IP-PB3-423-341/07-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-341/07-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu 17 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, że w wyniku nabycia przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, w ramach którego przeniesiono na wspólników akcje Spółki X, po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia stanowiska, iż po stronie Spółki nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu przeniesienia akcji spółki X. na wspólników w ramach wynagrodzenia za ich umorzone udziały w kapitale zakładowym Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z przedstawionego przez Stronę opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zawarła w dniu 4 lipca 2007 r. z czterema osobami fizycznymi, swoimi wspólnikami, umowy nabycia udziałów w celu ich umorzenia. Wynagrodzenie powyższych wspólników za umarzane udziały w kapitale zakładowym Spółki zostało określone: (i) w części jako określona kwota pieniężna oraz (ii) w części jako określona liczba akcji spółki X. z siedzibą w W (dalej: "akcje"), których właścicielem jest X i które to akcje zobowiązała się przenieść na wspólników. Spółka zobowiązała się do przeniesienia na dwóch wspólników po 696.113 akcji oraz na pozostałych dwóch wspólników po 870.140 akcji tytułem części wynagrodzenia za ich umarzane udziały, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia o wpisie do rejestru przedsiębiorców KRS obniżenia jej kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w stosunku do Spółki powstanie obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w związku z przeniesieniem akcji spółki X na wspólników w ramach wynagrodzenia za ich umorzone udziały w kapitale zakładowym Spółki.

Zdaniem wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu przeniesienia akcji X na wspólników w ramach wynagrodzenia za ich umorzone udziały w kapitale zakładowym Spółki. Spółka wskazuje, że przepisy prawa podatkowego nie zakazują określenia wynagrodzenia w formie przeniesienia akcji innej spółki na wspólnika, przy czym czynność taka nie stanowi ani umowy sprzedaży, ani zamiany, ani innej formy zbycia, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym Spółka nie osiągnie przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy, ze względu na fakt, że nie nastąpi zwiększenie jej aktywów. W wyniku przeprowadzenia powyższej transakcji nastąpi wręcz zmniejszenie aktywów Spółki, przy równoczesnym zmniejszeniu jej kapitałów zakładowych. Ze względu zatem na brak przychodu w znaczeniu podatkowym nie powstanie również dochód w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W opinii Spółki podstawą do określenia skutków podatkowych powyższej czynności jest ustalenie podatkowego znaczenia cywilistycznej konstrukcji nabycia udziałów własnych w celu umorzenia oraz wypłaty w ramach tej czynności wynagrodzenia. Spółka wskazuje, że regulacje zawarte w art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poza 1037 z późn. zm.) przewidują możliwość umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością m.in. w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne), przy czym uchwała o umorzeniu powinna określać m.in. wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi, którego udziały będą nabyte. Ponadto, Kodeks spółek handlowych nie określa na podstawie jakiej czynności następuje nabycie udziałów w celu umorzenia. Spółka wskazuje, że czynność ta nie mieści się w kategorii umów sprzedaży, gdyż w myśl art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży rozumie się sytuację, gdy sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przy czym do umów kupna - sprzedaży praw majątkowych z mocy art. 555 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży rzeczy. W związku z powyższym, istotnym jest, iż to właśnie cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi niezbędny przedmiotowo element umowy sprzedaży, przy czym zapłata oznaczonej ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego.

Natomiast w przypadku nabycia od wspólnika udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia określonego w art. 199 Kodeksu spółek handlowych, element powyższy - cena, nie występuje, gdyż w myśl art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych, uchwała zgromadzenia wspólników powinna określać wynagrodzenie przysługujące wspólnikowi za umorzony udział i to w wysokości nie niższej niż wartość księgowa udziału. Zatem, w opinii Spółki, na kanwie tego przepisu pojęcie "wynagrodzenie" nie jest równoznaczne z pojęciem "sprzedaż" w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego. Umorzenie udziału w spółce w drodze nabycia przez spółkę udziału jest ściśle związane ze stosunkiem uczestnictwa w spółce i musi wynikać z umowy spółki. Jest to norma o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów Kodeksu cywilnego. Ponadto, Spółka zwraca uwagę, że nabycie udziałów przez spółkę za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia, jako szczególny rodzaj umowy nie wymienionej w katalogu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41, poz. 399 z 2005 r. ze zmian.) nie podlega temu podatkowi (nie jest umową sprzedaży). Jest to szczególna czynność cywilnoprawna wynikająca z praw i obowiązków udziałowca regulowana przepisami prawa spółek handlowych, nie będąca sprzedażą.

Spółka podkreśla, że w przypadku przeniesienia akcji na wspólników nie ma oznaczonej ceny ani nie ma innego ekwiwalentu za przenoszone akcje, a udziały wspólników są nabywane w celu ich umorzenia. Po stronie Spółki nie wystąpi realne przysporzenie majątkowe, które mogłoby przyjąć postać np. różnicy pomiędzy wysokością wynagrodzenia należnego wspólnikowi z tytułu nabycia od niego udziałów przez Spółkę a wartością rynkową tych udziałów. Spółka wskazuje, że w omawianej sytuacji nie wystąpi przychód podatkowy, gdyż aktywa spółki nie ulegają zwiększeniu lecz zmniejszają się w wyniku zaspokojenia roszczenia wspólników o wynagrodzenie.

Reasumując, w opinii Spółki, skoro nabycie własnych udziałów w celu umorzenia nie jest umową sprzedaży i podatnikowi nie przysługuje zapłata ceny oraz nie uzyskuje on żadnych ekonomicznych korzyści, to nie wystąpi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawych.

Na poparcie powyższego stanowiska Spółka powołała się postanowienie z dnia 5 stycznia 2006 r., Nr PMO/436 - 20/05/UM/1390 w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 26 września 2005 r., Nr PO 415-9/2005, postanowienie Naczelnika Urząd Skarbowy w Elblągu z dnia 18 maja 2006 r., Nr PDI/423-2/06, postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2007 r., Nr 1472/ROP!/423-3871/06/AJ oraz na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 października 2004 r., sygn. I SA/Gd663/01 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 marca 2006 r., sygn. lI FSK 489/05.

Rozpatrując niniejszą kwestię, Spółka zwraca uwagę, że istnieje również inna podstawa do uznania, że w sprawie, której dotyczy wniosek nie powstanie w Spółce przychód. Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce. W świetle ww. przepisów umorzenie udziałów w spółce nie stanowi przychodu podatkowego dla spółki. Przepis ten dokonuje ogólnej kwalifikacji umorzenia udziałów w spółce prawa handlowego jako zdarzenia cywilnoprawnego, które nie wywołuje skutków podatkowych w postaci powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli nie stanowi to przychodu z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma znaczenie ogólne, na co wskazuje, że w swojej treści posługuje się zwrotem "w tym". Art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma natomiast wobec przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 charakter szczególny i nie może być interpretowany rozszerzająco. Ponadto Spółka zwraca uwagę, że umorzenie udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mieści się w pojęciu wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także "wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń" określonych w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka wskazuje, że jej opinię potwierdzają również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 maja 2004 r., I SA/Po 1366/02, POP 2007/2/29 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 kwietnia 2000 r., III SA 680/99).

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, Spółka podkreśla, że w przypadku dokonania przez spółkę nabycia własnych akcji (udziałów) w celu umorzenia nie wystąpią skutki podatkowe ani dla spółki, ani też dla udziałowców pozostających w spółce.

Reasumując, Spółka dokonując przeniesienia akcji na czterech wspólników jako część wynagrodzenia za ich umorzone udziały nie osiągnie przychodu. Przychód w wysokości wartości przeniesionych akcji osiągną wspólnicy, których udziały zostaną umorzone. Ta sama wartość majątkowa czyli akcje nie może stanowić kwoty przychodu dla dwóch różnych podatników - dla Spółki z jednej strony w podatku dochodowym od osób prawnych i z drugiej strony dla wspólników, których udziały mają być umorzone w podatku dochodowym od osób fizycznych. W opinii Spółki, brak jest podstaw do różnicowania jej sytuacji podatkowej w zależności od tego, czy wynagrodzenie za umorzone udziały będzie określone w gotówce czy w akcjach, gdyż ustawodawca takiego zróżnicowania nie przewidział.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl