IP-PB3-423-147/07-4/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-147/07-4/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 24 sierpnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dn. 07.11.07 (data wpływu 13 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu określania wartości początkowej firmy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu określania wartości początkowej firmy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X S.A. w organizacji (dalej "Spółka") zamierza objąć aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci oddziału samodzielnie sporządzającego bilans wnoszony przez inną spółkę akcyjną. Funkcjonalnie związane z aportowaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa są zobowiązania, które również przejdą na Spółkę na podstawie odrębnych umów zawieranych za zgodą wierzycieli. W przypadku braku zgody wierzycieli na przejście zobowiązań, będzie zawierana między Spółką a spółką wnoszącą aport umowa, która w oparciu o art. 392 ustawy z dnia 23,04,1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.,), będzie zwalniać z długu spółkę wnoszącą aport w razie, gdyby wierzyciel dochodził od spółki wnoszącej aport wykonania zobowiązania. Wartość nominalna akcji otrzymanych przez spółkę wnoszącą aport w zamian za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie ustalona przy uwzględnieniu ciężaru zobowiązań, jakie Spółka przejmie na podstawie osobnych umów.

W ten sposób wartość nominalna akcji obejmowanych przez spółkę wnoszącą aport będzie niższa od wartości, która byłaby ustalona, gdyby Spółka nie przejmowała zobowiązań funkcjonalnie związanych z wnoszonym wkładem niepieniężnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przejęte zobowiązania pomniejszą wartość rynkową składników majątkowych wchodzących w skład nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powodując tym samym powiększenie wartości firmy.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

W ocenie Spółki przejęte zobowiązania pomniejszają wartość rynkową składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powodując tym samym powiększenie wartości firmy.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Spółka przedstawiła następujące uzasadnienie:

Zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Natomiast składniki majątkowe, zgodnie z art. 4a pkt 2 ww. ustawy, to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości (art. 3 ust. 12 tej ustawy), pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ww ustawy o podatku dochodowym.

Zdaniem Spółki przejęte zobowiązania zostaną rozliczone w ramach ustalenia wartości firmy oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Zdaniem Spółki, zobowiązanie się do zapłaty zobowiązań nabywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przejecie długów), gdy zobowiązania te pozostają w funkcjonalnym związku z prowadzoną działalnością wnoszonego aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza, w świetle gramatycznego brzmienia art. 4a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, że w każdym przypadku wywołuje to skutki podatkowe dla nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przejęcie zobowiązań powoduje, zdaniem Spółki, że Spółka przyjmuje na siebie dodatkowy ciężar w postaci zobowiązania do spłaty długów tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W ocenie Spółki, wartość przejętych zobowiązań wraz z nabytą zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wpływa na wartość rynkową jego składników majątkowych dla celów ustalenia wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ww ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 16g ust. 10 ww ustawy, w sytuacji gdy wartość firmy jest dodatnia, podstawą do amortyzacji środków trwałych jest ich wartość rynkowa. Amortyzacji dokonuje się dla każdego ze środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, indywidualnie.

Powołane powyżej przepisy pozwalają na uwzględnienie zobowiązania się do spłaty długów w rozliczeniach podatkowych, przy ustaleniu wartości początkowej firmy. Wartość składników majątkowych stanowi różnicę między wartością rynkową aktywów, które przejęła Spółka w ramach nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a wartością rynkową przejętych zobowiązań, zgodnie z art. 16g ust. 2 ww ustawy o podatku dochodowym.

Stąd Spółka przy obliczaniu wartości początkowej firmy powinna na moment nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa ustalić wartość rynkową zarówno aktywów, jak i zobowiązań, a w konsekwencji wartość rynkową składników majątkowych. Dopiero tak ustaloną wartość rynkową składników majątkowych, tj. różnicę między wartością rynkową aktywów i przejętych długów związanych funkcjonalnie z działalnością poprzednika prawnego, odejmuje się od ceny nabycia (w rozumieniu art. 16g ust. 3 ww ustawy o podatku dochodowym) zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co w efekcie stanowi wartość początkową firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Użyte w powyższym przepisie pojęcie składników majątkowych zdefiniowane zostało w art. 4a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych - oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3.

Spółka X S.A. w organizacji (dalej "Spółka") zamierza objąć aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wartość nominalna akcji otrzymanych przez spółkę wnoszącą aport w zamian za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie ustalona przy uwzględnieniu ciężaru zobowiązań, jakie Spółka przejmie na podstawie osobnych umów.

W związku z tym wartość nominalna akcji obejmowanych przez spółkę wnoszącą aport będzie niższa od wartości, która byłaby ustalona, gdyby Spółka nie przejmowała zobowiązań funkcjonalnie związanych z wnoszonym wkładem niepieniężnym.

Gdy wartość wniesionego wkładu jest podwyższona o wartość przejętych do zapłaty długów spółki wnoszącej aport, wówczas można stwierdzić, że długi te są uwzględniane w wartości wnoszonego wkładu.

W przypadku Spółki nominalna wartość wydanych w zamian za wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa udziałów jest odpowiednio niższa niż wartość przejętych aktywów, co oznacza, że przejmowane przez spółkę długi (zobowiązania) nie zostały uwzględnione w wartości wydanych w zamian za wkład udziałów.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy ustalaniu wartości składników majątku (dla potrzeb ustalenia wartości firmy) Spółka ma prawo uwzględnić przejęte zobowiązania.

Zatem przy założeniu, że:

* wartość nominalna wydanych udziałów = 100

* wartość przejmowanych zobowiązań = 30

* aktywa według wartości rynkowej = 110

wartość firmy wyniesie: 100 - (110 - 30) = 20

Reasumując w sytuacji gdy wartość aktywów zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wniesionej jako aport do Spółki, przekracza wartość nominalną udziałów wydanych w zamian za wniesione przedsiębiorstwo. Spółka przejmująca zorganizowaną część przedsiębiorstwa przejmuje również długi funkcjonalnie związane z działalnością przedsiębiorstwa i zobowiązuje się do ich spłaty. Według oceny tut. organu oznacza to, iż na wartość wydanych udziałów miał wpływ stan zadłużenia wnoszonego aportem przedsiębiorstwa (długi miały wpływ na tę wartość, ale nie można przyjąć stwierdzenia Spółki zawartego we wniosku i w odpowiedzi na wezwanie, że zostały uwzględnione w tej wartości, bo wówczas nie istniałaby możliwość pomniejszenia o nie aktywów-taka możliwość istnieje tylko w odniesieniu do długów, które nie zostały uwzględnione w wartości wydanych akcji). Wobec powyższego, w takim przypadku, przy ustalaniu wartości firmy, wartość aktywów należy pomniejszyć o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością aportowanego wkładu. Zatem uznać należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl