IP-PB3-423-19/08-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-19/08-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007 r. (data wpływu 17 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nieodpłatne zbycie udziałów przez Spółkę w celu ich umorzenia powoduje powstanie dla Spółki przychodu (dochodu) do opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia, że w przypadku zbycie udziałów przez Spółkę w celu ich umorzenia nie powstanie po stronie Spółki przychód do opodatkowania na gruncie ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gospodarstwo Rolne w S Sp. z o.o. planuje nieodpłatnie nabyć udziały własne należące na dzień składania wniosku do GG I Sp. z o.o. Celem nabycia udziałów przez Gospodarstwo Rolne w S Sp. z o.o. jest ich dobrowolne, tj. za zgodą wspólników nieodpłatne umorzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne zbycie udziałów przez Spółkę celu ich umorzenia powoduje powstanie dla Spółki przychodu (dochodu) do opodatkowania.

W opinii Wnioskodawcy zbycie udziałów przez Spółkę w celu ich umorzenia nie powoduje powstania przychodu (dochodu) do opodatkowania po stronie zbywcy.

Spółka wskazuje, że dochodem (przychodem) z udziałów w zyskach osób prawnych jest jedynie dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Ustawodawca odwołuje się przy tym do dochodu realnego (faktycznie otrzymanego przez wspólnika). W przedmiotowym stanie faktycznym, wobec nieodpłatnego zbycia udziałów, dochód taki po stronie Spółki nie występuje, brak zatem podstawy prawnej do naliczenia podatku.

Nieuprawnione jest także twierdzenie, iż Spółka uzyska przychód (dochód) z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń lub praw. Warunkiem koniecznym jest w takim przypadku wystąpienie po stronie zbywcy określonego przysporzenia majątkowego. Ewentualny dochód mógłby zatem wystąpić po stronie nabywcy - tj. Gospodarstwa Rolnego w S sp. z o.o. Wspólnik zbywający nieodpłatnie udziały nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego, trudno zatem mówić o przychodach z nieodpłatnych świadczeń. Tym samym, w opinii Spółki, w stosunku do niej, nie znajduje zastosowania art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu określenia jego dochodu w wyższej wysokości niż zadeklarowany przez strony. Spółka zwraca uwagę, że do podobnych wniosków dochodzą urzędy skarbowe w wydanych postanowieniach w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Jako przykład Spółka wskazuje postanowienie z dnia 27 grudnia 2006 r. wydane przez Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w którym uznano, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji) w tym także m.in. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Jednocześnie przychodem zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8 ustawy jest wynagrodzenie podatnika otrzymane w wyniku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z powyższego wynika, że rozpoznane przychodu u udziałowca z tytułu zbycia posiadanych udziałów ma miejsce jedynie w przypadku kiedy zbycie to ma charakter odpłatny. W przypadku zatem kiedy podatnik zbywa posiadane udziały w sposób nieodpłatny, przychód z tego tytułu nie występuje.

Spółka zwraca uwagę, że podobne wnioski w analogicznym stanie faktycznym sformułował Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze w piśmie z dnia 9 kwietnia 2007 r., nr PD 111423/1/27107.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1-7 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tzn. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Zgodnie ze wskazanymi powyżej regulacjami udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Umorzenie może być przeprowadzone:

* za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę - tzw. umorzenie dobrowolne;

* bez zgody wspólnika - tzw. umorzenie przymusowe;

* w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - tzw. umorzenie warunkowe.

Jeżeli zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę w sprawie umorzenia, to powinno w niej określić jego warunki, a w szczególności podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów.

Za zgodą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim wypadku następuje nieodpłatne nabycie udziałów przez Spółkę (art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Z treści przedstawionego wniosku wynika, że Spółka zamierza zbyć nieodpłatnie na rzecz Gospodarstwa Rolnego w S Sp. z o.o. swoje udziały w celu ich umorzenia.

Skutki podatkowe przedstawionego zdarzenia regulują przepisy art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 oz. 654 z późn. zm.).

Na podstawie art. 10 ust. 1 ww. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z powyższego wynika, że katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych wskazany w art. 10 ust. 1 ustawy jest katalogiem otwartym, jednakże warunkiem koniecznym dla uznania, że przychód ten został osiągnięty jest jego faktyczne otrzymanie.

A zatem w przypadku braku otrzymania wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zgodnie z przepisami ustawy podatnik, którego udziały są umarzane nie uzyska żadnego dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, dokonanie zbycia udziałów w spółce bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz Spółki, celem ich umorzenia nie będzie skutkować osiągnięciem przez Spółkę jakiegokolwiek dochodu (przychodu) na gruncie przepisów ustawy, a więc będzie neutralne z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie zwraca się uwagę, że w niniejszej sytuacji Spółka nie ma prawa także do rozpoznania kosztu podatkowego. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl