IP-PP2-443-316/07-5/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-316/07-5/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007 r. (data wpływu 21 września 2007 r.) uzupełniony pismem z dnia 24 października 2007 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowaniem podatkiem VAT sprzedaży działki budowlano-rolnych, nabytych w drodze darowizny od rodziców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2007 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowaniem podatkiem VAT sprzedaży działki budowlano-rolnych, nabytych w drodze darowizny od rodziców.

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem gruntu rolnego, który w 2003 r. otrzymał w drodze darowizny od rodziców. Po jego otrzymaniu zainteresowany starał się o przekształcenie działki z rolnej na budowlaną, co udało się tylko w części, z uwagi na położenie nieruchomości (teren zalewowy). W grudniu 2004 r. strona uzyskała pozwolenie na budowę domu, lecz ze względów finansowych do tej pory nie udało się podatnikowi zrealizować zamierzonego planu (nie uzyskano kredytu). Z własnych środków wnioskodawca opłacił przyłącze wodociągowe, energetyczne, ogrodził działkę, zbudował mała altankę gospodarczą itp. Aktualnie strona wynajmuje mieszkanie, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości ma zamiar przeznaczyć na wykupienie partycypacji za wynajmowane mieszkanie, by stać się jego współwłaścicielem. Zainteresowany w chwili obecnej jest osobą bezrobotną, a założona działalność gospodarcza nie przynosiła zamierzonych dochodów, więc została zawieszona aby uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów. Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż grunt nie był nigdy wykorzystywany do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani rolniczej, i jest jedyna nieruchomością wnioskodawcy. W żaden sposób nie była z niego czerpana korzyść finansowa, stanowił on teren rekreacyjny dla rodziny i majątek osobisty zainteresowanego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej działki będącej darowizną od rodziców jestem obowiązany do odprowadzenia podatku VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż działka stanowiła jego majątek osobisty, została przekazana przez rodziców w ramach darowizny, jej sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Pojęcie podatnika w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, zostało zdefiniowane w art. 15 ust. 1, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym pojęcie działalności gospodarczej obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawory, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionej definicji wynika w pierwszej kolejności, iż dotyczy ona podmiotów, które zajmują się działalnością w sposób profesjonalny. Świadczy o tym użycie przez ustawodawcę m.in. takich sformułowań jak: producent, czyli ten kto produkuje jakieś dobra materialne; handlowiec: osoba zajmująca się handlem tj. działalność polegająca na nabywaniu jakiś dóbr, usług, walorów, w celu sprzedaży, wynajmowania ich, odstępowania za jakąś cenę; usługodawca czyli podmiot świadczący usługi. Jednoznacznie są to osoby, które mają zamiar stałego prowadzenia określonej działalności, czyniąc to w sposób powtarzalny, wielokrotny czy częstotliwy. A zatem podatnikiem VAT jest ten, kto dokonuje czynności handlu, produkcji, świadczenia usług także wówczas, gdy czynność ta dokonywana jest przez niego jednorazowo, lecz w taki sposób, że wyraźnie wynika z niej zamiar handlu, świadczenia usług.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w myśl przepisu art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej w sposób częstotliwy bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży. Warunkiem uznania danej osoby za podatnika jest jej stałe zaangażowanie w prowadzoną działalność.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, planowana sprzedaż działek nie będzie miała charakteru komercyjnego, lecz jest skutkiem trudnej sytuacji materialnej wnioskodawcy. Przedmiotem dostawy ma być jedna działka.

Reasumując, mając na uwadze przestawione przez Pana zdarzenie przyszłe Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, stwierdza, iż sprzedaż działki stanowiącej majątek osobisty zainteresowanego, nabytej w drodze darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl