IP-PP2-443-263/08-3/SAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-263/08-3/SAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2008 r. (data wpływu 14 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie z montażem oraz w zakresie prawidłowego kursu przeliczania walut w sytuacji, gdy faktura jest wystawiana przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie z montażem oraz w zakresie prawidłowego kursu przeliczania walut w sytuacji, gdy faktura jest wystawiana przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Spółka nabywa od podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski (Dostawcy) towary wraz z instalacją lub montażem. Instalacja lub montaż wykonywane są bezpośrednio przez Dostawcę bądź też przez podmiot trzeci działający na rzecz Dostawcy. Ponieważ:

1.

instalacja/montaż towarów ma miejsce na terytorium Polski

2.

czynności wykonywane w celu zainstalowania/zamontowania towarów wymagają specjalistycznej wiedzy i wykraczają poza zakres prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanych lub instalowanych towarów zgodnie z ich przeznaczeniem;

3.

Dostawcy nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT w Polsce i z tego względu nie rozliczają podatku należnego z tytułu przedmiotowych dostaw w Polsce, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 oraz art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

* miejscem dostawy tych towarów jest terytorium Polski, podatnikiem zaś, czyli podmiotem, na którym ciąży obowiązek naliczenia podatku z tego tytułu, jest Spółka jako nabywca tych towarów.

Zgodnie z postanowieniami umownymi, Spółka i Dostawca uznają, że dostawa przedmiotowych towarów na rzecz Spółki ma miejsce po zakończeniu instalacji/montażu, tj. z chwilą podpisania przez strony stosownego protokołu zdawczo-odbiorczego, na podstawie którego Dostawca przenosi na Spółkę prawo do faktycznego dysponowania towarami zgodnie z przeznaczeniem, Spółka zaś dokonuje akceptacji zrealizowanej inwestycji i przyjmuje zainstalowane towary od odbioru. W związku z realizacją powyższych dostaw, Dostawcy wystawiają na rzecz Spółki faktury, zgodnie ze stosownymi przepisami obowiązującymi w ich kraju. W praktyce zdarzają się sytuacje, w których faktury z tytułu przedmiotowych dostaw wystawiane są przez Dostawców:

A. przed rozpoczęciem realizacji zamówienia (tj; po podpisaniu umowy lecz przed fizycznym dostarczeniem towarów na miejsce ich instalacji lub montażu w Polsce),

B. w trakcie realizowania zamówienia (tj. po dostarczeniu towarów na miejsce ich instalacji lub montażu, ale przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego),

C. w terminie do 7. dnia od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego potwierdzającego przyjęcie towarów przez Spółkę,

D. w terminie późniejszym niż 7. dzień od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Wynagrodzenie należne Dostawcy wypłacane jest w ustalonym między stronami terminie, zwykle już po wystawieniu faktury przez Dostawcę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których Spółka wypłaca część lub całość należności z tytułu danej dostawy w formie zaliczki lub przedpłaty przed wystawieniem faktury przez Dostawcę oraz przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Co do zasady, faktury wystawiane przez Dostawców wystawiane są w walutach obcych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

W którym momencie po stronie Spółki powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu realizowanych na rzecz Spółki dostaw towarów wraz z instalacją lub montażem.

2.

Według jakiego kursu Spółka powinna dokonać przeliczenia wyrażonych w walutach obcych kwot wykazanych na fakturach wystawianych przez Dostawców dla potrzeb ustalenia podstawy opodatkowania kwoty podatku należnego z tego tytułu.

Stanowisko Spółki jest następujące:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisy art. 19 ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. b) i c) oraz ust. 16-17 tej ustawy stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. W praktyce powyższe oznacza, że dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu danej dostawy, podatnik-nabywca zobowiązany jest stosować odpowiednio przepisy, jakie obowiązywałyby gdyby dostawę tę podatnik-nabywca realizował w wykonaniu własnej czynności dostawy/sprzedaży na rzecz podmiotu trzeciego. Zgodnie z przepisami art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, zgodnie z ust. 4 tego artykułu jednak, jeśli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zgodnie z przepisami art. 19 ust. 11 z kolei, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Ponieważ dostawy towarów nabywanych przez Spółkę wraz z instalacją lub montażem każdorazowo potwierdzane są wystawieniem przez Dostawcę faktury, zastosowanie będzie miał przepis art. 19 ust. 4 oraz ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku nabycia przez Spółkę towarów wraz z ich instalacją lub montażem:

* obowiązek podatkowy w podatku VAT dla Spółki jako nabywcy tychże towarów powstawać będzie z chwilą wystawienia faktury przez Dostawcę, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru przez Dostawcę na rzecz Spółki,

natomiast

* jeżeli przed wystawieniem faktury przez Dostawcę oraz podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego Spółka dokona zapłaty części (lub całości) należności przysługującej Dostawcy na podstawie umowy, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z chwilą jej uregulowania (dokonania zapłaty przez Spółkę) w tej części.

Uwzględniając powyższe, w ocenie wnioskodawcy w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie dla Spółki z chwilą:

* wystawienia faktury przez Dostawcę - w przypadku gdy faktura ta została wystawiona przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego,

W ocenie wnioskodawcy, nie ma przy tym znaczenia, że faktura wystawiona przez Dostawcę przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego nie będzie zawierać daty tego protokołu, czyli daty sprzedaży. Obowiązek zamieszczania daty sprzedaży bowiem:

1.

nie wynika z przepisów Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (D. Urz. UE Nr L 347 z dnia 11 grudnia 2006 r., zgodnie z którymi faktura musi być wystawiona "w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług" (art. 220 Dyrektywy), co oznaczą że faktura jest dokumentem wystawianym dla udokumentowania dostawy towarów, nie oznacza jednak, że faktura musi dokumentować dostawę juz dokonaną Świadczy o tym dobitnie również brzmienie art. 226 pkt (7) Dyrektywy, zgodnie z którym faktura musi zawierać "datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów (..1) o ile data taka jest określona i różni się od daty wystawienia faktury". Ustawodawca unijny dopuszcza tym samym wystawienie faktury w przypadku gdy data dostawy nie będzie jeszcze określona.

2.

jest obowiązkiem wynikającym z przepisów § 9 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów I usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku ód towarów i usług z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), do respektowania którego niewątpliwie nie są zobowiązane podmioty takie jak Dostawcy, czyli podmioty zagraniczne nie będące podatnikami polskiego podatku VAT.

3.

żaden przepis ustawy o VAT ani rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie wprowadza obowiązku odpowiedniego stosowania przepisów § 9 wyżej wymienionego Rozporządzenia do faktur dokumentujących dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Ad. 2.

Zgodnie z przepisami § 37 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. W myśl § 37 ust. 2 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zgodnie z przepisami § 37 ust. 4 ww. rozporządzenia, powyższe regulacje stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Ponieważ zgodnie z przepisami § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towarów, powyższe oznacza, iż w przypadku wystawienia przez Dostawcę faktury w (dowolnym) terminie do 7. dnia od dnia wydania towarów - kursem właściwym dla przeliczenia kwot wykazanych na tej fakturze będzie średni kurs Narodowego Banku Polskiego wyliczony i ogłoszony na dzień wystawienia. faktury; w przypadku gdy na dzień ten kurs. średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, zastosowanie znajdzie kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) brzmi: "Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1", przepis art. 19 ust. 4 ww. ustawy brzmi: "Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi", natomiast przepis art. 19 ust. 11 ww. ustawy brzmi: "Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części". Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 20 ww. ustawy przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a), pkt 3 i 5 oraz ust. 16-17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Przepis ust. 4 jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ust. 1 i ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy faktura dokumentująca danę czynność zostanie wystawiona po wykonaniu usługi lub dokonaniu dostawy towaru. Również przepis ust. 11 ww. artykułu jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ust. 1 i ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy płatność lub jej część zostały dokonane przed wykonaniem usługi lub dokonaniem dostawy towaru. W opisanym stanie faktycznym momentem dokonania dostawy towaru jest moment podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jednakże przepis ten w opisanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania do Dostawcy - nie jest on bowiem podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy. Zatem fakt nie umieszczenia na fakturze wystawionej przez Dostawcę daty sprzedaży nie stanowi naruszenia ww. przepisu. Zastosowanie będzie natomiast miał przepis art. 106 ust. 7 ww. ustawy, który stanowi, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Zatem Spółka będzie obowiązana do wystawienia faktury wewnętrznej, dokumentującej daną czynność.

Należy zauważyć, iż stwierdzenie Spółki: "żaden przepis ustawy o VAT ani rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie wprowadza obowiązku odpowiedniego stosowania przepisów § 9 wyżej wymienionego Rozporządzenia do faktur dokumentujących dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca" jest stwierdzeniem nieprawdziwym. Kwestię tę reguluje przepis § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798), który brzmi: "Przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku:

1.

czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności;

2.

dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta".

Dodatkowo należy zauważyć, iż ponieważ to Spółka będzie podatnikiem z tytułu dokonania przedmiotowej dostawy, to faktura wystawiona przez Dostawcę nie powinna zawierać stawki oraz kwoty podatku, lecz informację o tym, że podatek VAT rozlicza nabywca (czyli Spółka).

Zgodnie z przepisem § 9 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury. Zatem Spółka jest obowiązana do wystawienia faktury wewnętrznej, zawierającej datę sprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy Dostawca wystawi fakturę przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą wydania towaru, z zastrzeżeniem jednakże przepisu ust. 11. Bowiem w sytuacji, gdy Dostawca wystawi fakturę przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego, a Spółka dokona zapłaty części lub całości należności (również przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego) obowiązek podatkowy (w tej części) powstanie z chwilą dokonania przez Spółkę zapłaty całości lub części należności.

Ad. 2.

Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, normuje przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), który brzmi:

1.

"Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

1.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

2.

W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

3.

Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług."

Zatem gdy Dostawca wystawi fakturę przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego, zastosowanie będzie miał przepis § 37 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - przeliczenie kwoty wyrażonej w walucie obcej nastąpi według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego, a jeżeli na dzień ten kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Odpowiedź na zapytania Spółki dotyczące terminu powstania obowiązku podatkowego oraz sposobu przeliczania walut w sytuacji, gdy faktura jest wystawiana po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego udzielona zostanie w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl