IP-PB3-423-739/08-3/KB - Kurs waluty stosowany przy wypłacie należności licencyjnych z tytułu wynajmu maszyn na rzecz kontrahentów ze Szwecji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-739/08-3/KB Kurs waluty stosowany przy wypłacie należności licencyjnych z tytułu wynajmu maszyn na rzecz kontrahentów ze Szwecji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2008 r. (data wpływu 14 maja 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2008 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje wypłat należności licencyjnych z tytułu wynajmu maszyn na rzecz kontrahentów ze Szwecji i z tego tytułu jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wypłacania należności licencyjnych na rzecz zagranicznej osoby prawnej. Faktura za najem maszyn została wystawiona w walucie obcej w koronach szwedzkich.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaki kurs SEK i z jakiego dnia należy przyjąć do obliczania podstawy opodatkowania dla zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wypłacanych należności licencyjnych na rzecz zagranicznej osoby prawnej?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy dokonujący wypłat należności z tytułów m.in. należności licencyjnych są obowiązani jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Tym samym dniem uzyskania przychodu przez podmiot zagraniczny jest dzień wypłaty należności. Tym samym dla celów skalkulowania przychodu oraz podatku zryczałtowanego należy zastosować kurs średni ogłaszany prze NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty należności podmiotowi zagranicznemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z wniosku Spółka dokonuje wypłat należności licencyjnych z tytułu wynajmu maszyn na rzecz kontrahentów ze Szwecji. W związku z tym jest obowiązana jako płatnik, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (art. 26 ust. 1 ww. ustawy). Należności wypłacone kontrahentom stanowią ich przychód. W myśl art. 12 ust. 2 ww. ustawy przychody walutach obcych przelicza się na złote polskie według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dania roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W związku z powyższym stanowisko Spółki, odnośnie zastosowanego kursu przy skalkulowaniu przychodu oraz podatku zryczałtowanego, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl