IP-PB3-423-550/07-3/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-550/07-3/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku zwrotu niesłusznie naliczonego podatku VAT za wieczyste użytkowanie gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r., został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku zwrotu niesłusznie naliczonego podatku VAT za wieczyste użytkowanie gruntu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Po wejściu w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. z mocą obowiązującą od 1 maja 2004 r. opodatkowane zostały opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu wnoszone corocznie przez posiadacza tego prawa.

Urząd Miasta wzorem większych gmin w Polsce doliczył do dotychczasowej wysokości opłaty podatek VAT w wysokości 22%. Koszt stanowiący równowartość oczekiwanego zwrotu pokryli lokatorzy we wnoszonej opłacie eksploatacyjnej.

Korekta zwrotu VAT przez Urząd Miasta miała miejsce w lipcu 2007 r., dopiero po wydanym wyroku NSA z dnia 8 stycznia 2007 r. Sygn. Akt I FPS 1/06.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT za wieczyste użytkowanie gruntu będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółdzielni Mieszkaniowej zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT nie powinien podlegać podatkowi dochodowemu od osób oprawnych, ponieważ podatek naliczony został kiedy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dochody Spółdzielni zwolnione były z opodatkowania, jeżeli zostały przeznaczone na cele statutowe, a obecnie też nie będzie podlegał opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Korekta VAT od wieczystego użytkowania zostanie przeznaczona na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni jest nieprawidłowe.

Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed 1 maja 2004 r., ani nie zawiera w sobie należnego podatku VAT, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na postawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarow i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Zatem, o ile w okresie 2004-2006 i częściowo w 2007 r. opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed 1 maja 2004 r., zostały powiększone o podatek VAT, istnieją podstawy do dokonania korekt faktur dokumentujących uiszczenie tych opłat.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się zwróconej, na podstawie odrębnych przepisów, różnicy podatku od towarów i usług.

Jak wynika z powyższego, nie ma podstaw do zaliczania, do przychodów podatkowych zwróconych kwot podatku VAT. W związku z tym nie będą one stanowiły również dochodów określonych w art. 7 ust. 2 ustawy, z którego wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl