IP-PP2-443-113/08-2/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-113/08-2/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy mieszkań wraz z przypisanym każdemu z nich prawem do korzystania z miejsca postojowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy mieszkań wraz z przypisanym każdemu z nich prawem do korzystania z miejsca postojowego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i zamierza zbywać lokale mieszkalne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych na terenie W. Spółka dokonuje dostawy lokali mieszkalnych łącznie z miejscami postojowymi w drodze jednej czynności cywilnoprawnej w formie aktu notarialnego. Wartość prawa do wyłącznego korzystania z przypisanego do lokalu mieszkalnego miejsca postojowego nie jest wykazywana jako odrębny obrót w wystawianych przez Spółkę fakturach. Jest natomiast wliczana w cenę sprzedawanego towaru tj. lokalu mieszkalnego, w związku z czym w akcie notarialnym widnieje jedna kwota obejmująca całość świadczenia. Miejsca postojowe są sprzedawane wyłącznie osobom kupującym lokale mieszkalne. Nabywcy nie mają możliwości zakupu tylko lokalu mieszkalnego bez miejsca postojowego, które jest nierozerwalnie związane z nabywanym prawem własności lokalu mieszkalnego. Ponadto Spółka nie prowadzi oddzielnej sprzedaży miejsc postojowych. Miejsca postojowe znajdują się w garażu wielostanowiskowym, który wchodzi w skład tzw. nieruchomości wspólnej (części wspólnych budynku) i nie stanowi odrębnego lokalu użytkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym mieszczącym się w budynku mieszkalnym nierozerwalnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego w ramach jednej dostawy podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny Spółka wnosi o potwierdzenie, że:

1.

przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym mieszczącym się w budynku mieszkalnym nierozerwalnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego w ramach jednej dostawy podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %.

Zdaniem Wnioskującego przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym mieszczącym się w budynku mieszkalnym nierozerwalnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego w ramach jednej dostawy podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %.

Preferencyjna stawka VAT znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowanie z uwagi na:

I.

dokonywanie dostawy lokalu mieszkalnego łącznie z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w drodze jednej czynności cywilnoprawnej w jednym akcie notarialnym i zastosowanie jednej ceny obejmującej całość świadczenia

II.

miejsca postojowe i garaż wielostanowiskowy nie stanowią lokali użytkowych i wchodzą w skład nieruchomości wspólnej (części wspólnych) budynku mieszkalnego

III.

dostawa lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego wypełnia znamiona świadczenia złożonego

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka jako deweloper prowadzi działalność polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych. Zgodnie z art. 2 pkt 6 i 22, art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 Poz. 535 z późn. zm.) (dalej: Ustawa VAT) sprzedaż taka stanowi dostawę towaru w postaci lokalu mieszkalnego będącego częścią budynku mieszkalnego. W odniesieniu do dostawy lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2 zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 2,12,12a i 12b pkt 2 Ustawy VAT stosuje się stawkę zredukowaną w wysokości 7 %.

(i) dokonywanie dostawy lokalu mieszkalnego łącznie z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w drodze jednej czynności cywilnoprawnej w jednym akcie notarialnym i zastosowanie jednej ceny obejmującej całość świadczenia.

Spółka zawiera umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, w których przenosi na nabywcę prawo własności lokalu mieszkalnego, do którego przypisane jest prawo wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Uzyskanie tego prawa jest następstwem nabycia lokalu mieszkalnego. Prawo to jest zatem związane z każdorazowym właścicielem lokalu mieszkalnego i wykluczona jest możliwość nabycia lub zbycia lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca postojowego. Wartość prawa do wyłącznego korzystania z przypisanego do lokalu mieszkalnego miejsca postojowego nie jest wykazywana jako odrębny obrót w wystawianych przez Spółkę fakturach. Jest natomiast wliczana w cenę sprzedawanego towaru tj. lokalu mieszkalnego, w związku z czym w akcie notarialnym widnieje jedna kwota obejmująca całość świadczenia. Taka dostawa powinna być w związku z tym opodatkowana łącznie stawką zredukowaną w wysokości 7 %. Stanowisko to znajduje oparcie w orzecznictwie i interpretacjach prawa podatkowego.

W wyroku wydanym przez NSA z dnia 22 czerwca 2005 r. (l FSK 103/05) czytamy, że: "W rozpatrywanej sprawie należy więc stwierdzić, że przedmiotem sprzedaży obok własności lokalu mieszkalnego jest nie garaż, czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego o konkretnej powierzchni, znajdującego się w części podziemnej budynku dla samochodu osobowego, które jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego. W konkretnym przypadku nie ma możliwości nabycia la więc i zbycia/ lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca postojowego. Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być bowiem przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych, ze względu na fakt, że nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku." (...)Stanowią one wydzielone z części podziemnej budynku mieszkalnego fragmenty powierzchni budynku, stanowiącego w całości, zgodnie z umową sprzedaży, współwłasność wspólnych części budynków i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku współwłaścicieli poszczególnych lokali (...). Oznacza to z punktu widzenia przepisów podatkowych, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z tak wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego." Identyczne stanowisko NSA zajął w wyroku sygn. FSK 2480/04.

Stanowisko prezentowane przez NSA w sprawie zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7 % nie traci na aktualności i jest podzielane w późniejszych wyrokach wydawanych przez wojewódzkie sądy administracyjne. W pełni podzielił stanowisko i argumentację NSA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 5 października 2007 r. (III SA/Wa 1181/07), w którym czytamy, że " (...) sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego. (...) Przedstawiając powyższe stanowisko należy jednak wyraźnie podkreślić, iż opiera się ono na założeniu, iż mamy do czynienia z jedną transakcją polegającą na łącznej sprzedaży - stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego oraz powiązanego z własnością tego lokalu prawa do wyłącznego korzystania z określonej powierzchni (wydzielonego, zwykle liniami poziomymi, miejsca postojowego) znajdującej się w części podziemnej budynku i stanowiącej współwłasność wszystkich właścicieli mieszkań. W każdym razie istotne jest to, iż chodzi tu o sytuację, w której miejsce postojowe nie jest przedmiotem odrębnej własności i nie może być samodzielnym przedmiotem obrotu.". Prawidłowość zastosowania zredukowanej stawki VAT potwierdza także inny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2007 r. (III SA/Wa 192/07), zgodnie z którym: "...z punktu widzenia przepisów podatkowych, (...) sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z tak wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego...". Stanowisko NSA w sprawie opodatkowania preferencyjną stawką VAT podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie także w wyroku z dnia 11 maja 2007 r. (III SA/Wa 3998/06 niepublikowany) oraz w wyroku z dnia 9 listopada 2005 r. (III SA/Wa 2516/05 niepublikowany).

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach prawa podatkowego odnośnie do analogicznego stanu faktycznego i prawnego jak zaprezentowany przez Spółkę w przedmiotowym wniosku również stoją na stanowisku, że dostawa lokali mieszkalnych łącznie z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego podlega opodatkowaniu VAT stawką w wysokości 7 %. Potwierdzają to następujące interpretacje prawa podatkowego:

* decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12 września 2006 r. (1401/VR/4407-14/63/06/KT)

* decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 6 lutego 2007 r. (PP-3/4407/125/06)

* decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 2 listopada 2006 r. (LIS.il/2-443/223/06)

* postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 5 lipca 2007 r. (1438A/AT2/443-61/07/151-69/MP)

* postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21 listopada 2006 r. (1434/PV/443-173/06/ABS)

* postanowienie w sprawie interpretacji prawa odatkowego wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce z dnia 15 września 2006 r. (US15/POIII/443/38/06/AR)

Za zastosowaniem 7 % stawki podatku dodatkowo przemawia fakt, że na gruncie prawa cywilnego sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest traktowana jako jedna czynność. Organy podatkowe i sądy administracyjne prezentują pogląd, zgodnie z którym w takiej sytuacji nie jest zasadne dokonywanie "sztucznego" podziału takiej transakcji wyłącznie na potrzeby podatku od towarów i usług. Teza ta znajduje odzwierciedlenie w licznych wyrokach i interpretacjach organów podatkowych. Do stanowiska w niej zawartego przychylił się NSA w wyroku z dnia 22 czerwca 2005 r. (l FSK 103/05), w którym czytamy, że: "Nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży". Na pogląd wyrażony przez NSA powołują się organy podatkowe w wydawanych interpretacjach prawa podatkowego. Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w wydanych przez siebie interpretacjach pisze: "Przedmiotem opodatkowania jest zatem dokonywana przez podatnika czynność, której dla celów podatkowych nie należy dzielić na składniki, (...) nie jest wskazany podział tej transakcji na dostawę towaru, jakim jest lokal mieszkalny i na sprzedaż usługi - czynność przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych tj. prawa do wyłącznego korzystania z jednego lub kilku miejsc postojowych znajdujących się w wielostanowiskowym garażu podziemnym. Dokonywanie podziału sprzedaży na lokal mieszkalny i świadczenie usługi i zastosowanie różnych stawek podatku VAT 7 % i 22 %, stanowi bezspornie rozbicie jednolitego przedmiotu sprzedaży, co w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego nie znajduje uzasadnienia" (PP I 443/543/06, PP III 443/344/06, PP l 443/343/06, PP II 443/414/06/MM).

Za zastosowaniem zredukowanej stawki VAT przemawia również fakt, że jeśli przedmiotem sprzedaży jest cały obiekt budownictwa mieszkaniowego, to gdy w jego skład wchodzą miejsca postojowe a nawet oddzielne garaże, całość dostawy podlega stawce preferencyjnej i nie dochodzi do "sztucznego" podziału jednej dostawy na poszczególne elementy dla zastosowania różnych stawek VAT.

2.

miejsca postojowe i garaż wielostanowiskowy nie stanowią lokali użytkowych i wchodzą w skład nieruchomości wspólnej (części wspólnych) budynku mieszkalnego

Miejsca postojowe są zlokalizowane w wielostanowiskowym garażu podziemnym wchodzącym w skład tzw. nieruchomości wspólnej (części wspólnych nieruchomości). Nieruchomość wspólną stanowią zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 (Dz. U. z 2000 Nr 80 Poz. 903 z późn. zm.) (dalej: Ustawa) grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Garaż wielostanowiskowy znajdujący się w budynku mieszkalnym postawionym przez Spółkę nie został wyodrębniony jako lokal użytkowy i zgodnie z Ustawą nie stanowi samodzielnego lokalu, a Spółka nie uzyskała zaświadczenia potwierdzającego samodzielność lokalu, o którym mowa w art. 2 ust. 3 Ustawy. Lokalami użytkowymi nie są również poszczególne miejsca postojowe, gdyż nie stanowią izb wydzielonych trwałymi ścianami w obrębie budynku. Jako że przedmiotem odrębnej sprzedaży może być tylko lokal lub udział w lokalu, który posiada zaświadczenie o samodzielności lokalu wydane przez starostę zgodnie z art. 2 ust. 3 Ustawy, Spółka dokonuje łącznie jednej dostawy lokalu mieszkalnego wraz z prawem wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, jako nierozerwalnie związanym z własnością lokalu mieszkalnego. Integralność dostawy potwierdza art. 3 ust. 1 Ustawy, zgodnie z którym

"W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali".

(iii) dostawa lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego wypełnia znamiona świadczenia złożonego

Takie stanowisko znajduje oparcie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego świadczeń złożonych.

Przez świadczenia złożone należy rozumieć świadczenia polegające na dostawie powiązanych ze sobą towarów lub usług (bądź też towaru wraz z usługą) w taki sposób, że stanowią one pewną nierozerwalną całość oferowaną nabywcy. W skład świadczenia złożonego wchodzi świadczenie podstawowe, którego zakup stanowi główny cel nabywcy oraz świadczenie pomocnicze oferowane wraz ze świadczeniem podstawowym. Świadczenie pomocnicze dzieli los prawny świadczenia podstawowego. W takiej sytuacji nie jest zasadne dokonywanie sztucznego podziału świadczenia dla celów podatkowych i stosowanie różnych stawek podatku w odniesieniu do poszczególnych elementów składowych świadczenia złożonego. ETS w wyroku z dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04: Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financien stwierdził, że: " (...) jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów podatku od wartości dodanej."

Stanowisko to podzielił NSA w wyroku z dnia 26 września 2005 r. (l FSK 945/05), w którym czytamy, że: "w przypadku czynności o charakterze kompleksowym, na które składa się czynność podstawowa i czynności pomocnicze niezbędne do wykonania tej pierwszej, przyjmować należy jednolitą stawkę VAT dla całego kompleksu czynności, właściwą dla czynności podstawowej..."

Ze świadczeniem tego charakteru mamy zatem do czynienia w przypadku dostawy lokali mieszkalnych łącznie z prawem do wyłącznego korzystania z przypisanych lokalom miejsc postojowych, którą prowadzi Spółka, gdyż podstawowym celem nabywcy jest zakup lokalu mieszkalnego, a uzyskanie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego ma tu charakter akcesoryjny.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Spółka stoi na stanowisku, że przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym mieszczącym się w budynku mieszkalnym nierozerwalnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego w ramach jednej dostawy podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %.

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów, przez którą w myśl przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś, zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z uwagi na to, iż ww. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy utracił moc z dniem 31 grudnia 2007 r., przepisami art. 1 pkt 1 lit. b) oraz pkt 9 lit. a), b, c ustawy z dnia 19 września o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382) wprowadzono ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług niżej wskazane zmiany od 1 stycznia 2008 r.

Zgodnie z, wprowadzonym z dniem 1 stycznia 2008 r., na podstawie przepisu § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861), przepisem § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% m.in. w odniesieniu do:

* obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 w zakresie w jakim wymienione obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12 -12c ustawy.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego ani lokalu użytkowego. W związku z tym, posiłkowo, należy posłużyć się definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), która stanowi, iż samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Do lokalu mogą przynależeć, zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

W świetle powołanych przepisów ustawy o własności lokali należy stwierdzić, iż miejsce postojowe nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia pomocniczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Jednakże przedmiotem sprzedaży obok mieszkania jest miejsce postojowe. Co prawda może on przynależeć do lokalu, jednak nie zmienia to jego funkcji jako pomieszczenia, które nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Takich też funkcji nie spełnia przedmiotowe miejsce postojowe i sprzedaż ta podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku.

W złożonym wniosku Spółka argumentuje iż zawiera umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, w którym przenosi na nabywcę prawo własności lokalu mieszkalnego, do którego przypisane jest prawo wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Uzyskanie tego prawa jest następstwem nabycia lokalu mieszkalnego. Jednak w zadanym pytaniu postawiono problem:

Czy przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym mieszczącym się w budynku mieszkalnym nierozerwalnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego w ramach jednej dostawy podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.

Tak postawione pytanie w opinii tutejszego organu oznacza, iż przeniesienie na nabywcę prawo własności lokalu mieszkalnego samo w sobie nie oznacza ustanowienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, przeciwnie w opisanym zdarzeniu przyszłym, jak określił Wnioskodawca ma miejsce również przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym.

Podana argumentacja o wliczaniu wartości prawa do korzystania z miejsca postojowego w cenę sprzedawanego towaru także nie potwierdza tego, iż dokonana dostawa dotyczy jednej nieruchomości i wymaga jednolitej stawki podatku od towarów i usług. Dokonywana sprzedaż prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego ma zatem swoją określoną wartość, w tej sytuacji nie można mówić że przedmiotem transakcji jest jeden. W tych okolicznościach nie dochodzi więc do sztucznego podziału cen transakcji, przeciwnie, jak określono w opisie zdarzenia przyszłego, to wartość prawa do korzystania z miejsca postojowego wpływa na cenę.

Reasumując stawka podatku od towarów i usług zarówno w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r., jak i od dnia 1 stycznia 2008 r. obniżona do wysokości 7% ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do sprzedawanych części obiektów budownictwa mieszkaniowego (mieszkań), z wyłączeniem lokali użytkowych (garażu, komórki piwnicznej, miejsca postojowego), które podlegają opodatkowaniu stawką podstawową 22% (zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy).

Argumentacja Wnioskującego o możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług (7%), gdyż przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym mieszczącym się w budynku mieszkalnym nierozerwalnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego dokonywane są w ramach jednej dostawy nie jest więc zasadna, gdyż w opisanym stanie dochodzi do przeniesienia na nabywcę prawo własności lokalu mieszkalnego oraz do przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym. Zaś wartość prawa do korzystania z miejsca postojowego jest wliczana w cenę sprzedawanego towaru.

Także wnioski Spółki nt możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT przy sprzedaży prawa do korzystania z miejsca postojowego z powołaniem na argumentację o tym że miejsca postojowe i garaż wielostanowiskowy nie stanowią lokali użytkowych i wchodzą w skład nieruchomości wspólnej (części wspólnych) budynku mieszkalnego, nie są trafne. Stawkę podatku obniżona do wysokości 7% stosuje się m.in. w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części. Miejsce postojowe nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia pomocniczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Jednakże przedmiotem sprzedaży obok mieszkania jest miejsce postojowe. Co prawda może on przynależeć do lokalu, jednak nie zmienia to jego funkcji jako pomieszczenia, które nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Takich też funkcji nie spełnia przedmiotowy miejsce postojowe i sprzedaż ta podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku.

Ponadto wyraźnie należy podkreślić, iż przywołane przez Stronę wyroki są rozstrzygnięciami w konkretnych przypadkach i wiążą sąd tylko w tym zakresie i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach. Bowiem źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej są z zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483) Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl