IP-PP2-443-1040/08-4/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-1040/08-4/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.) uzupełnione pismem z dnia 18 sierpnia 2008 r. (data wpływu 21 sierpnia 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2008 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w przedstawionym poniżej opisie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Spółka w dniu 14 marca 2000 r. podpisała z kontrahentem warunkową umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości gruntowej. W nawiązaniu do umowy z dnia 14 marca 2000 r. w dniu 21 grudnia 2001 r. podpisano z kontrahentem w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży zmienioną umową z dnia 29 sierpnia 2003 r., na podstawie której kontrahent wpłacił do dnia 1 września 2003 r. całość ustalonej ceny. Przedstawione w umowie nieruchomości stanowią niezabudowane działki gruntu, które zgodnie z wydanymi dla nich planami zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod zabudowę usługową.

Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w dniu 21 grudnia 2001 r. W chwili nabycia była obciążona prawami ustanowionymi przez poprzedniego właściciela na rzecz osób trzecich w postaci umowy z dnia 22 kwietnia 1993 r. zawartej na czas określony do dnia zbiorów 2009 r.

Do dnia dzisiejszego nie nastąpiło wydanie do używania nieruchomości na rzecz podmiotu, z którym zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nieruchomość ta użytkowana jest wciąż przez dzierżawcę.

Na podstawie zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 21 grudnia 2001 r. wraz z jej późniejszą zmianą z dnia 29 sierpnia 2003 r. strony zobowiązały się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w terminie 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu o wykreśleniu z działu III księgi wieczystej wpisu dotyczącego pierwszeństwa nabycia nieruchomości przez jej dzierżawcę, nie później jednak niż do dnia 30 listopada 2009 r. Strony ustaliły również, że umowa przyrzeczona zawarta będzie pod warunkiem przedłożenia przez Spółkę sprzedającą odpisu z księgi wieczystej dla przedmiotowej działki 24/8, potwierdzającej wpis własności na rzecz Spółki i brak obciążeń w dziale III i IV, a także wygaśnięcie opisanej powyżej umowy dzierżawy. Do dnia dzisiejszego nie zostały spełnione wszystkie warunki przeniesienia własności wymienione w pkt 3. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa nadal jest objęta umową dzierżawy, gdyż została ona zawarta na czas określony i obowiązuje do dnia zbiorów 2009 r. Kwestia wykreślenia z działu III księgi wieczystej pierwszeństwa nabycia nieruchomości jest obecnie przedmiotem postępowania w sądzie wieczysto-księgowym. Spółka kupująca do dnia 1 września 2003 r. wpłaciła w formie zaliczki na rachunek wnioskodawcy całość ustalonej w umowie ceny. Kwota wpłacona przez spółkę kupującą nadal jest w posiadaniu naszej Spółki jako sprzedającej.

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym, Strona zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska w następującej kwestii:

Czy stanowisko o braku powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest zasadne.

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku zapłaty całości ceny za grunt przed 1 maja 2004 r. nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 1 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i czynności te nie podlegają opodatkowaniu. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dni 15 listopada 2007 r. sygn. akt. I FSK 12/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Artykuł 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą - określa ważną instytucję każdej ustawy podatkowej, a mianowicie obowiązek podatkowy, a w szczególności jego powstanie. Prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli określenie, kiedy dana transakcja powoduje skutek w postaci obowiązku wyliczenia oraz zapłacenia od niej należnego podatku pozwala podatnikowi na przypisanie danej transakcji do właściwego okresu rozliczeniowego. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl przepisu art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż zapłata całości ceny za grunt miała miejsce pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - która utraciła moc obowiązującą z dniem 1 maja 2004 r.

W myśl przepisu art. 4 ust. 1 tejże ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Z powyższego przepisu wynika, iż dostawa gruntów przed dniem 1 maja 2004 r. nie była objęta opodatkowaniem na podstawie przepisów tejże ustawy.

Ze opisu stanu faktycznego wynika, iż wpłata całości ceny za grunt nastąpiła do dnia 1 września 2003 r. tj. przed dniem wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r.

Reasumując, należy stwierdzić, że w przypadku dostawy gruntu przed dniem 1 maja 2004 r. lub zapłaty ceny za grunt przed tym dniem nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 1 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl