IP-PB3-423-224/08-2/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-224/08-2/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2008 r., (data wpływu 24 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składników majątkowych wniesionych aportem w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składników majątkowych wniesionych aportem w postaci przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W marcu 2007 r. Spółka A. Sp. z o.o. (zwana dalej "Spółką A") rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży lokali w budynkach wielomieszkaniowych - wielorodzinnych. W tym właśnie celu Spółka A nabyła nieruchomości gruntowe, na których części rozpoczęta była już budowa budynków wielomieszkaniowych - wielorodzinnych z zamiarem dokończenia rozpoczętej budowy i w konsekwencji wyodrębnienia własności poszczególnych lokali i ich sprzedaży.

Spółka A zamierza wnieść do Spółki T. Sp. z o.o. (zwanej dalej "Spółką B"), jako aport należące do niej przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą w szczególności nieruchomości gruntowe stanowiące plac budowy, na których znajdują się naniesienia budowlane będące częściami budynku wielomieszkaniowego - wielorodzinnego (grupowanie 112 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) (zwane dalej "Przedsiębiorstwem"). Przedmiotowe nieruchomości gruntowe nie zostały wprowadzone przez Spółkę A do prowadzonej przez nią ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym Spółka B ma zamiar podwyższyć swój kapitał zakładowy o ok. 80 mln zł. Wszystkie nowo utworzone udziały mają zostać zaoferowane do objęcia Spółce A poprzez pokrycie ich wkładem niepieniężnym w postaci Przedsiębiorstwa. Wartość rynkową składników majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa na dzień wniesienia aportem do Spółki B ocenia się na kwotę ok. 80 mln zł. Nominalna wartość wydanych przez Spółkę B udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa, wynosić będzie nie mniej niż suma wartości rynkowej wszystkich składników majątkowych przedsiębiorstwa (nie przewiduje się wystąpienia ujemnej wartości firmy). Z powyższego wynikają więc dwa zdarzenia przyszłe tj.:

1.

zdarzenie dotyczące sytuacji, w której Spółka B sprzeda składniki majątkowe wchodzące w skład wniesionego przez Spółkę A w postaci aportu Przedsiębiorstwa;

2.

zdarzenie dotyczące sytuacji, w której Spółka B rozpocznie amortyzację składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego uprzednio przez Spółkę A Przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę B składników majątkowych uprzednio wniesionych aportem w postaci Przedsiębiorstwa, do kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka B będzie mogła zaliczyć wartość udziałów wydanych za te składniki majątkowe odpowiadająca de facto:

a)

w przypadku nieruchomości gruntowych, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wartości rynkowej tych nieruchomości (zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 pkt 1 w zw. z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),

b)

w przypadku naniesionych na te nieruchomości części budynków wielomieszkaniowych - wielorodzinnych, które nie stanowią jeszcze budynków (ale tylko ich nieukończone części) - wartości rynkowej tych części budynków (zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

2.

Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Spółka B będzie mogła określić jako wartość początkową nieruchomości gruntowych (które nie zostały wprowadzone do prowadzonej przez Spółkę A ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz części budynków wzniesionych na tych nieruchomościach (nie stanowiących środków trwałych) wchodzących w skład Przedsiębiorstwa wniesionego aportem przez Spółkę A jako wartość rynkową (na podstawie art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zdaniem wnioskodawcy.

W zakresie pytania 1

Wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa w zamian za wydane przez Spółkę B udziały ma niewątpliwie charakter ekwiwalentny. Skoro bowiem po stronie wnoszącej aport Spółki A dochodzi do zbycia przedmiotu aportu (Przedsiębiorstwa), to po stronie otrzymującej go Spółki B dochodzi do nabycia przedmiotów wkładu niepieniężnego w zamian za wydanie własnych udziałów. Z analizy ekonomicznego charakteru tej transakcji należy stwierdzić, iż Spółka B w zamian za otrzymany aport zaciąga wobec wnoszącego ten aport zobowiązanie, na dowód czego wydaje mu własne udziały wchodzące w skład kapitału zakładowego, o określonej wartości nominalnej. Należy zauważyć, iż kapitał zakładowy jest tożsamy ze zobowiązaniem spółki wobec jej udziałowców, gdyż jego wartość jest zaliczana do pasywów danej spółki. W związku z powyższym wydanie własnych udziałów przez Spółkę B stanowić będzie zapłatę na rzecz Spółki A za otrzymany wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa i w związku z tym nominalna wartość tych udziałów powinna stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki B przy sprzedaży składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. Potwierdzeniem tego jest stanowisko doktryny prawa podatkowego podzielane również przez sądy administracyjne oraz organy podatkowe zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu jest nie tylko koszt faktycznie zrealizowany, ale także "każdy faktycznie dokonany odpis niebędący wydatkiem, powodujący zmianę w strukturze aktywów lub pasywów osoby prawnej" (Zob. m.in. W. Pietrasiewicz, M. Romańczuk, Koszty uzyskania przychodów, wydanie 2, C.H. Beck, Warszawa 2007, s. 63). Oczywistym jest fakt, iż wniesione przez Spółkę A aportem Przedsiębiorstwo stanowić będzie jeden ze składników majątkowych Spółki B i w momencie sprzedaży składników tego Przedsiębiorstwa powstanie po stronie Spółki B przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Kosztem uzyskania takiego przychodu będzie wartość udziałów wydanych za sprzedawane składniki majątku (czego dodatkowym potwierdzeniem jest fakt, iż na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pojęcie "ceny nabycia" odnosi się jedynie do transakcji zakupu). Wartość ta powinna w rzeczywistości odpowiadać, w przypadku:

a.

nieruchomości gruntowych, które nie zostały wprowadzone przez Spółkę A do prowadzonej przez nią ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wartości rynkowej tych nieruchomości (co wynika z brzmienia art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 pkt 1 w zw. z art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

b.

naniesionych na przedmiotowe nieruchomości części budynków wielomieszkaniowych - wielorodzinnych nie będących jeszcze środkami trwałymi - również wartości rynkowej tych części budynków (zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W zakresie pytania 2

W transakcji wniesienia przez Spółkę A aportem Przedsiębiorstwa do Spółki B w zamian za wydanie jej udziałów, wystąpi dodatnia wartość firmy, o której mowa w art. 16g ust. 10 pkt 1 w zw. z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w związku z tym wartość początkowa składników majątkowych wchodzących w skład tego Przedsiębiorstwa, w postaci nieruchomości gruntowych (nie wprowadzonych przez Spółkę A do prowadzonej przez nią ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz części budynków (nie będących jeszcze środkami trwałymi, ze względu na fakt nie ukończenia ich budowy) powinna zostać określona przez Spółkę B jako wartość rynkowa tych składników majątkowych, zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl