IP-PB3-423-556/07-3/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-556/07-3/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania wydatków na imprezy integracyjne zorganizowane dla pracowników za koszt uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydatków na imprezy integracyjne zorganizowane dla pracowników za koszt uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. W związku z prowadzoną działalnością Spółka podejmuje starania o stworzenie właściwej atmosfery w pracy, integracji zatrudnionych pracowników wzmocnienie ich więzi z firmą a także dbając o tworzenie dobrych relacji pomiędzy nimi, organizuje dla pracowników spotkania okolicznościowe o charakterze integracyjnym, w których uczestnictwo jest dobrowolne. Powyższe imprezy organizowane są dla pracowników z poszczególnych działów jak również dla wszystkich pracowników spółki i połączone są wspólną zabawą, konsumpcją, zawodami sportowymi, itp. Organizowane spotkania mogą mieć również charakter szkoleniowo-integracyjny - część czasu zajmują szkolenia w zakresie umiejętności związanych z wykonywanymi obowiązkami służbowymi, w pozostałym czasie możliwa jest integracja uczestników. Powyższe imprezy finansowane są przez Spółkę ze środków obrotowych a ich organizacja wynika z polityki personalnej Spółki. Mają one przede wszystkim na celu poprawę komunikacji wewnętrznej, wzrost poczucia wspólnoty, osiągnięcie lepszych wyników w pracy oraz zacieśnienie więzi pracowników z firmą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych oraz szkoleniowo-integracyjnych dla pracowników Spółki, finansowane ze środków obrotowych, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak uzasadnia Spółka stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powyższej ustawy. Przepis ten oznacza, iż istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami pod warunkiem, iż zostanie wykazany ich związek z prowadzoną działalnością a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zdaniem spółki, wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych oraz szkoleniowo-integracyjnych dla pracowników ze środków obrotowych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pracownicze na warunkach art. 15 ust. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponoszone bowiem przez Spółkę powyższe wydatki związane są z działalnością spółki i są ponoszone w celu zwiększenia jej przychodów. Mają one na celu przede wszystkim budowanie korzystnej atmosfery, zawiązywanie oraz umacnianie istniejących więzów koleżeństwa pomiędzy pracownikami oraz wzmacnianie ich identyfikacji ze spółką jako miejscem pracy. Imprezy takie służą zatem przede wszystkim celom spółki, bowiem zintegrowany zespół pracowników, silnie zidentyfikowany z firmą oznacza większą wydajność oraz poprawność wykonywanej pracy, co w rezultacie przedkłada się na efektywność działalności, a w konsekwencji na osiąganie wyższych przychodów. Ponadto fakt wystąpienia niekiedy w imprezie integracyjnej elementów szkoleniowych nie pozbawia jej podstawowego celu, jakim jest wpływ na powstawanie przychodów towarzystwa ubezpieczeń. Zdaniem spółki przyczynia się ona również do wzrostu umiejętności swoich pracowników, co w konsekwencji prowadzi do lepszego wykonywania przez nich obowiązków służbowych, a to z kolei wpływa również na zwiększenie osiągniętych przychodów. Zachowany zostaje więc podstawowy warunek uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jakim jest istnienie między nim a osiągniętym przychodem związku przyczynowo-skutkowego, czyli wpływu określonego wydatku na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Ponadto zdaniem Spółki, organizowanie imprez integracyjnych stanowi realizację ciążącego na spółce jako pracodawcy, obowiązku wynikającego z art. 94 pkt 10 Kodeksu Pracy, tj. podejmowania działań mających na celu wpływanie na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Choć kodeks pracy nie wskazuje w tym zakresie konkretnych form, jakie przyjmować powinny działania pracodawcy, jednak zdaniem spółki uczestnictwo w nieformalnych spotkaniach integracyjnych lub szkoleniowo-integracyjnych, stanowi obecnie jedną z najefektywniejszych dróg do zapewnienia harmonijnej i bezkonfliktowej współpracy przy wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych.

Ponadto zdaniem Spółki nie jest dopuszczalne w świetle przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych finansowanie wydatków związanych z integracją ogółu pracowników ze środków funduszu socjalnego. Przepisy uzależniają bowiem możliwość przyznawania określonych świadczeń z funduszu socjalnego od sytuacji życiowej i finansowej ich beneficjenta z czym nie mamy do czynienia w przypadku imprez o charakterze integracyjnym, w których udział brać mogą na równych zasadach i w tym samym zakresie wszyscy zatrudniani przez spółkę pracownicy. W związku z powyższymi jedynym źródłem finansowania wydatków związanych z organizacją imprez okolicznościowych j integracyjnych mogą być środki obrotowe spółki, zaś z uwagi na wskazany powyżej związek istniejący pomiędzy stopniem integracji pracowników a wysokością osiąganych przez spółkę przychodów, wydatki te stanowić powinny dla Spółki koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy.

Reasumując w opinii Spółki wszelkie koszty wydatkowane ze środków obrotowych na organizację imprez integracyjnych, w tym imprez o charakterze szkoleniowo-integracyjnym dla pracowników, które związane są z prowadzoną działalnością oraz które wpływają na uzyskanie przychodów, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych), lecz w każdej sytuacji trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, gdy wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak impreza integracyjna nie służy takiemu celowi, a spotkania pracowników mają charakter typowo rozrywkowy i konsumpcyjny, to w takim przypadku nie można uznać, iż poniesione wydatki mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że wydatki ponoszone na rzecz pracowników ze środków obrotowych w związku z organizacją dla nich imprez integracyjnych oraz szkoleniowo - integracyjnych są związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy, a przez to zwiększenie jej efektywności, a to przekłada się na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów. W związku z powyższym poniesione wydatki nie wykraczające poza główny cel spotkania jakim jest integracja pracowników i nie mające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Dlatego podatnik powinien posiadać dowody dokumentujące integrujący i motywacyjny charakter imprezy, (np. przykładowy program imprezy integracyjnej przygotowany przez osoby odpowiedzialne za organizację spotkania, listy pracowników biorących udział w spotkaniu itp.).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl