IP-PP2-443-25/08-2/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-25/08-2/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2008 r. (data wpływu 3 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu robót budowlanych związanych z projektem "Dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji, z wyjątkiem rozbiórki obiektów, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2008 r. złożono wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu robót budowlanych związanych z projektem "Dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji, z wyjątkiem rozbiórki obiektów, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych samorządowi województwa X w ramach projektu "Dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów rehabilitacji, z wyjątkiem rozbiórki tych obiektów, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych. W ramach realizacji wyżej wymienionego projektu zostaną zakupione roboty budowlane oraz materiały budowlane, dzięki którym zostanie zbudowany podjazd dla osób niepełnosprawnych, który będzie służył zainteresowanemu do świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT.

We wniosku o dofinansowanie projektu koszty związane z jego realizacją zostały całości (łącznie z niepodlegającym odliczeniu podatkiem) zakwalifikowane jako koszty kwalifikowane.

W związku z powyższym zdano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do projektu "Dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji, z wyjątkiem rozbiórki obiektów, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych" istnieje możliwość odliczenia naliczonego podatku VAT w całości lub części.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w związku z tym, że projekt "Dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji, z wyjątkiem rozbiórki tych obiektów, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych " obejmujący dofinansowanie robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych, służył będzie naszemu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia zwolnionych od podatku VAT, zgodnie z art. 86. ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), nie przysługuje nam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ww. zakupów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisów art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w zakresie, w jaki towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika tzn. których następstwem jest powstanie podatku należnego.

Z uwagi na fakt, iż z opisu stanu faktycznego wynika, iż zainteresowany poniósł wydatki na realizację projektu, który wykorzystywany będzie wyłącznie do świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, nie może zatem dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT, które są finansowane ze środków przekazanych samorządowi województwa X.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, iż stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu, do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl