IP-PB3-423-1531/08-02/KK - Czy dywidenda otrzymana przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową stanowi dochód podatkowej grupy kapitałowej?

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-1531/08-02/KK Czy dywidenda otrzymana przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową stanowi dochód podatkowej grupy kapitałowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu 30 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów tej ustawy w odniesieniu do podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów tej ustawy w odniesieniu do podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka, wraz ze spółką zależną z siedzibą na terenie RP, rozważa możliwość utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wymagane warunki utworzenia i funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej są dokładnie określone w art. 1a ustawy, natomiast wątpliwości interpretacyjne wiążą się z określeniem dochodu grupy podatkowej w przypadku otrzymania dywidendy:

*

przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową,

*

przez spółkę dominującą od spółki zależnej spoza grupy podatkowej grupy, z siedzibą na Ukrainie i tam opodatkowaną od całości swoich dochodów - spółka dominująca poosiada 80 % udziałówo w kapitale spółki ukraińskiej nieprzerwanie od 2 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dywidenda otrzymana przez spółkę dominującą od spółki zależnej tworzącej grupę kapitałową:

a.

stanowi dochód podatkowej grupy kapitałowej.

b.

podlega zryczałtowanemu podatkowi od dochodów osób prawnych.

2.

Czy w przypadku dywidendy otrzymanej przez spółkę dominującą od spółki spoza grupy z siedzibą na Ukrainie:

a.

dochód podatkowej grupy kapitałowej osiągnięty na terytorium RP łączy się z przychodem z dywidend od spółki spoza RP.

b.

można dokonać odliczeń podatku zapłaconego na Ukrainie stosując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - art. 20 ust. 1 oraz ust. 2 z ograniczeniami wynikającymi z art. 20 ust. 6 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż:

1.

W przedmiocie dywidendy wypłacanej wewnątrz podatkowej grupy kapitałowej - zgodnie z art. 7a ustawy - dochodem grupy kapitałowej jest suma dochodów wszystkich spółek tworzących podatkową grupę obliczanych zgodnie z art. 7 ust. 1-3 ustawy. Oznacza to, iż w dochodzie spółki, i w konsekwencji grupy podatkowej, nie uwzględnia się, stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 2, przychodów wymienionych w art. 22, tj. przychodów z dywidend osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP. Natomiast przepisy ustawy zawarte w art. 22 i art. 26 stanowiące o ryczałtowym opodatkowaniu przychodów z dywidend stosuje się wyłącznie do spółek będących podatnikami podatku dochodowego, którymi nie są spółki tworzące podatkową grupę kapitałową. Stąd też, przychody z dywidendy otrzymane przez spółkę dominująca tworzącą grupę, od innej spółki z tej grupy:

a.

nie stanowią dochodu podatkowej grupy kapitałowej,

b.

nie podlegają zryczałtowanemu podatkowi od dochodów osób prawnych

2.

W przedmiocie dywidendy otrzymanej od spółki zależnej spoza podatkowej grupy z siedzibą poza RP - stosując się do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy - dochód spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową obejmuje również dochody, o których mowa w art. 20, tj. przychody z tytułu otrzymanych dywidend. Otrzymana dywidenda od spółki zależnej z terytorium Ukrainy staje się przychodem dla spółki otrzymującej, i w konsekwencji, przychodem podatkowej grupy, do której zastosowania mają w pełni przepisy art. 20 ustawy. Stąd też:

a.

dochód podatkowej grupy kapitałowej osiągnięty na terytorium RP przez spółki tworzące grupę łączy się z przychodem z dywidend od spółki spoza RP,

b.

można dokonać odliczenia podatku zapłaconego na Ukrainie stosując przepisy ustawy - art. 20 ust. 1 oraz ust. 2 z ograniczeniami wynikającymi z art. 20 ust. 6 - zapewniając tym samym zgodność z postanowieniami art. 24 umowy międzynarodowej zawartej miedzy Rządem RP a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z dnia 12 stycznia 1993 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl