IP-PB3-423-279/08-3/KB - Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu otrzymywania bonusów- premii pieniężnych w okresie od 1.01.2008r. do 31.12.2008r.?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-279/08-3/KB Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu otrzymywania bonusów- premii pieniężnych w okresie od 1.01.2008r. do 31.12.2008r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 11 lutego 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie przychodów podatkowych z tytułu premii pieniężnych w okresie od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2007 r. i od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2008 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2008 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny:

W okresie od 1 maja 2004 r. do dnia dzisiejszego Spółka świadczy usługi konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych oraz sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych tj. opony samochodowe, oleje samochodowe, akumulatory. Spółka podpisała z głównymi dostawcami umowy handlowe w których zobowiązują się oni do udzielenia jej bonusów (premii pieniężnych) po osiągnięciu pewnego poziomu obrotu (jeżeli Spółka kupi od dostawcy towar za określoną wartość w PLN). Rozliczenie bonusów jest kwartalne, półroczne lub roczne w zależności od umowy. Spółka wystawia wówczas dostawcom faktury sprzedaży VAT ze stawką 22% lub otrzymuje od dostawców faktury VAT korygujące dotyczące konkretnych faktur. Rozliczenie z dostawcami następuje bezgotówkowo poprzez wzajemną kompensatę należności i zobowiązań, nie ma faktycznego wpływu pieniądza z tytułu zapłaty za wystawione przez Spółkę faktury. W okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. Spółka na dzień zamknięcia roku finansowego tworzyła rezerwy z tytułu spodziewanych bonusów a ich rzeczywiste rozliczenie następowało na początku nowego roku finansowego, kiedy to Spółka wystawiała swoim dostawcom faktury VAT sprzedaży tytułem bonusów lub rezygnowała z ich wystawienia, jeśli zakładany poziom obrotu nie został osiągnięty. Wówczas rezerwy na bonusy były rozwiązywane. W rozliczeniu podatkowym do zeznania rocznego za dany rok podatkowy rezerwy na bonusy były traktowane jako przychody niepodatkowe.

W okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Spółka na dzień zamknięcia roku finansowego tworzyła rezerwy z tytułu spodziewanych bonusów a w nowym roku finansowym otrzymywała od dostawców faktury korygujące dotyczące konkretnych faktur. Wówczas rezerwy na bonusy były rozwiązywane. W rozliczeniu podatkowym do zeznania rocznego za dany rok podatkowy rezerwy na bonusy były traktowane jako przychody podatkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu otrzymywania bonusów - premii pieniężnych w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2006 r.?

2.

Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu otrzymywania bonusów- premii pieniężnych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r.?

3.

Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu otrzymywania bonusów- premii pieniężnych w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r.?

Zdaniem wnioskodawcy:

1.

W okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. Spółka powinna rozpoznawać przychody z tytułu przyznanych jej bonusów w momencie wystawienia faktury.

2.

W okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Spółka powinna rozpoznawać przychody z tytułu przyznanych jej bonusów w momencie wykonania usługi czyli na ostatni dzień kwartału, półrocza lub roku rozliczeniowego.

3.

W okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. Spółka powinna rozpoznawać przychody z tytułu przyznanych jej bonusów w momencie wykonania usługi czyli na ostatni dzień kwartału, półrocza lub roku rozliczeniowego.

Niniejsza interpretacja stanowi i odpowiedź na pytanie drugie i trzecie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Skutki podatkowe związane z otrzymaniem premii pieniężnej uzależnione są od funkcji, jaką ona pełni. Najczęściej występujące sytuacje związane są z tym, iż jest ona:

1.

otrzymywana jako wynagrodzenie za świadczone usługi,

2.

uzależniona od wielkości obrotu i przyznawana po zakończeniu okresu rozliczeniowego; nie może być jednak przyporządkowana do konkretnej dostawy towarów lub usług,

3.

związana z konkretną dostawą towarów lub usług; po okresie rozliczeniowym wystawiane są faktury korygujące (noty kredytowe) dotyczące dostawy towarów lub usług, które obejmuje premia.

Jak wynika z treści wniosku w przedmiotowej sprawie Spółka otrzymuje bonusy (premie pieniężne) nie związane z żadną konkretną dostawą ale uzależnione od zrealizowania określonego obrotu. Zatem, jeżeli otrzymanie premii pieniężnej nie jest związane z konkretną dostawą towarów lub wykonaniem usług, a jej uzyskanie jest uzależnione od określonych zachowań podatnika, np. wielkości obrotu, to premia taka stanowi przychód związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Definicja przychodów związanych z działalnością gospodarczą zamieszczona jest w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z ww. art. 12 ust. 3, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 12 ust. 3a w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. (aktualnym również w 2008 r.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie późnij niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności

W takim przypadku należy uznać, iż wypłacona premia pieniężna związana jest z określonym zachowaniem nabywcy, a zatem świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię. Wypłacana w ten sposób gratyfikacja pieniężna nie będzie związana z żadną konkretną dostawą i nie będzie miała charakteru dobrowolnego, będzie bowiem uzależniona od określonego zachowania nabywcy.

Tym samym uzyskiwane przez Spółkę od kontrahentów tzw. bonusy (premie pieniężne) za zrealizowanie określonego poziomu obrotów z danym kontrahentem w danym okresie rozliczeniowym (kwartalnym, półrocznym i rocznym), po spełnieniu przez Spółkę warunków do ich uzyskania - stanowią przychody należne związane z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z powyższym za datę powstania przychodu należy uznać zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dzień wykonania usługi nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W związku z powyższym Spółka powinna rozpoznać przychód należny z tytułu otrzymania bonusów (premii pieniężnych) w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r., jak również w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. w momencie wykonania usługi czyli na ostatni dzień kwartału, półrocza lub roku rozliczeniowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl