IP-PP2-443-321/07-3/SAP - Możliwość zwolnienia od podatku VAT sprzedaży samochodu demonstracyjnego wykorzystywanego na potrzeby spółki przez okres przekraczający pół roku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-321/07-3/SAP Możliwość zwolnienia od podatku VAT sprzedaży samochodu demonstracyjnego wykorzystywanego na potrzeby spółki przez okres przekraczający pół roku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży samochodu demonstracyjnego, wykorzystywanego na potrzeby Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży samochodu demonstracyjnego, wykorzystywanego na potrzeby Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Podstawową działalnością Spółki jest sprzedaż samochodów nowych i używanych. Spółka posiada kilka samochodów demonstracyjnych, używanych na potrzeby Spółki. Samochody te z założenia są przeznaczone do dalszej odprzedaży w ciągu roku, w związku z czym nie są wprowadzane do ewidencji środków trwałych, tylko ewidencjonowane jako towary handlowe. Zakup ww. samochodów związany jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup ww. samochodów. Jednakże niektóre samochody znajdują nabywców już po upływie roku wykorzystywania do celów demonstracyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dokonując sprzedaży samochodu osobowego "demonstracyjnego" po upływie 6 miesięcy używania, Spółka powinna korzystać ze zwolnienia z tytułu sprzedaży towarów używanych.

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowej sytuacji nie będzie miał zastosowania przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym nie będzie miał również zastosowania przepis § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Tym samym sprzedaż samochodów demonstracyjnych używanych na potrzeby Spółki będzie opodatkowana wg podstawowej stawki podatku VAT 22 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) brzmi: "W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł". Natomiast przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ww. ustawy stanowi, iż przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów). Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Przepis art. 43 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się pozostałe towary, których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zwolnienie z podatku od towarów i usług, o którym mowa w przepisie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia dotyczy wyłącznie tych samochodów osobowych i innych pojazdów, do których mają zastosowanie przepisy art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy. Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku ww. przepisy nie będą miały zastosowania do przedmiotowych samochodów demonstracyjnych. Zatem ww. zwolnienie nie będzie miało zastosowania przy sprzedaży samochodu osobowego demonstracyjnego, nawet jeżeli był on użytkowany przez Spółkę przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Tym samym sprzedaż samochodów demonstracyjnych, użytkowanych na potrzeby Spółki, będzie opodatkowana wg podstawowej stawki podatku VAT 22 %.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl