IP-PP2-443-286/08-4/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-286/08-4/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 15 kwietnia 2008 r. (data wpływu 16 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług składu celnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług składu celnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi składu celnego na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Usługa odbywa się w ten sposób, że do składu celnego Wnioskodawcy wprowadzone zostają towary, nie wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej, przez ich właściciela. Następnie na terenie składu celnego, bez wdrażania procedury dopuszczenia do obrotu, towary zostają sprzedane przez właściciela na rzecz osoby trzeciej mającej siedzibę poza terytorium kraju. Osoba trzecia zaś w ramach procedury tranzytu dokonuje wywozu towarów poza granice Unii Europejskiej. W ramach świadczonych usług składu celnego wykonywane są takie czynności jak odbiór i rozładunek towaru, kontrola ilości i jakości towaru, zabezpieczenie należności celnych i podatkowych ciążących na towarze, dokonanie formalności celnych związanych z wyprowadzeniem towaru ze składu celnego, wypełnienie dokumentów celnych i transportowych, koOrdynacja przesyłek (określanie czasu przywozu i wywozu towaru). Wykonywanie powyższych czynności wynika z zawartych z kontrahentami umów zlecenia. W umowach tych znajdują się zapisy, które określają rodzaj składowanych towarów (z zastrzeżeniem ochrony znaków towarowych i legalności pochodzenia), czynności wykonywane przez zleceniobiorcę w ramach wynagrodzenia za wykonane zlecenie, wydatki poniesione przez zleceniobiorcę w celu należytego zlecenia, które zostaną zwrócone zleceniobiorcy przez zleceniodawcę, sposób opakowania i zabezpieczenia towaru, określenie sposobu rozstrzygania sporów.

Spółka, prowadząca skład celny, prowadzi wszelką niezbędną dokumentację z której wynika, iż towar sprzedany w składzie celnym został wywieziony poza granice UE przez nabywcę tych towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi składu celnego dotyczące towarów sprzedanych w składzie i wywiezionych poza granice RP, w ramach procedury tranzytu, mogą korzystać ze stawki VAT 0% jako usługi bezpośrednio związane z eksportem towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy usługa składu celnego jest związana bezpośrednio z eksportem towarów w stanie faktycznym wyżej opisanym, winna być zatem opodatkowana stawką 0%, z następujących powodów:

* wywóz towarów ze składu celnego przez ich nabywcę poza terytorium UE odpowiada definicji exportu określonej w art. 2 pkt 8 ustawy, gdyż wywóz jest potwierdzony przez graniczny urząd celny; jest dokonywany przez nabywcę towarów mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz; wywóz następuje w wykonaniu czynności sprzedaży towaru czyli następuje przeniesienie prawa do rozporządzania nim, zgodnie z art. 7 ust. I ustawy o podatku od towarów i usług;

* usługa składu celnego dotyczy towarów eksportowanych i jest bezpośrednio związana z eksportem towarów, gdyż eksportowany towar wyżej wskazany, jest składowany na terenie składu celnego i tam jest przygotowywany do wysyłki, przeładowywany i odprawiany;

* podatnik prowadzący skład celny prowadzi dokumentację z której jednoznacznie wynika, iż towar został wyeksportowany.

W ocenie podatnika zatem nie ma wątpliwości, iż wywóz ze składu celnego towarów poza granice UE, przez ich nabywcę, jest eksportem towarów a usługa składu celnego dotycząca eksportowanych towarów jest bezpośrednio związana z ich eksportem, co powoduje, iż do opodatkowania takiej usługi zastosowanie będzie miał art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usługa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl