IP-PP2-443-136/07-4/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-136/07-4/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2007 r. (data wpływu 20 sierpnia 2007 r.), uzupełnione pismem z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 28 września 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania wynagrodzenia za przekazanie licencji do praw autorskich-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania wynagrodzenia za przekazanie licencji do praw autorskich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z kolegą (udziały po 50%) jest pracownikiem naukowym, autorem metody i technologii na sposób otrzymywania substancji czynnej do produkcji leku przeciwbiałaczkowego C. Na powyższą metodę otrzymywania leku przyznano autorom dwa patenty.

Prawa do stosowania metody otrzymywania leku zostały przekazane (odsprzedane) firmie produkcyjnej.

Naukowcy, tytułem praw autorskich otrzymują wynagrodzenie. Wypłaty dokonywane są nieregularnie z częstotliwością od dwóch razy do roku do raz na dwa lata. Termin wypłat wynika z terminów sprzedaży substancji czynnej do produkcji leku i jest zawarte w umowie między autorami a producentem leku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy od wypłat z tytułu praw autorskich powinno się płacić podatek od towarów i usług.

2.

Jeżeli tak, to w jaki sposób należy się zarejestrować w Urzędzie Skarbowym i jaką prowadzić ewidencję.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż nie prowadzi on działalności gospodarczej, nic nie produkuje i nie oferuje żadnych usług, nie stanie się on podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą rozumie się, zgodnie z ust. 2 cyt. powyżej artykułu, wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Przepis ten stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami lub prawami pokrewnymi (art. 15 ust. 3a).

Uwzględniając treść ww. przepisów należy dodać, że ustawodawca wyłączył z kategorii działalności gospodarczej w tym również z opodatkowania podatkiem od towarów i usług m.in. czynności z tytułu, których przychody zostały ujęte w art. 13 pkt 2-9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane z zamawiającym więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy wykonawcą a zamawiającym co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zamawiającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Oznacza to, że aby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT zamawiającego i wykonawcę musi łączyć stosunek prawny (w praktyce pisemna umowa), w której zostaną określone warunki i zasady przeniesienia autorskich praw, kwestie związane z wynagrodzeniem i zasady dotyczące odpowiedzialności zamawiającego za czynności wykonawcy w stosunku do osób trzecich. Brak spełnienia, którejkolwiek z ww. przesłanek powoduje, że czynności wykonywane przez podatnika podlegać będą co do zasady podatkowi od towarów i usług.

Kwestię odpowiedzialności wobec osób trzecich rozpatrujemy co do zasady w sytuacji, gdy czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy są tożsame z czynnościami wykonywanymi na rzecz osób trzecich przez zlecającego. Odpowiedzialność zleceniodawcy w stosunku do osób trzecich nie będzie występowała w sytuacji, gdy zleceniobiorca świadczy usługi na rzecz zleceniodawcy, który jest ostatecznym konsumentem usługi.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że pomiędzy zlecającym a wykonawcą istnieje stosunek prawny określony umową, w której określony został sposób i zasady realizacji przedmiotu umowy oraz wysokość wynagrodzenia. Wnioskodawca, tytułem praw autorskich otrzymuje wynagrodzenie. Odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi jedynie zleceniodawca (firma produkcyjna), jako wytwórca leku przeciwbiałaczkowego i podmiot wprowadzający go do obrotu.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w opisanych okolicznościach otrzymywane wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl