IP-PB3-423-1331/08-2/KR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-1331/08-2/KR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2008 r. (data wpływu 5 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

S Polska Sp. z o.o. ("SP" lub "Spótka") od 2001 r. wynajmuje powierzchnię biurową przy Al. J w W ("Powierzchnia Biurowa") od polskiego oddziału szwajcarskiej spółki z grupy S ("Wynajmujący").

Na podstawie uzgodnień poczynionych pomiędzy Spółką a Wynajmującym, czynsz za Powierzchnię Biurową płatny jest w okresach miesięcznych, przy czym pierwsza płatność obejmująca czynsz za powierzchnię biurową za okres od 2001 do 2006 nastąpiła na podstawie uzgodnień stron na podstawie faktury VAT wystawionej przez Wynajmującego 30 marca 2007 r.. Ponadto, rokiem podatkowym obowiązującym w Spółce jest rok kalendarzowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota czynszu za okres 2001-2006 udokumentowana fakturą otrzymaną przez Spółkę w 2007 r. (i zaksięgowana w 2007 r.) (będącą tzw. kosztem uzyskania przychodów innym niż bezpośrednio związanych z przychodem) może być zaliczona w całości do kosztów uzyskania przychodów 2007 r., tj. w dacie poniesienia przedmiotowej kwoty.

Zdaniem Spółki, kwoty wynikające z faktury dokumentującej wydatki na wynajem Powierzchni Biurowej w latach 2001-2006 są kosztami uzyskania przychodu innymi niż bezpośrednio związanymi z przychodami i jako takie powinny być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki w roku 2007.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Z uwagi na fakt, iż Powierzchnia Biurowa wynajmowana jest na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, koszty czynszu są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów i wydatki na najem nie zostały wymienione w katalogu art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów to zdaniem Spółki, wydatki ponoszone na wynajem Powierzchni Biurowej stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 4-4e ustawy o p.d.o.p. obowiązującymi od 1 stycznia 2007 r., co do zasady moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów uzależniony jest od faktu, czy dany wydatek jest kosztem bezpośrednio związanym z konkretnym przychodem, czy też dany wydatek jest kosztem innym niż bezpośrednio związanym z danym przychodem. Powołane powyżej przepisy nie definiują pojęcia "kosztów bezpośrednio związanych z przychodami" oraz "kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami". Niemniej, zgodnie z obowiązującą linią orzecznictwa przez "koszty bezpośrednio związane z przychodami rozumie się koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na osiągnięcie konkretnego przychodu. Przez koszty inne niż koszty bezpośrednio związanymi z przychodami rozumie się koszty niebędące kosztami bezpośrednio związanymi z konkretnymi przychodami, w szczególności koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem jego przedsiębiorstwa (por. decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 grudnia 2007 r., nr 1401/PP-I/4210-13/07/KS).

Z uwagi na fakt, iż wydatki ponoszone na wynajem Powierzchni Biurowej związane są z całokształtem prowadzonej działalności Spółki i nie pozostają w związku z konkretnym przychodem to zdaniem Spółki, przedmiotowe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. (w brzemieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.) koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwie określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą. Jednocześnie art. 15 ust. 4e ustawy o p.d.o.p. wskazuje iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zdaniem Spółki, w omawianym stanie faktycznym zasadnym wydaje się zastosowanie przepisów dotyczących rozliczania kosztów w czasie obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. z uwagi na fakt iż rokiem podatkowym obowiązującym w Spółce jest rok kalendarzowy; faktura dokumentująca przedmiotowe wydatki została otrzymana i zaksięgowana (ujęta w księgach) przez Spółkę w roku podatkowym 2007 oraz brak jest stosownych przepisów przejściowych regulujących rozliczenie kosztów dotyczących lat poprzedzających 2007 r. udokumentowanych fakturą wystawioną i zaksięgowaną w 2007 r.

W świetle powołanych przepisów oraz z uwagi na fakt, iż przedmiotowe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami, Spółka otrzymała fakturę dokumentującą czynsz za powierzchnię biurową za okres od 2001 do 2006 w 2007 r. oraz kwota wynikająca z faktury została ujęta jednorazowo w księgach na podstawie otrzymanej faktury na dzień 30 marca 2007 r. to zdaniem Spółki przedmiotowe wydatki powinny być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na dzień ujęcia ich w księgach Spółki na podstawie otrzymanej faktury, tj. 30 marca 2007 r.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, iż kwoty wynikające z faktury dokumentującej wydatki na wynajem Powierzchni Biurowej w lalach 2001-2006 są kosztami uzyskania przychodu innymi niż bezpośrednio związanymi z przychodami i jako takie powinny być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki w roku 2007,

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl