IP-PP2-443-159/07-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-159/07-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 24 sierpnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT 0% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT 0%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma X i Spółka Y zawarła z norweską firmą Z kontrakt na wykonanie elementów rurociągów na platformę wiertniczą. W ramach powyższego kontraktu zasadnicze materiały do produkcji dostarczone są przez norweskiego kontrahenta. Materiały te są:

I.

sprowadzone przez firmę Y do kraju i objęte gospodarczą procedurą celną - uszlachetnieniem czynnym w systemie zawieszeń, a dostarczone są: 1) bezpośrednio z kraju trzeciego, 2) z kraju trzeciego poprzez magazyn składowy w Danii.

II.

przemieszczane z innych krajów członkowskich Wspólnoty, bezpośrednio od producentów bądź sprzedawców, za pośrednictwem naszego norweskiego kontrahenta, z przeznaczeniem do realizacji przedmiotowego kontraktu; na potrzeby dostaw materiałów z krajów członkowskich Wspólnoty, norweski kontrahent jest zarejestrowany w Danii jako podatnik VAT UE-DE**642*41.

III.

dostarczone przez norweskiego kontrahenta z Polski.

Firma Y ze swojej strony zapewnia materiały spawalnicze i gazy. Wszystkie ww. materiały są wykorzystywane do produkcji finalnego produktu kompensacyjnego, jakim są elementy rurociągów. Proces technologiczny obejmuje: cięcie, frezowanie, montaż, spawanie, malowanie, badanie techniczne. Wyprodukowane elementy rurociągów są wywożone do Norwegii w ramach zamknięcia procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń na dokumentach celnych MRN. Produkty kompensacyjne w postaci elementów rurociągów są produkowane z materiałów dostarczonych przez norweskiego kontrahenta z krajów trzecich, wspólnoty oraz Polski, przy użyciu materiałów spawalniczych (spawy) oraz gazów technicznych zapewnianych przez Firmę Y. Wyprodukowane elementy rurociągów stanowią jedną całość. Przebieg procesu technologicznego, dla tego typu produkcji, a także konieczność zachowania odpowiednich parametrów technicznych, uniemożliwia rozdzielenie elementów składowych ze względu na ich źródło dostarczenia (kraje trzecie, Wspólnota, Polska). Nie ma również możliwości zachowania ciągłości cyklu produkcyjnego przy ewentualnym zużywaniu materiałów dostarczonych tylko i wyłącznie z Norwegii czy tylko i wyłącznie z krajów członkowskich Wspólnoty. Faktury dokumentujące wykonanie ww. elementów rurociągów wystawione są ze stawką podatku VAT: 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla powyższej transakcji powinna być stosowana stawka podatku VAT 0% oraz w której rubryce deklaracji VAT-7 należy wykazać taką sprzedaż.

Zdaniem wnioskodawcy dla powyżej spisanej transakcji stawka 0% podatku VAT jest stosowana podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 oraz art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), gdyż finalny produkt - elementy rurociągów - w całości jest objęty procedura wywozu w ramach zamknięcia procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. W deklaracji VAT-7 należy powyższą sprzedaż ująć w polu 31 - eksport towarów, gdyż następuje wywóz produktów kompensacyjnych, jakimi są elementy rurociągów, poza terytorium Wspólnoty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

W świetle art. 83 ust. 7 pkt 4 ustawy przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24 rozumie się usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w rozumieniu przepisów celnych, świadczone przez podatników na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędących podatnikami, w rozumieniu art. 15, w ramach kontraktów wielostronnych, jeżeli:

a.

naprawiony, uszlachetniony, przerobiony lub przetworzony przez tych podatników towar został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju przez podatnika będącego również stroną tego kontraktu,

b.

podatnik posiada szczegółowe rozliczenie wykonanych usług zgodnie z dokumentami celnymi potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty oraz kopie tych dokumentów celnych.

Reasumując usługi świadczone przez Podatnika spełniają zatem wymogi uznania ich za usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetworzeniu, określone w art. 83 ust. 7 pkt 4a ustawy o podatku od towarów i usług wobec powyższego Podatnik ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Przy czym przepis powyższy stosuje się-art. 83 ust. 8 - jeżeli podatnik spełnia określone w nich warunki oraz otrzyma całość lub co najmniej 50% zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.

Natomiast w deklaracji VAT-7 należy powyższą sprzedaż ująć w polu 31 - eksport towarów, gdyż następuje wywóz produktów kompensacyjnych, jakimi są elementy rurociągów, poza terytorium Wspólnoty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl