IP-PP2-443-313/07-2/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-313/07-2/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007 r. (data wpływu 18 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług do wnoszonych zaliczek na poczet zakupu gruntu przeznaczonego pod zabudowę oraz robót budowlanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług do wnoszonych zaliczek na poczet zakupu gruntu przeznaczonego pod zabudowę oraz robót budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 4 lipca 2007 r. Spółka zawarła umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Na podstawie tej umowy Strona zobowiązała się zawrzeć z kupującym w terminie do 31 stycznia 2008 r. umowę sprzedaży gruntu, stanowiącego działkę o Nr ewid. 22/4, objętego księgą wieczystą. Dla powyższej nieruchomości prezydent miasta, w dniu 18 kwietnia 2005 r. wydał decyzje o ustaleniu warunków zabudowy ww. nieruchomości, zaś 11 grudnia 2006 r. decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą rozwolnienie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ponadto w umowie przedwstępnej Strony ustaliły, iż cena opisanej działki obejmuje także koszt wybudowania, na podstawie powołanej decyzji, budynku mieszkalnego w stanie surowym. Kupujący na podstawie umowy przedwstępnej zapłacił Spółce zadatek. Nabywca zobowiązał się także zapłacić do dnia 6 września 2007 r. dodatkową kwotę, tytułem zadatku, zaś pozostałą część ceny w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

czy otrzymany zadatek przy zawarciu umowy przedwstępnej oraz zadatek płatny do dnia 6 września 2007 r., a także pozostała część ceny płatna przy zawarciu umowy przyrzeczonej, opodatkowane są 7% stawką podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy otrzymany zadatek przy zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży gruntu wraz z budynkiem, który ma być przez podatnika wzniesiony na tym gruncie, na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej, opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług w stawce 7%, na podstawie art. 19 ust. 10 w związku z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b). Podobnie na podstawie powołanych przepisów stawką 7% opodatkowany będzie zadatek płatny do dnia 6 września 2007 r. oraz pozostała część ceny. W związku z faktem, iż przedmiotem umowy przedwstępnej jest nieruchomość, która zostanie zabudowana budynkiem mieszkalnym, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co oznacza, że cała uzyskana przez podatnika cena będzie opodatkowana jedną 7% stawką podatku od towarów i usług.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdza się, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, gdzie przez dostawę (zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy) należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z definicji ustawowej w art. 2 pkt 6 ustawy wynika, iż towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez obiekt budownictwa mieszkaniowego w myśl art. 2 pkt 12 ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług reguluje art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Stosownie do zapisu art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Pobranie przez dostawcę zaliczki, zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798), skutkuje obowiązkiem wystawienia przez niego faktury VAT. Faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;

3.

datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" lub "FAKTURA VAT-MP", kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku określonym w ust. 2 - również daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brutto;

4.

stawkę podatku;

5.

kwotę podatku (wyliczoną według wzoru wskazanego w rozporządzeniu);

6.

dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy;

7.

datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), o której mowa w ust. 1 i 2, jeśli nie pokrywa się również z datą wystawienia faktury.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż kwota otrzymanej zaliczki obejmuje koszt zakupu gruntu oraz pokrywa koszt wybudowania na nim budynku mieszkalnego w stanie surowym.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zaliczka wpłacona na poczet robót budowlano-montażowych, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy podlega opodatkowaniu według 7% stawki podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że dotyczy robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (art. 2 pkt 12 ustawy).

Kwestie związane z dostawą gruntu reguluje zaś art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z uwagi na fakt, iż przedmiotem dostawy jest grunt przeznaczony pod zabudowę, otrzymana zaliczka na poczet gruntu winna zostać opodatkowana 22% stawką podatku VAT, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy. Stosownie do brzmienia ww. przepisu stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Należy zauważyć, iż powołany przez Podatnika art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) dotyczy dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych nie zaś robót budowlano-montażowych, jak to ma miejsce w opisanym stanie faktycznym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu, do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl