IP-PB3-423-74/08-2/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-74/08-2/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Związku przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2007 r. (data wpływu 31 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego dochodów przeznaczonych na składki członkowskie w organizacjach międzynarodowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego dochodów w części przeznaczonej na składki członkowskie w organizacjach międzynarodowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Związek Pracodawców (następca Stowarzyszenia) realizując swoje cele statutowe, do których należy m.in. ochrona praw członków oraz reprezentowanie ich interesów wobec organów administracji, innych organizacji, instytucji i podmiotów w Polsce i Unii Europejskiej, tworzenie instytucjonalnej platformy współpracy między zagranicznym i polskim przemysłem farmaceutycznym oraz współpraca z organizacjami profesjonalnymi w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej i podmiotami świadczącymi usługi na rzecz firm farmaceutycznych, jest członkiem dwóch międzynarodowych organizacji, do których przynależność jest dobrowolna, ale konieczna do realizacji zadań statutowych Związku. Członkostwo w tych organizacjach umożliwia Związkowi uczestnictwo we wszystkich inicjatywach legislacyjnych Wspólnoty, dostęp do dokumentów źródłowych organów unijnych, kształtowanie wykładni przepisów wspólnotowych, tym samym ochronę interesów firm członkowskich. Uczestniczenie przedstawicieli Związku w pracach grup roboczych obu organizacji służy wymianie doświadczeń z innymi państwami członkowskimi i stowarzyszeniami branżowymi jak również propagowaniu wizerunku Polski jako państwa otwartego na współpracę w Unii Europejskiej. Brak przynależności Związku do ww. organizacji byłby faktycznym ograniczeniem zakresu działalności statutowej Związku. W związku z przynależnością do organizacji Związek ponosi składki członkowskie. Składki te uiszczane są z przychodów Związku, które w 97% pochodzą z krajowych składek członkowskich Związku oraz w 3% z tytułu odsetek bankowych. Związek realizuje wyłącznie działalność statutową, nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zdarzeniem przyszłym Związek zwrócił się z pytaniem:

Czy dochody Związku przeznaczone na wydatki na składki członkowskie z tytułu przynależności do organizacji międzynarodowych podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

W opinii Związku, interpretacja organu podatkowego wydana w analogicznym stanie faktycznym dla poprzednika Związku, Stowarzyszenia, w której Stowarzyszenie uzyskało potwierdzenie zwolnienia z opodatkowania dochodów przeznaczonych na wydatki z tytułu składek członkowskich w organizacjach międzynarodowych, winna być uznana za ważną i właściwą również dla następcy Stowarzyszenia, Związku Pracodawców. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym, wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw-w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Związek nie prowadzi działalności gospodarczej, składki członkowskie opłacane są niemal wyłącznie ze składek członków Związku. Przynależność do organizacji międzynarodowych jest czynnikiem służącym realizacji zadań statutowych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w tym przepisie podlegają dochody podatników działających na podstawie:

1.

ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 857 z późn. zm.),

2.

ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.)

3.

ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (Dz. U. Nr 55, poz. 235 z późn. zm.),

4.

ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych (Dz. U. Nr 20, poz. 106 z późn. zm.)

5.

ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217 z późn. zm.).

Literalne brzmienie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że dochody podatników działających na podstawie przepisów ww. ustaw, nie podlegają opodatkowaniu po spełnieniu łącznie następujących warunków: przeznaczenia dochodów na cele statutowe czyli wyraźnie określone w statucie, a ponadto po stwierdzeniu drugiej przesłanki o charakterze negatywnym, tj. w sytuacji, gdy środki te nie zostały przeznaczone na działalność gospodarczą. Przez działalność statutową należy rozumieć te rodzaje działalności, które ujęte zostały w jej statucie.

W przedmiotowej sprawie w statucie Wnioskodawcy utworzonego w oparciu o przepisy ustawy o organizacjach pracodawców, jako cele zostały wymienione m.in. ochrona praw i reprezentowanie interesów członków Związku w Polsce i Unii Europejskiej, współpraca z zagranicznym przemysłem farmaceutycznym. Związek realizuje swoje cele m.in. poprzez uczestnictwo w dwóch organizacjach międzynarodowych, które umożliwia mu efektywną ochronę interesów firm członkowskich. Składki członkowskie z tytułu członkowstwa w organizacjach międzynarodowych w ocenie Organu stanowią wydatek na cele statutowe Związku Pracodawców, a zatem odpowiadająca im kwota dochodów spełnia przesłanki zwolnienia od podatku dochodowego.

A zatem w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl