IP-IPP2/443-798/08-4/ASi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-IPP2/443-798/08-4/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2008 r. (data wpływu 12 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2008 r. (data wpływu 22 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi montażu kolektorów słonecznych na dachach budynków mieszkalnych i w pobliżu tych budynków - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi montażu kolektorów słonecznych na dachach budynków mieszkalnych i w pobliżu tych budynków.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma zamiar przystąpić do przetargu nieograniczonego na montaż kolektorów słonecznych na dachach bloków mieszkalnych (PKOB 1122). W przedmiotowych budynkach od 10% do 20% stanowią lokale użytkowe, a w pozostałej części lokale mieszkalne. Niektóre z budynków są w 100% przeznaczone na cele mieszkaniowe. Usługa będzie wykonywana na zlecenie podmiotu gospodarczego, tj. zakładu energetyki cieplnej. Sklasyfikowana ona została w grupowaniu PKWiU 45.33.1. Instalacja kolektorów słonecznych będzie umieszczona na dachach istniejących budynków, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, przy istniejących budynkach, tj. konstrukcja wsporcza zostanie zainstalowana na gruncie obok budynku. Rurami czynnik grzewczy będzie wprowadzony do wewnątrz budynku (rurami instalacji wewnętrznej), poprzez istniejący węzeł cieplny zlokalizowany w budynkach i rozprowadzony do lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługa opisana we wniosku jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy instalacja kolektorów słonecznych stanowi część instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub dla celów wspomagających instalację grzewczą centralnego ogrzewania. Z uwagi na fakt, iż opisany stan obejmuje instalację, zatem nie należy do infrastruktury towarzyszącej (jak to ma miejsce w przypadku sieci i przyłączy), usługa polegająca na montażu kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie powinna być objęta 7% stawką podatku od towarów i usług.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 12 ww. ustawy stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu i modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieka lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b (art. 41 ust. 12a).

Jednocześnie przepis § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) stanowi, że stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budownictwa w dziale 12.

* w zakresie w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c.

Analiza przytoczonych przepisów pozwala na stwierdzenie, że 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Budowla zaś to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotnisko, droga, linia kolejowa, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojący maszt antenowy, wolno stojący trwale związane z gruntem urządzenie reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane).

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Przy czym budynki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB), to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi polegające na montażu kolektorów słonecznych na dachach i przy istniejących budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych według PKOB 1122. Przedmiotowe usługi sklasyfikowane zostały w grupowaniu PKWiU 45.33.1, tj. "roboty związane z instalacją grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną."

Jak wskazano wyżej, stawka podatku w wysokości 7% dotyczy, m.in. remontu i modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, a także robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego. W związku z powyższym jej stosowanie przewidziano tylko w odniesieniu do usług dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Reasumując, stwierdzić należy, iż świadczenie przez Wnioskodawcę usług polegających na montażu kolektorów słonecznych będzie opodatkowane stawką podatku w wysokości 7% tylko w odniesieniu do instalacji umieszczonych na dachach budynków mieszkaniowych. W pozostałych przypadkach, tj. świadczenia usług polegających na instalowaniu kolektorów słonecznych obok budynków, stosowana będzie stawka podatku w wysokości 22%.

Należy podkreślić, ze tutejszy organ nie jest uprawniony do oceny zasadności zaklasyfikowania określonych usług do właściwego grupowania statystycznego. Wobec powyższego niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o klasyfikację podaną przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl