IP-PB3-423-680/08-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-680/08-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X Estonia AS reprezentowanej przez Pełnomocnika - Pana JZ, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływ 19 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową utworzoną wg estońskiego prawa, z siedzibą w Estonii, posiadającą osobowość prawną, podlegającą opodatkowaniu w Estonii od całości uzyskiwanych dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia znajdujących się w jej posiadaniu udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X Poland Sp. z o.o. stanowiących wg stanu na dzień złożenia wniosku 80% kapitału zakładowego tej spółki oraz reprezentujących 80% praw głosu w spółce. Majątek spółki X Poland składa się głównie z nieruchomości położonych na terytorium Polski oraz udziałów w innych spółkach kapitałowych posiadających nieruchomości położone na terytorium Polski.

Zbycie udziałów spółki X Poland nastąpi w drodze wniesienia ich w formie wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ("Sp. z o.o."), która podlega w Polsce opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W zamian za zbywane udziały w spółce X Poland, Wnioskodawca otrzyma (obejmie) udziały w "Sp. z o.o." Dopłaty w gotówce nie są przewidziane.

Na skutek dokonanego zbycia, "Sp. z o.o." uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce X Poland, której udziały będą zbywane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wartość udziałów w "Spółce z o.o." otrzymanych przez Wnioskodawcę w zamian za wniesiony do tej spółki wkład niepieniężny w postaci udziałów w spółce X Poland będzie podlegała w Polsce wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów w rozumieniu ustawy zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przepis art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje natomiast, że w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli:

* spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca) podlega w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do EOG opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz

* w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji) lub - w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), a także

* jeżeli w wyniku nabycia udziałów (akcji):

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane albo

2.

spółka posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółcedo przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej.

W ocenie Wnioskodawcy, we wskazanym wyżej stanie faktycznym, spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące zastosowanie wyłączenia przewidzianego w cytowanym art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności pod pojęciem "zbycia" udziałów (akcji), którym posługuje się przepis art. 12 ust. 4d ustawy należy, zdaniem Spółki, rozumieć każdą postać przeniesienia własności udziałów lub akcji w spółce, w tym także wniesienie udziałów do innej spółki kapitałowej w postaci wkładu niepieniężnego.

Należy także zwrócić uwagę, iż w pierwszym zdaniu analizowanej regulacji, spółka zbywająca nazywana jest alternatywnie spółką "obejmującą", co w ocenie Wnioskodawcy oznacza, że ustawodawca wprost przewidział w niniejszym zapisie, że wyłączenie rozpoznania przychodu podatkowego będzie znajdować zastosowanie także w sytuacji, gdy spółka zbywająca udziały (w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego) obejmie w zamian za nie udziały w spółce nabywającej.

Mając zatem na uwadze, że:

* spółka zbywająca udziały - Wnioskodawca oraz spółka dokonująca ich nabycia - Sp. z o.o. są spółkami podlegającymi opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów w państwach należących do Unii Europejskiej, tj. odpowiednio w Estonii i w Polsce;

* w zamian za zbywane udziały w spółce X Poland, zbywca, czyli Wnioskodawca otrzyma (obejmie) udziały w Sp. z o.o.;

* nabywająca udziały polska spółka Sp. z o.o. uzyska bezwzględną (co najmniej 80%) większość praw głosu w spółce X Poland, której udziały będą zbywane;

Wnioskodawca uważa, że wartość nominalna otrzymanych (objętych) udziałów w spółce Sp. z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w spółce X Poland, będzie wyłączona z przychodów podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1- go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl