IP-PB3-423-392/08-4/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-392/08-4/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2008 r. (data wpływu 29 lutego 2008 r.), uzupełnionego o pełnomocnictwo na podstawie wezwania z dnia 13 maja 2008 r. Nr IP-PB3-423-392/08-2/JB, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez R... w I... bez wynagrodzenia spowoduje powstanie dla B...- akcjonariusza I... dochód podlegający opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, że w przypadku zbycia udziałów przez Spółkę w celu ich umorzenia nie powstanie po stronie Spółki przychód do opodatkowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że:

B... (dalej: "B..." lub "Spółka") jest osobą prawną będącą niemieckim rezydentem podatkowym. Spółka jest akcjonariuszem posiadającym 68,75% akcji spółki I....pl S.A. (dalej: "I...").

Struktura akcjonariuszy I... przedstawia się następująco:

* B...posiada 68,75% akcji I...,

* R.... z o.o. (dalej: "R...") posiada 27,84% akcji I...,

* B.F. S.A. (spółka zależna od Spółki) posiada 0,01% akcji I... oraz

* pozostali akcjonariusze (wyłącznie akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych) posiadają łącznie około 3% akcji I....

Założycielami I... były C... S.A., B...S.A. oraz R..., które objęły akcje I... w 1999 r. za wkład pieniężny. W grudniu 2000 r. akcje I... zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a od stycznia 2001 r. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. W dniu 3 grudnia 2007 r. B...ogłosiła wezwanie na zakup akcji I.... W wyniku wezwania Spółka nabyła wszystkie akcje posiadane przez C... S.A. oraz część akcji notowanych na giełdzie, osiągając 68,75% akcji I....

Zarówno B...S.A., jak i R... są spółkami zależnymi od B..., która jest właścicielem 100% akcji B...S.A., która to z kolei jest właścicielem 99,9% akcji R... (pozostałe 0,1% udziałów R... posiada bezpośrednio B...). Wraz z podmiotami zależnymi B... posiada 97% akcji l..., którym odpowiada 99% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

I... zamierza przeprowadzić transakcję polegającą na umorzeniu akcji należących do jednego z akcjonariuszy spółki - R.... Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone dobrowolnie zgodnie z art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. W związku z planowaną transakcją I... nabędzie od R... pakiet posiadanych przez tego akcjonariusza akcji w celu ich umorzenia. Planowane umorzenie nastąpi bez wynagrodzenia. W wyniku umorzenia zostanie obniżony kapitał zakładowy I.... Środki z kapitału zakładowego zostaną przesunięte na kapitał zapasowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez R... w I... bez wynagrodzenia spowoduje powstanie dla B...dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Tryb i zasady dotyczące umorzenia akcji w spółce akcyjnej reguluje art. 359 Kodeksu spółek handlowych (dalej: "k.s.h."). Stanowi on, że umorzenie to może być dokonane albo za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Zgodnie z § 2 tego artykułu umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy takiej spółki. k.s.h. dopuszcza możliwość umorzenia akcji bez wynagrodzenia.

Spółka stoi na stanowisku, iż dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez R... w I... bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania dochodu do opodatkowania po stronie Spółki oraz pozostanie dla Spółki neutralne podatkowo.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany, w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji (z wyjątkiem umorzenia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Dochód ten objęty jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Niemniej jednak w sytuacji umorzenia akcji bez wynagrodzenia nie powstaje faktyczny dochód (przychód) po stronie akcjonariusza, który zbył akcje na rzecz spółki, ani po stronie akcjonariusza, którego akcje nie były umarzane. Tak więc, przytoczone przepisy o podatku dochodowym w tym wypadku nie znajdą zastosowania do Spółki, gdyż umorzenie nastąpi bez wynagrodzenia (ciąg dalszy w załączniku ORD-IN/A).

Zdaniem Spółki również art. 12 ustawy o p.d.o.p. nie może mieć zastosowania, gdyż w wyniki; umorzenia akcji bez wynagrodzenia i przeniesienia przez Interię kwoty z tytułu obniżenia kapitału zakładowego na kapitał zapasowy, Spółka nie uzyskuj e żadnego przysporzenia, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W szczególności, nie otrzymuje on żadnych świadczeń, które mogłyby podlegać opodatkowaniu oraz nie są umarzane jej zobowiązania.

Spółka uważa, że ewentualny dochód wystąpi dopiero w przypadku umorzenia posiadanych przez nią akcji, zbycia tych akcji na rzecz osób trzecich lub likwidacji I..., jeżeli w następstwie tych zdarzeń Spółka uzyska przychód przewyższający poniesione koszty nabycia akcji w I.... Spółka pragnie wskazać, że stanowisko Spółki jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe. Zostało ono potwierdzone m.in. przez następujące pisma:

* pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7.03,2002 r. (PB4/BA-8214-34-15/02) wydane na podstawie art. 14 § pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, opublikowane w Biuletynie Skarbowym 2002/2, str. 15,

* odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 2206, wydana w dniu 23 lutego 2004 r.,

* interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 25 maja 2007 r. (1472/DPC/423- 12/07/PK),

* interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 24 kwietnia 2007 r. (14727DPC/423- 9/O7LPK),

* interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z 8 lipca 2004 r., (PUS.11423/65/2004).

Pomimo faktu, iż niektóre z przywołanych interpretacji odnoszą się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to należy stwierdzić, że w przypadku umorzenia akcji spółki akcyjnej, skutki podatkowe są analogiczne jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka stoi na stanowisku, iż w świetle obowiązujących przepisów podatkowych w opisanym stanie faktycznym, umorzenie akcji posiadanych przez R... w I... bez wynagrodzenia nie spowoduje po stronie Spółki powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu i będzie neutralne podatkowo.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zasady umarzania akcji zawarte są w art. 359 § 1-7 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Umorzenie akcji jest specyficzną czynnością spółki, której efektem jest prawna likwidacja, tj. unicestwienie niektórych lub wszystkich akcji w kapitale zakładowym, co odbywa się za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia. Razem z likwidacją akcji dochodzi do unicestwienia nie tylko samej akcji jako części kapitału zakładowego, ale również praw obligacyjnych i organizacyjnych z nią związanych.

Umorzenie akcji może być przeprowadzone za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe).

Ponadto umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem, które nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy.

Z treści przedstawionego wniosku wynika, że Spółka jest większościowym akcjonariuszem I.... I... zamierza przeprowadzić transkację polegającą na umorzeniu akcji należących do jednego z akcjonariuszy spółki - R.... Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone dobrowolnie zgodnie z art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. W związku z planowaną transakcją I... nabędzie od R... pakiet posiadanych przez tego akcjonariusza akcji w celu ich umorzenia. Planowane umorzenie nastąpi bez wynagrodzenia. W wyniku umorzenia zostanie obniżony kapitał zakładowy I.... Środki z kapitału zakładowego zostaną przesunięte na kapitał zapasowy.

Rozpatrując powyższe należy stwierdzić, iż przedmiotem opodatkowania osoby prawnej zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z zm.) jest dochód stanowiący osiągniętą w roku podatkowym, nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Skutki podatkowe przedstawionego zdarzenia regulują przepisy art. 10 ust. 1 w'/w ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),

3.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

4.

dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,

5.

w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,

6.

w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,

7.

zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d.

Analizując przedstawiony opis zdarzenia przyszłego w kontekście art. 10 ust. 1 ww. ustawy należy stwierdzić, że w przypadku Spółki - większościowego akcjonariusza I..., nie powstaje żadna z sytuacji wymienionych w powyższym przepisie, a w szczególności zaś nie można mówić o dochodzie faktycznie uzyskanym. A zatem, dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez R... w I... bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania dla B...dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl