IP-PB3-423-581/08-3/MŚ - Wydatki na przeprowadzenie badań sprawozdań finansowych, które nie mają charakteru obligatoryjnego, jako koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-581/08-3/MŚ Wydatki na przeprowadzenie badań sprawozdań finansowych, które nie mają charakteru obligatoryjnego, jako koszty uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 2 kwietnia 2008 r.) uzupełnionym na wezwanie organu z dnia 17 czerwca 2008 r. pismem z dnia 25 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na badania sprawozdań finansowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Y Sp. z o.o. jest spółką należącą do międzynarodowej grupy Y, prowadzącą działalność w sektorze nieruchomości, polegającą m.in. na nabywaniu, budowie, zarządzaniu i zbywaniu nieruchomości. Spółka sporządza sprawozdania finansowe po zakończeniu każdego kwartału i na koniec roku według standardów polskich i zagranicznych. Udziałowiec Spółki Y zamawia badanie zarówno kwartalnych jak i rocznych sprawozdań spółek z grupy Y celem zweryfikowania ich zgodności z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Następnie kosztami prowadzonego przez międzynarodową firmę audytorską badania obciążane są spółki z grupy. Odbywa się to w ten sposób, ze Y I, w oparciu o faktury wystawiane przez firmę audytorską, obciąża Spółkę raz na kwartał 40% częścią kosztów audytu oraz zgodnie z zawartą między miedzy spółkami z grupy umową 5% marżą. Wynika to z faktu, ze zarówno zarząd grupy jak również i audytor uznają, ze działalność prowadzona przez Spółkę jest na tyle znacząca, że stwarza potrzebę przygotowania raportów co kwartał. Raporty pomagają Spółce w kontrolowaniu projektu - jest to narzędzie zarządcze służące do kontroli wewnętrznej kosztów, poprawności księgowań, ma za zadanie koordynować działania wewnątrz przedsiębiorstwa i grypy tak, aby umożliwić osiągnięcie wyznaczonych przez Spółkę celów ramach działalności w grupie. Ze względu na skalę swojej działalności, Spółka kładzie nacisk na zapewnienie poprawności danych i wyeliminowanie możliwości powstania ewentualnych nieprawidłowości. Dane z ksiąg rachunkowych są podstawą dla sprawozdawczości podatkowej i rachunkowości zarządczej. Pakiet sprawozdawczy jest dokumentem przygotowanym na potrzeby raportowania międzynarodowego, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Spółki w grupie Y. Celem badania jest uzyskanie racjonalnej podstawy do określenia, czy pakiet sprawozdawczy nie zawiera istotnych przekłamań. Sporządzanie takiego sprawozdania jest jednym z obowiązków, które wszystkie spółki musza spełniać, aby moc funkcjonować w ramach grupy kapitałowej i osiągnąć wynikające z tego faktu korzyści. Procedura badania sprawozdań finansowych firmy córki i firmy matki staje się nieodłącznym elementem transakcji handlowych oraz umożliwia identyfikacje potencjalnych efektów synergicznych tzw. korzyści skali. Należy zwrócić uwagę na fakt, że udziałowiec pełni jedynie nadzór właścicielski, którego jedynym instrumentem jest odpowiedni dobór kadry zarządczej spółki zależnej podczas gdy dla zarządu polskiej spółki dane zawarte w sprawozdaniach służą do podejmowania decyzji związanych z działalnością spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wobec powyższego stanu faktycznego koszty badania sprawozdań finansowych dokonywane przez biegłych rewidentów w przypadku gdy spółka nie ma ustawowego obowiązku poddawania ich badaniu a wynika ono przede wszystkim z faktu przynależności do grupy kapitałowej i związanych z tym dodatkowych obowiązków, są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu? Dotyczy to badania, które jest związane ze zwykłym tokiem działalności podmiotu, a nie np. w celu sprzedaży przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonym w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to wiec koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Celem badania sprawozdań jest uzyskanie racjonalnej podstawy do określenia, czy jest ono prawidłowe oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację finansową i majątkową, jak też wynik finansowy badanej jednostki. Wydatki poniesione na badanie sprawozdań należy traktować jako koszty uzyskania przychodów, gdyż są one powiązane z funkcjonowaniem podatnika i istnieje pośredni związek przyczynowy między wydatkiem, a uzyskanymi przychodami. Informacje wynikające ze sprawozdań są istotnym elementem podejmowania decyzji przez władze spółki w sprawie dalszego kierunku jej działania. Dodatkowo sprawozdania sporządzane według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, mogą znacząco poprawić sytuację spółki w przypadku poszukiwania przez nią źródeł finansowania działalności na rynkach międzynarodowych. Ponadto ze względu na opracowane przez Grupę Y standardy, informacje uzyskane podczas badania audytorskiego w odróżnieniu od sprawozdawczości prowadzonej dla celów rachunkowych i podatkowych w Polsce, w sposób pełniejszy niż standardowe badania księgowe uwzględniają specyfikę funkcjonowania Spółki jako podmiotu działającego na rynku nieruchomościowym i funkcjonującego w powiązaniu z szerokim gronem kooperatorów z Grupy i pozwalają na ocenę kondycji finansowej Spółki. W związku z powyższym zdaniem Spółki wydatki na badanie audytorskie spełniają przesłanki zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i winne zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W myśl tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z funkcjonowaniem firmy. Na podatniku, jako podmiocie odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, ciąży obowiązek wykazania, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (zarówno bezpośredniego jak i pośredniego), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy, jak i odpowiedniego udokumentowania zarówno faktu poniesienia samego wydatku jak i jego związku z przychodem.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, nie wyklucza z kosztów uzyskania przychodów wydatków na badanie sprawozdań finansowych, które nie mają charakteru obligatoryjnego, nałożonego ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Wydatki takie muszą jednak wypełnić generalną regułę art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. W takim przypadku można je uznać za koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka ponosi wydatki na przeprowadzanie badań sprawozdań finansowych, gdyż jest to wymagane przez wewnętrzne procedury obowiązujące w grupie kapitałowej, której jest częścią. Dzięki tym badaniom władze Spółki mogą rzetelnie i jasno ocenić sytuacje majątkową i finansową, a na podstawie tego podjąć decyzję o dalszych kierunkach jej rozwoju. Znajomość kondycji finansowej Spółki może znacząco wpłynąć na poszukiwanie przez nią nowych źródeł finansowania działalności na rynkach międzynarodowych. Raporty pomagają Spółce w kontrolowaniu projektu - jest to narzędzie zarządcze służące do kontroli wewnętrznej kosztów, poprawności księgowań, ma za zadanie koordynować działania wewnątrz przedsiębiorstwa i całej grypy tak, aby umożliwić osiągnięcie wyznaczonych przez Spółkę celów ramach działalności w grupie. Ze względu na skalę swojej działalności, Spółka kładzie nacisk na zapewnienie poprawności danych i wyeliminowanie możliwości powstania ewentualnych nieprawidłowości.

Jeżeli więc powyższe okoliczności pozwolą na udowodnienie, że przeprowadzone badanie jest sporządzane w interesie Spółki i z związku z jej działalnością (a nie wyłącznie w interesie udziałowca) to poniesiony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów.

W tym miejscu podnieść należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego, w którym zastosowanie znajdą np. przepisy art. 180 i 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną i jednoznaczną ocenę istniejącego związku przyczynowo - skutkowego między wydatkiem (w tym jego wysokością) na badanie sprawozdania finansowego zamawianego przez Y I BV a celem osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo, z uwagi na fakt, że usługi zostały zakupione od podmiotu powiązanego z siedzibą poza granicami Polski, należy mieć na uwadze przepisy art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli w odniesieniu do przedmiotowej transakcji zostały ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Ponadto, w przypadku zaistnienia okoliczności, wymienionych w art. 11 ust. 1 i 4 ww. ustawy, podatnik jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl