budynku znajdują się w przepisach ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego (stanu faktycznego) zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl