IP-PB3-423-487/07-2/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-487/07-2/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. (data wpływu 21 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dotacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dotacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w celu przystąpienia do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usług publicznych w zakresie regionalnych przewozów osób oraz wykonywania przedmiotowych usług, zawarła umowę konsorcjum z podmiotem (Przewoźnikiem), który uzyskał wymaganą licencję na wykonywanie przewozów kolejowych. W ramach konsorcjum strony uzgodniły przedstawienie wspólnej oferty przetargowej, podział obowiązków w zakresie podejmowania decyzji, koordynacji realizacji kontraktu do czasu powołania przez strony wspólnej spółki celowej mającej realizować kontrakt, a także pozostałe obowiązki i sposób rozliczeń między stronami. Podmiotem faktycznie wykonującym usługi transportu kolejowego, jak również sprzedającym bilety kolejowe będzie wyłącznie Przewoźnik.

W związku ze świadczeniem ww. usług publicznych, Marszałek Województwa przyznał na rzecz Spółki i Przewoźnika zgodnie z § 7 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2004 r. w sprawie organizowania regionalnych krajowych przejazdów pasażerskich (Dz. U. Nr 95, poz. 953) dotację. Beneficjentami dotacji są obie strony umowy konsorcjum. Przedmiotowa dotacja służyć ma pokryciu ogólnych kosztów działalności Przewoźnika i Spółki w zakresie przewozów kolejowych, związanych z realizacją obowiązków służby publicznej. Będzie wypłacana na rachunek bankowy Przewoźnika, który następnie 50% będzie przekazywał Spółce.

W związku z powyższym zdarzeniem przyszłym Spółka zwróciła się o:

* potwierdzenie jej stanowiska w zakresie uznania jako przychodu podlegającego zwolnieniu 50% otrzymanej dotacji.

W opinii Spółki, przekazywana przez Przewoźnika należna Spółce kwota dotacji będzie stanowić przychód zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Tym samym przedmiotowa dotacja będzie stanowić przychód podatkowy, który jako udzielony w związku z umową konsorcjum, powinien być rozliczany zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako przychód ze wspólnego przedsięwzięcia. Regulacja tego artykułu w połączeniu z uzgodnieniami umownymi stron, zgodnie z którymi Spółka i Przewoźnik partycypują w 50% w przychodach i kosztach konsorcjum, pozwala na podział wskazanego przychodu w stosunku po 50% dla każdej ze stron.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. W przedmiotowej sprawie przedmiotowe zwolnienie będzie miało zastosowanie w odniesieniu do dotacji otrzymywanej przez Spółkę. Przyznane Spółce środki stanowią bowiem dotację w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a także wprost nazywane są dotacją w ww. Rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 kwietnia 2004 r. Spółka jest beneficjentem dotacji. W konsekwencji, kwota ta będzie korzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Fakt, że przedmiotowa dotacja będzie przelewana w całości na rachunek bankowy Przewoźnika, a dopiero następnie przekazywana (w należnej Spółce części) na rachunek Spółki, nie ma wpływu na możliwość zwolnienia. Jako potwierdzenie swojego stanowiska, Spółka wskazała interpretacje organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl