IP-PB3-423-524/08-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-524/08-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2008 r. (data wpływu 31 marca 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie

1.

uznania wypłaconej premii pieniężnej za koszt uzyskania przychodów - jest prawidłowe,

2.

momentu zaliczenia ww. wydatku do kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2008 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wypłaconej premii pieniężnej za koszt uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, obejmującą sprzedaż sprzętu elektronicznego, tj. telewizorów, kamer video, nagrywarek DVD i innych. Towary te, zgodnie z zawartymi przez Spółkę umowami, sprzedawane są m.in. do sieci handlowych (dalej: "dystrybutorów"), którzy dokonują dalszej sprzedaży tych towarów. Na podstawie powyższych umów, J przyznaje dystrybutorowi premię pieniężną po przekroczeniu przez niego określonej wartości zakupów towarów Spółki w danym okresie rozliczeniowym. Premia w niektórych przypadkach uzależniona jest wyłącznie od przekroczenia określonego progu obrotów, w niektórych natomiast dodatkowo od spełnienia przez dystrybutora określonych warunków (np. dokonania przedterminowej zapłaty). Po uzgodnieniu i zaakceptowaniu przez obie strony wysokości obrotów i należnej dystrybutorowi z tego tytułu premii, dystrybutor wystawia Spółce fakturę VAT, dokumentującą należną premię pieniężną oraz 22% VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę od dystrybutora faktury dokumentującej premię pieniężną przyznaną temu dystrybutorowi za przekroczenie określonych obrotów (jak opisano w stanie faktycznym), Spółka ma prawo potraktować taki wydatek jako koszt uzyskania przychodu dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

2.

Czy wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.

Zdaniem Spółki, poniesione z tego tytułu wydatki (a więc przyznana i wypłacona premia pieniężna) stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

Zapłata premii w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności, będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia w rozumieniu art. 15 ust. 4e Ustawy o CIT (a więc tego dnia, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury). Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT. Ponieważ wydatki opisane w stanie faktycznym nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT, wyłączenie to nie ma zastosowania w niniejszej sprawie. Jak wynika ze wspomnianego powyżej przepisu Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są więc, co do zasady, wszystkie poniesione wydatki (z wyjątkiem tych, bezpośrednio wymienionych w Ustawie), które pozostają w związku z przychodami, w szczególności jeśli służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła tych przychodów. W związku z tym, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, których poniesienie, ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio.

Nie ma żadnych wątpliwości, iż wypłata przez Spółkę premii pieniężnej pozostaje w bezpośrednim związku ze sprzedażą towarów. Wypłata tego typu premii zachęca dystrybutora do podjęcia działań zmierzających do wzrostu ilości sprzedanych przez niego produktów, które dystrybutor nabędzie od J. Wypłata premii pozostaje więc w związku przyczynowo - skutkowym z osiągnięciem przychodów przez Spółkę z tytułu sprzedaży produktów dystrybutorowi. Ponadto wypłata premii wpływa na poprawę wzajemnych relacji handlowych pomiędzy Spółką a dystrybutorem. W związku z powyższym, wydatki poniesione na opisane powyżej premie powinny stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki. Ponieważ kosztów tych nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, zdaniem Spółki, stanowią one koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Zgodnie z art. 15 ust. 4d Ustawy o CIT dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych można podzielić na:

* koszty bezpośrednio związane z przychodami (art. 15 ust. 4-4c) oraz

* koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (art. 15 ust. 4d, 4e).

Do pierwszej kategorii kosztów należy zaliczyć koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie konkretnego przychodu, druga zaś kategoria obejmuje wszelkie inne koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wypłacona przez Spółkę premia pieniężna pozostaje w bezpośrednim związku ze sprzedażą towarów, ponieważ zachęca dystrybutora do podjęcia takich działań, które w konsekwencji przyczynią się do wzrostu ilości sprzedanych przez niego produktów, nabytych uprzednio od Spółki.

Ponieważ premie pieniężne zachęcają kontrahentów do systematycznych zamówień towarów lub usług i wpływają na wysokość osiąganych przychodów, a wydatek powyższy nie został wymieniony jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodów, przyznane premie stanowią na podstawie art. 15. ust. 1 koszt uzyskania przychodu. Koszty przyznanych premii należy zakwalifikować do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, gdyż dotyczą sprzedaży na rzecz danego kontrahenta i konkretnej określonej wysokości osiągniętego dochodu.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4b ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania - jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania - jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są zobowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

* są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast koszty bezpośrednie poniesione po dniu, o którym mowa powyżej - potrącalne są w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane jest zeznanie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl