IP-PB3-423-455/08-02/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-455/08-02/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 17 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. W ramach prowadzonej działalności ma podpisaną umowę sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej. Z odbiorcą energii Spółka ma również zawartą umowę sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia. Z zawartej umowy sprzedaży praw majątkowych wynika między innymi, że:

* sprzedający zobowiązuje się względem kupującego do sprzedaży wszystkich praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia przekazanych przez Prezesa sprzedającemu dla okresu obowiązywania umowy,

* sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności praw majątkowych, w terminie 2 miesięcy po zakończeniu okresu rozliczeniowego (miesiąc), zgodnie z właściwymi przepisami i w zakresie przez te przepisy wyznaczonym,

* podstawą do ustalenia wysokości przedpłat miesięcznych na zakup praw majątkowych jest ilość sprzedanej kupującemu energii elektrycznej, 1 prawo majątkowe odpowiada 1kWh,

* kupujący w terminie 14 dni od daty otrzymania od sprzedającego faktury sprzedaży energii elektrycznej, zgodnie z zawartą umową sprzedaży energii elektrycznej, wpłaci sprzedającemu przedpłatę (zaliczkę) na poczet wynagrodzenia za nabycie praw majątkowych,

* przedpłata dotyczy trzech następujących po sobie okresów rozliczeniowych odpowiadających kwartałowi,

* sprzedający w terminie 7 dni od otrzymania przedpłat wystawi kupującemu fakturę VAT (faktura zaliczkowa) z tytułu sprzedaży praw majątkowych,

* po przeniesieniu, przez sprzedającego na kupującego, praw majątkowych sprzedający wystawi fakturę VAT płatną w terminie 14 dni od jej wystawienia (faktura końcowa),

* jeżeli faktury zaliczkowe obejmują całą kwotę brutto ze sprzedaży praw majątkowych, sprzedający po przeniesieniu praw majątkowych na kupującego nie wystawia faktury końcowej.

Praktycznie schemat czynności doprowadzający do sprzedaży, czyli przeniesienia własności praw majątkowych wygląda następująco:

* na koniec kwartału Spółka występuje do kupującego z wnioskiem o wydanie świadectw pochodzenia (z przyczyn niezależnych od sprzedającego zdarzyło się, że wystąpienie nastąpiło po okresie półrocznym),

* kupujący przekazuje wniosek do Urzędu,

* Urząd wydaje świadectwa pochodzenia Spółce i umieszcza je w rejestrze świadectw pochodzenia na rachunku Spółki,

* Spółka dokonuje przeniesienia praw majątkowych na kupującego na Giełdzie przez biuro maklerskie. Przeniesienie praw następuje w dacie dokonania odpowiedniego zapisu na kontach ewidencyjnych w rejestrze świadectw pochodzenia.

Faktury zaliczkowe pokrywają w całości sprzedane prawa majątkowe. Sprzedający nie wystawia więc, zgodnie z umową, żadnych faktur końcowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej dacie u sprzedającego powstaje przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze sprzedaży praw majątkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle są, zgodnie z art. 9e ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 z późn. zm.), świadectwa pochodzenia wydawane przez Prezesa Urzędu na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W świadectwach pochodzenia inkorporowane są prawa majątkowe, które są zbywalne. Prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia powstają z chwilą zapisania świadectwa po raz pierwszy na koncie ewidencyjnym w rejestrze świadectw pochodzenia prowadzonym przez Giełdę i przysługują osobie będącej posiadaczem tego konta.

Przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectwa pochodzenia następuje z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia, co wynika z art. 9e ust. 8 Prawa energetycznego. Wytwórca energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii ma prawo występować do Prezesa Urzędu z wnioskiem o wydanie świadectwa pochodzenia potwierdzającego wytworzenie energii w odnawialnym źródle za okresy obejmujące minimum jeden kwartał kalendarzowy.

Mając na względzie powyższe regulacje wynikające z Prawa energetycznego oraz poniższe przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.):

* art. 12 ust. 4 pkt 4 - "do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach rozliczeniowych",

* art. 12 ust. 3a - "za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności",

w opisanym stanie faktycznym datą uzyskania przychodu ze sprzedaży praw majątkowych inkorporowanych w świadectwach pochodzenia będzie, zdaniem Spółki, data dokonania zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia skutkującego przeniesieniem prawa majątkowego ze sprzedającego na kupującego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jednocześnie przepis art. 12 ust. 3a ww. ustawy stanowi, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Zatem, zgodnie z brzmieniem ww. przepisów za datę powstania przychodu ze zbycia praw majątkowych jakimi są świadectwa pochodzenia energii z odnawialnych źródeł należy uznać dzień zbycia prawa majątkowego (przeniesienia prawa majątkowego ze sprzedającego na kupującego, tj. w dacie dokonania odpowiedniego zapisu na kontach ewidencyjnych w rejestrze świadectw pochodzenia), jednak nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl