IP-PB3-423-63/07-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-63/07-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007 r. (data wpływu 13 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania opisanego we wniosku zespołu składników majątkowych, będących przedmiotem wkładu niepieniężnego, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania opisanego we wniosku zespołu składników majątkowych, będących przedmiotem wkładu niepieniężnego, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność grupy R. B. w Polsce prowadzona przez spółkę R. B. (Poland) S.A. (zwanej dalej "Spółką" lub "RB") obejmuje dwa obszary:

1.

działalność w zakresie produkcji środków czystości domowego użytku (np. proszki do prania, płyny do zmywania naczyń oraz inne detergenty), jak również sprzedaż tych produktów do podmiotów powiązanych na całym świecie,

2.

działalność dystrybucyjną, działalność marketingową oraz utrzymywanie relacji biznesowych z polskimi kontrahentami (obsługę rynku polskiego).

Działalność produkcyjna jest prowadzona w należącej do Spółki fabryce w N. D. M., podczas gdy pozostała jej działalność (dystrybucja na rynek polski, marketing) prowadzona jest w głównej mierze poprzez centralę administracyjną Spółki mieszczącą się w Warszawie.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej podział działalności prowadzonej przez Spółkę, podjęta została decyzja o prawnym rozdzieleniu dwóch głównych jej obszarów. Zgodnie z zamierzeniem, celem procesu ma być:

1.

rozdzielenie prowadzonych przez Spółkę rodzajów działalności,

2.

dostosowanie struktury prawnej, w ramach której prowadzona jest działalność gospodarcza przez grupę R. B. w Polsce, do faktycznie funkcjonującego modelu zarządzania tą działalnością, oraz

3.

uproszczenie struktury prawnej Spółki.

W celu zrealizowania powyższych założeń, RB zamierza wydzielić działalność produkcyjną do odrębnego podmiotu prawnego. Wydzielenie to miałoby zostać przeprowadzone w formie przeniesienia majątku służącego do prowadzenia działalności produkcyjnej do spółki zależnej -R. B. P. P. Spółka z o.o. (zwana dalej "RBP"). Transakcja będzie przeprowadzona w formie wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci oddziału RB samodzielnie sporządzającego bilans do RBP, w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym tej ostatniej.

Przedmiotem transakcji wniesienia aportu przez RB do RBP będzie działalność produkcyjna Spółki prowadzona w formie oddziału Spółki samodzielnie sporządzającego bilans w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Mając powyższe na uwadze RB zamierza dokonać wydzielenia działalności produkcyjnej ze swoich struktur poprzez przeniesienie składników majątku przynależnych do oddziału Spółki samodzielnie sporządzającego bilans w formie wkładu niepieniężnego do spółki zależnej od RB (RBP) w zamian za udziały w kapitale zakładowym wydane przez nią na rzecz RB. Wraz z majątkiem, na RBP zostaną przeniesione elementy (zasoby) związane z działalnością produkcyjną, w szczególności odpowiedni personel oraz umowy związane z prowadzeniem tej działalności.

W efekcie, w Spółce pozostanie wyłącznie majątek wykorzystywany do prowadzenia działalności w zakresie obsługi dystrybucyjnej rynku polskiego, działalności marketingowej oraz utrzymywania relacji z klientami. W ramach RB pozostaną również określone składniki majątku, które będą wykorzystywane przez obie spółki (tj. RB i RBP), w szczególności w celu zapewnienie im obsługi informatycznej.

Majątek będący przedmiotem transakcji, a służący do prowadzenia działalności produkcyjnej, który będzie stanowił przedmiot aportu, obejmuje w szczególności:

* prawo użytkowania wieczystego gruntów wraz z własnością posadowionych na nim budynków fabrycznych,

* budowle oraz instalacje, rozpoczęte inwestycje (środki trwałe w budowie),

* wyposażenie fabryki - linie produkcyjne, maszyny,

* własność znaku towarowego "Bryza" oraz prawa do korzystania w toku działalności z innych znaków towarowych,

* zapasy materiałów,

* wyroby gotowe,

* środki transportu,

* część infrastruktury informatycznej niezbędnej do obsługi działalności produkcyjnej,

* prawa z patentów i wzorów wynalazczych wykorzystywanych w ramach procesu produkcji,

* departament księgowości odpowiedzialny za prowadzenie spraw związanych z działalnością produkcyjną.

Ponadto, wraz z wymienionymi powyżej składnikami, RBP przejmie w wyniku transakcji pozostałe składniki związane z prowadzeniem działalności produkcyjnej, a w szczególności:

* prawa i obowiązki wynikające z umów na dostawy towarów i usług związanych z prowadzeniem działalności,

* prawa i obowiązki wynikające z umów ubezpieczeniowych oraz umowy o bankowe linie kredytowe,

* prawa i obowiązki wynikające z umów pracowniczych z personelem niezbędnym do funkcjonowania fabryki,

* prawa i obowiązki wynikające z umów na sprzedaż produktów do podmiotów powiązanych.

Przeniesienie powyższych składników na rzecz RBP nastąpi w następstwie podjęcia przez spółkę (jako jedynego udziałowca RBP) uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego RBP, który zostanie następnie pokryty przez RB wkładem niepieniężnym w postaci majątku służącego prowadzeniu działalności produkcyjnej. Przeniesienie własności przedmiotu tego wkładu na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego RBP nastąpi w drodze zawarcia umowy rozporządzającej przedmiotem wkładu pomiędzy RB a RBP.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przestawionym opisie zdarzenia przyszłego, będący przedmiotem wkładu niepieniężnego zespół składników stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy, wniesienie przez Spółkę powyższego zespołu składników aportem do spółki zależnej nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania dla Spółki w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym spółki zależnej.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na podstawie powyższej definicji można stwierdzić, iż aby zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem określonej transakcji zbycia, mógł być zaklasyfikowany jako zorganizowana cześć przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinien on być:

a.

wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem organizacyjnym,

b.

wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie pod względem finansowym,

c.

przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,

d.

zdolny stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zdaniem Spółki, a contrario z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wnioskować należy, że w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej aportu zespołu składników spełniającego powyższe kryteria, na dzień dokonania transakcji dla spółki wnoszącej aport nie powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym.

Ad. A) wyodrębnienie organizacyjne.

Wnioskujący wnosi, że opublikowane stanowiska władz podatkowych odnoszące się do problemu organizacyjnego wyodrębnienia zespołu składników majątkowych stwierdzają, iż kluczowe dla istnienia takiego wyodrębnienia są postanowienia dokumentów korporacyjnych podatnika, jak również konkretne stany faktyczne. Na potwierdzenie powyższego Spółka przywołała postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który w dniu 16 listopada 2005 r. (RO/423/141/2005) stwierdził, iż wyodrębnienie organizacyjne "powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może mieść też charakter faktyczny. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.".

W obecnej strukturze Spółki działalność produkcyjna jest wydzielona pod względem organizacyjnym, jak też faktycznym. Fabryka w N. D., za pomocą której Spółka prowadzi działalność produkcyjną jest samodzielną jednostką w ramach RB. W ramach struktury organizacyjnej Spółki za zarządzanie funkcjonowaniem fabryki odpowiedzialny jest Dyrektor Fabryki oraz podległe mu departamenty (Departament Produkcji, Departament Dostaw, Departament Jakości, Departament Techniczny, Departament Zasobów Ludzkich). Zarządzanie działalnością produkcyjną przez Dyrektora Fabryki jest ponadto oparte o dane finansowe, które są gromadzone w ramach wyodrębnionej ewidencji księgowej prowadzonej dla fabryki w N. D.

Wyodrębnienie działalności produkcyjnej od pozostałych rodzajów działalności Spółki opiera się również na ich podziale faktycznym. Podczas gdy działalność produkcyjna prowadzona jest wyłącznie w fabryce w N. D., prowadzenie pozostałych rodzajów działalności koncentruje się w warszawskim biurze Spółki. Analogicznie, zdaniem Spółki, do prowadzenia poszczególnych rodzajów działalności, w tym produkcyjnej w ramach fabryki w N. D., alokowane są również składniki majątkowe Spółki oraz jej pracownicy.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, na dzień dokonania transakcji spełniony będzie warunek organizacyjnego wyodrębnienia składników majątkowych związanych z działalnością produkcyjną prowadzoną w ramach przedsiębiorstwa RB.

Ad. B) wyodrębnienie finansowe.

Działalność produkcyjna RB jest wyodrębniona finansowo w zakresie prowadzenia ewidencji księgowej (bilansowej i wynikowej), w zakresie budżetowania oraz w zakresie analizy finansowej działalności produkcyjnej. Spółka prowadzi wyodrębnioną ewidencję księgową zdarzeń gospodarczych dla działalności produkcyjnej. Przychody i koszty związane wyłącznie z tą działalnością są ewidencjonowane na odrębnych kontach, co pozwala na ustalenie wyników Spółki na tej działalności. Istnieją również wyodrębnione konta bilansowe, na których ewidencjonowane są składniki majątkowe wykorzystywane wyłącznie w działalności produkcyjnej, oraz konta, na których ewidencjonowane są należności i zobowiązania.

Działalność produkcyjna wyodrębniona jest również w zakresie budżetowania. Fabryka przygotowuje osobny budżet (na podstawie planowanego zapotrzebowania jednostek powiązanych), przeprowadzane są również analizy miesięcznych wyników oraz odchyleń w stosunku do planu. Dokonywana jest też analiza finansowa działalności produkcyjnej pozwalająca na ocenę rentowności i efektywności tej działalności.

Zdaniem Spółki, zgodnie ze stanowiskami prezentowanymi w interpretacjach organów podatkowych, pozwala to na uznanie składników majątkowych za wyodrębnione pod względem finansowym, np. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27 stycznia 2005 r. (sygn. US72/ROP1/423-863/IW/04) stwierdził, że "wyodrębnienie takie (finansowe-Spółka) nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...) Wyodrębnienie finansowe w przypadku Spółki polega na prowadzeniu oddzielnych kont, na których ewidencjonowanie są przychody i koszty (...). Są również dla niego prowadzone osobne rachunki wyników (...)."

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, zespół skalników stanowiący przedmiot transakcji będzie można uznać za wyodrębniony pod względem finansowym w ramach RB na dzień dokonania transakcji.

Ad. C) przeznaczenie majątku do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Fabryka w N. D. stanowi obecnie w strukturach Spółki zespół składników, które są w pełni przystosowane i wystarczające do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na produkcji środków czystości domowego użytku.

Składniki majątkowe wykorzystywane w działalności fabryki stanowią samodzielny zespół przeznaczony do realizacji zadań produkcyjnych. Tym samym, zdaniem Spółki, są one - jako samodzielny kompleks-przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych związanych z działalnością produkcyjną i jako takie spełniają powyższe kryterium.

Ad. D) zdolność fabryki w N. D. do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Składniki majątkowe wchodzące w skład oddziału RB, podlegające wydzieleniu stanowią kompleksowo zorganizowany zespół, przy pomocy którego RBP będzie mogła prowadzić działalność produkcyjną, w tym samym zakresie, jak ma to aktualnie miejsce w ramach Spółki. Zespół ten obejmuje składniki o charakterze materialnym, takie jak majątek produkcyjny (m.in. budynki fabryczne, linie produkcyjne, pozostałe wyposażenie fabryki). Z drugiej strony w jego skład będą wchodzić składniki o charakterze niematerialnym (m.in. kontrakty z kontrahentami, należności, zobowiązania, wiedza, doświadczenie, know-how, umowy ubezpieczeniowe, umowy o linie kredytowe z bankami oraz umowy pracownicze).

W odniesieniu do składników bądź funkcji, które będą potrzebne do realizacji zadań gospodarczych fabryki, lecz z określonych względów pozostaną w Spółce (nie zostaną przeniesione w ramach omawianej transakcji), RBP będzie z nich korzystała na podstawie stosownych umów zawartych z RB przed dniem wniesienia aportu. Dotyczy to w szczególności niektórych usług zarządzania personelem (w szczególności w odniesieniu do rekrutacji) oraz niektórych usług informatycznych.

Zespół powyższych składników umożliwia samodzielne prowadzenie działalności produkcyjnej w formie odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, iż produkty wytwarzane w fabryce w N. D. są sprzedawane do podmiotów z grupy R. B. na całym świecie, RBP jako ich bezpośredni sprzedawca na rynki zagraniczne nie będzie uzależniona wyłącznie od współpracy z RB. Pozwoli to RBP prowadzić w pełni samodzielną działalność za pomocą majątku fabryki w Nowym Dworze otrzymanego od RB w wyniku aportu.

W świetle powyższych argumentów Spółka stoi na stanowisku, iż zespół składników majątkowych objętych zakresem oddziału RB, który ma być przedmiotem aportu do RBP, będzie zdolny do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w ramach tej spółki.

W świetle powyższych rozważań, zdaniem Spółki, składniki majątku, które mają zostać wyodrębnione ze Spółki i przeniesione w formie aportu do RBP, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż wszystkie przesłanki wymienione w tym przepisie będą spełnione, jak wykazano powyżej.

Zdaniem Spółki, a contrario z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wnioskować należy, żw w przypadku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej, na dzień dokonania transakcji dla spółki wnoszącej aport nie powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym.

Tym samym, biorąc pod uwagę, iż na dzień wydzielenia majątku zespół tworzących go składników materialnych i niematerialnych stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wartość nominalna udziałów w kapitale zakładowym RBP otrzymanej przez Spółkę w zamian za wkład niepieniężny w postaci tych składników nie będzie stanowić przychodu dla Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl