IP-PP2-443-202/08-4/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-202/08-4/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2008 r. (data wpływu 7 lutego 2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 7 kwietnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia działalności Spółki czy jest produkcją czy usługą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia działalności Spółki czy jest produkcją czy usługą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny.

Spółka z siedziba w W jest drukarnią wielkoformatową. Głównym zakresem działalności firmy jest produkcja i sprzedaż wydruków wielkoformatowych takich jak: banery, wydruki reklamowe, d itp. W materiały potrzebne do produkcji Spółka zaopatruje się u polskich dostawców. Firma koncentruje się na produkcji eksportowej głównie na rynek niemiecki. Ww. produkcja i sprzedaż stanowi ok. 90% Spółki obrotów. Głównym odbiorcą jest niemiecka firma. Dla tej firmy Podatnik wydruki reklamowe na tramwaje, autobusy i metro. Pozostała produkcja kierowana jest na rynek austriacki oraz polski. Jest to głównie produkcja banerów oraz innych wydruków reklamowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy działalność Spółki stanowi produkcję czy usługę.

Zdaniem Spółki według Jej kwalifikacji zajmuje się produkcją i sprzedażą wyprodukowanych towarów.

Pismem z dnia 7 kwietnia 2008 r. Strona uzupełniła swoje stanowisko w sprawie przedstawiając klasyfikację PKWiU 22.22.12-50.00 oraz 22.22.13-00.10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ww. ustawy, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W celu uznania, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów czy świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy w danym wypadku dochodziło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Spółka wykonuje wydruki wielkoformatowe: banery, wydruki reklamowe, displaye z materiałów zakupionych przez Spółkę czyli z własnych. I tak w przypadku, gdy efektem końcowym wykonywanych przez drukarnię na zlecenie odbiorcy czynności są nowe produkty gotowe (banery, wydruki reklamowe, displaye), które zostały wykonane z materiałów własnych drukarni, czynność ta spełnia przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wykonująca to zlecenie drukarnia, w oparciu o stosowny zapis zawarty w umowie, przenosi w momencie przekazania wyprodukowanych towarów prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, tj. w tym przypadku odbiorcę tych wydruków.

Ponadto w przedmiotowej sprawie, należy stwierdzić, ze zgodnie z art. 8 ust. 3 cyt. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji (z wyjątkiem usług elektronicznych). W związku z tym konieczne jest ustalenie czy dane świadczenie jest usługą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a następnie sprawdzić czy ta usługa została wymieniona w klasyfikacji usług. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowe wydruki mieszczą się w grupowaniu PKWiU:

* 22.22.12 - 50.00 jako materiały reklamowe i podobne wyroby handlowe, pozostałe, drukowane

* 22.22.13 - 00.10 jako materiały drukowane w formie ciągłej, pozostałe.

Należy więc uznać, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, przedmiotowe wydruki wielkoformatowe zostały sklasyfikowane jako wyroby (towary).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich część, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje oraz opisany we wniosku stan faktyczny sprawy, należy uznać, że wykonywanie wydruków wielkoformatowych (baner, wydruki reklamowe, displaye) nie jest świadczeniem usług, stanowi natomiast dostawę towarów, jeżeli wykonująca to zlecenie drukarnia, w oparciu o stosowny zapis zawarty w umowie, przenosi w momencie przekazania wyprodukowanych towarów prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, tj. w tym przypadku odbiorcę tych wydruków.

Powyższa działalność stanowi także sprzedaż przedmiotowych towarów. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 22 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia produkcja. Posiłkując się definicją produkcji w ujęciu statystycznym - "produkcja to ogół wytworzonych przez przedsiębiorstwo produktów. Produkt natomiast to każdy obiekt rynkowej wymiany oraz wszystko co może być oferowane na rynku. Produktem może być dobro materialne, usługa, miejsce, organizacja bądź idea" (źródło:...............). Tak więc w oparciu o ww. definicję można uznać, że powyższa działalność stanowi także produkcję.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl