IP-PB3-423-245/08-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-245/08-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2008 r. (data wpływu 31 stycznia 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej praw niematerialnych wniesionych do spółki osobowej oraz określenia przychodu ze sprzedaży tych praw.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wydaje trzy tytuły prasowe. Spółka rozważa przeniesienie do innego podmiotu wybranych praw niematerialnych związanych z jednym z tytułów (dalej Prawa). Przeniesione mają być następujące Prawa:

* prawo do tytułu prasowego,

* autorskie prawa majątkowe do projektu graficznego tytułu prasowego (l.....),

* prawo z rejestracji domen internetowych,

* prawa autorskie i prawa do baz danych związanych z archiwum prasowym, w tym prawa do materiałów zgromadzonych w archiwum,

* znaki towarowe oraz autorskie prawa majątkowe związane ze znakami.

Do podmiotu, do którego przeniesione zostaną Prawa nie przejdą pracownicy Spółki, związani z wydawaniem tytułu prasowego, do którego przysługują Prawa. W Spółce pozostaną także umowy związane z dystrybucją pisma, umowa z drukarnią zlecenia na reklamy.

Działalność podmiotu, do którego wniesione zostaną Prawa polegać będzie na udzielaniu licencji na korzystanie z Praw. Podmiot, który otrzyma Prawa nie będzie prowadził działalności polegającej na wydawaniu tytułu prasowego. Wszystkie Prawa, z wyjątkiem jednego, nie były wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

W przypadku, gdy Prawa zostaną wniesione jako wkład do spółki osobowej, w jakiej wysokości należy określić w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej wartość początkową tych Praw.

2.

Jeżeli spółka osobowa zdecyduje się na sprzedaż Prawa, czy uzyskany przychód może zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodu, w wysokości wartości Prawa uwzględnionej w akcie notarialnym dokumentującym wniesienie wkładu do spółki osobowej, pomniejszonej o ewentualne odpisy amortyzacyjne dokonane przed sprzedażą.

Ad. 1) Zdaniem Spółki, wartość Praw nabytych przez spółkę osobową w ramach wniesionego wkładu może zostać ustalona na poziomie wartości rynkowej tych Praw, z dnia wniesienia wkładu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazują wprost sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych. Zdaniem Podatnika skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. W sytuacji wnoszenia wkładu przez spółkę kapitałową do spółki osobowej, zastosowanie powinna znaleźć odpowiednio metoda określona w art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej (należy zauważyć, że analogiczny przepis zawarty jest w artykule 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl przywołanego przepisu, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Zdaniem Podatnika dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy zatem przyjąć jako wartość początkową wartość Praw określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, pod warunkiem, że wartość ta odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionej sytuacji, przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa, gdyż na spółkę osobową przejdą jedynie wybrane niematerialne składniki majątkowe, związane z wydawaniem tytułu prasowego. Przedmiot wkładu nie stanowi także zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie bowiem z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez pojęcie to należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W pierwszym rzędzie należy zauważyć, iż zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przedmiotem wkładu będą wyłącznie składniki niematerialne (w skład zorganizowanej części powinny zaś wchodzić składniki materialne oraz niematerialne). Przedmiotem wkładu nie będą także zobowiązania. Ponadto, z powyższej definicji wynika, że warunkiem uznania danego zespołu składników za zorganizowana część przedsiębiorstwa, jest możliwość samodzielnej realizacji dotychczasowych zadań. Z definicji wynika, że ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy do czynienia, jeżeli wydzielona działalność gospodarcza zostaje przeniesiona na nowy podmiot, który kontynuuje dotychczasową działalność prowadząc w tym zakresie samodzielne przedsiębiorstwo. W opisanej sytuacji, spółka osobowa nie będzie natomiast kontynuować wydawania tytułu prasowego, a jej działalność ograniczy się wyłącznie do udzielania licencji dotyczących Praw.

Należy ponadto zauważyć, że zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji, gdy składniki będące przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie stosuje się zasady, zgodnie z którą nabywca składników jest zobowiązany do kontynuacji amortyzacji według zasad przyjętych przez podmiot wnoszący wkład. Innymi słowy, na gruncie powyższego przepisu należy stwierdzić, że w przypadku, gdy przedmiotem wkładu są wartości niematerialne i prawne, które nie były wpisane do ewidencji podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny, niezależnie od tego, czy prawa te zostaną zakwalifikowane jako przedsiębiorstwo albo zorganizowana część przedsiębiorstwa, spółka osobowa otrzymująca te prawa może określić ich wartość początkową biorąc pod uwagę wartość rynkową tych praw.

Ad. 2) Zdaniem Podatnika, w przypadku sprzedaży Prawa przez spółkę osobową dochód stanowiący podstawę opodatkowania obliczony zostanie jako różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia Prawa a wartością Prawa przyjętą na potrzeby wyceny wkładu wniesionego do spółki osobowej, określoną w akcie notarialnym. W momencie sprzedaży koszty w powyższej wysokości zostaną pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane w okresie pomiędzy otrzymaniem wkładu oraz zawarciem umowy sprzedaży.

Z punktu widzenia przepisów podatkowych podatnikami są poszczególni wspólnicy spółki osobowej (art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zgodnie z art. 5 ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 tej ustawy, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Zasadę tą stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Należy zauważyć, że w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest przepisów regulujących wprost zasady określania podstawy opodatkowania, w przypadku zbycia przez spółkę osobową składników materialnych, otrzymanych w ramach wkładu. Przy ustalaniu dochodu należy zatem kierować się zasadami ogólnymi wyrażonymi w art. 7 ust. 2, 14 ust. 1, 15 ust. 1 oraz 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, są natomiast koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 10g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Na gruncie powyższych przepisów należy stwierdzić, że dochodem wspólników spółki osobowej w przedmiotowej sytuacji będzie różnica pomiędzy ceną uzyskaną przez tę spółkę z tytułu sprzedaży Prawa wniesionego w formie wkładu oraz wartością tego Prawa, określoną w akcie notarialnym na moment dokonania wkładu, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl