IP-PP2-443-145/07-2/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-145/07-2/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 23 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

A z siedzibą w Stanach Zjednoczonych zleciła Uniwersytetowi W wykonanie badań mających na celu obserwacje indyków ze szczególnym uwzględnieniem wchłaniania i retencji miedzi pochodzącej z różnych źródeł organicznych. Badania będą przeprowadzana na czterech grupach indyków przez 18 tygodni przy zastosowaniu tej samej paszy (poszczególne grupy będą zróżnicowane jedynie ilością oraz źródłem suplementowanej miedzi). Po zakończeniu eksperymentu Uniwersytet podsumuje, porówna i opublikuje wyniki badań.

Usługi wykonywane przez Uniwersytet polegające na wykonywaniu badań i analiz na temat wchłaniania i przyswajalności organicznej formy miedzi i jej wpływu na dobrostan stada indyczego obserwowanego przez cały cykl hodowlany zostały zaklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi jako mieszczące się w grupowaniu PKWiU 74.30.1 "usługi w zakresie badań i analiz technicznych".

W przeszłości firma A podobne badania na terytorium Francji i nie spotkała się tam z obowiązkiem płacenia podatku od towarów i usług, natomiast w chwili obecnej Wnioskodawca został poinformowany przez stronę polską, że tego rodzaju badania są w Polsce obłożone podatkiem w wysokości 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy opisany przypadek rzeczywiście podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski, jeśli usługobiorca jest z kraju "trzeciego" a usługodawca jest podmiotem unijnym (usługobiorca nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, nie posiada na terytorium Polski swojej siedziby ani przedstawicielstwa a co za tym idzie nie będzie w stanie odzyskać zapłaconego podatku).

Czy legislacja krajów należących do Unii nie jest jednolita i czy różni się w interpretacji tych samych przepisów.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z unormowaniami unijnymi dotyczącymi podatku od towarów i usług, w/opisane usługi świadczone na rzecz kontrahenta spoza Unii nie są w Polsce opodatkowane VAT - potwierdza to artykuł 259b Generalnego Kodeksu Podatkowego odnoszący się do terytorialności podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Co do zasady zgodnie z art. 27 ust. 1 w/powołanej ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi, miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności, miejsce zamieszkania.

Stosownie do postanowień art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 3 ustawy w przypadku usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2), prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1), architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3), przetwarzania danych i dostarczania informacji oraz tłumaczeń, świadczonych na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (tj. poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 5 ustawy), lub

2.

podatników (tj. podmiotów wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z informacji zawartych w przedmiotowym wniosku wynika, iż Spółka nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, nie posiada też siedziby na terenie naszego kraju (jej siedziba znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych) w związku z powyższym w/powołany przepis niewątpliwie znajduje zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym - miejscem świadczenia usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) na rzecz kontrahenta z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest kraj siedziby usługobiorcy, a zatem usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl