Informacja na temat skutków orzeczenia TK dla ustalania dochodu w przypadku osób osiągających dochody opodatkowane podatkiem ryczałtowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2006 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Informacja na temat skutków orzeczenia TK dla ustalania dochodu w przypadku osób osiągających dochody opodatkowane podatkiem ryczałtowym

W dniu 30 listopada 2005 r. tj. w dniu opublikowania wszedł w życie wyrok TK uznający art. 5 ust. 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych za niezgodny z Konstytucją RP. Tym samym z tą datą artykuł ten przestał obowiązywać. W konsekwencji, obliczając po 29 listopada 2005 r. dochód z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanych formach opodatkowania (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa) należy przyjąć kwotę zadeklarowaną przez wnioskodawcę w oświadczeniu. Kwota ta nie podlega weryfikacji.

Osoby, które otrzymały przed dniem 30 listopada 2005 r. decyzje odmawiające przyznania świadczeń rodzinnych z powodu przekroczenia dochodu obliczonego na podstawie obowiązującego jeszcze art. 5 ust. 10, zgodnie z art. 145a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego mogły żądać wznowienia postępowania. W wyniku złożenia skargi należało ponownie rozpatrzyć wniosek i ewentualnie przyznać świadczenia od miesiąca złożenia pierwotnego wniosku na podstawie dochodu obliczonego w oparciu o oświadczenie wnioskodawcy. Jednak zgodnie z art. 145 § 2 k.p.a., skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejście w życie orzeczenia TK. Tak więc każdy, kto nie skorzystał z możliwości złożenia ww. skargi do 30 grudnia 2005 r., nie może po tej dacie wnosić o wznowienie postępowania. Fakt, iż wydana została decyzja odmowna i strona nie złożyła skargi o wznowienie postępowania nie musi oznaczać braku możliwości otrzymania świadczeń rodzinnych jeszcze w aktualnym okresie zasiłkowym. Zgodnie z art. 154 § 1 k.p.a., decyzja ostateczna na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub organ wyższego stopnia, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Zwrot "może" oznacza, że rozstrzygnięcie kwestii zmiany decyzji odmownej i przyznania świadczeń leży w sferze uznania administracyjnego organu. Osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek o zmianę decyzji wraz z oświadczeniem o dochodach uzyskanych z działalności gospodarczej opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanych formach opodatkowania. Organ właściwy, badając całokształt sprawy może zmienić lub uchylić wydaną wcześniej decyzję odmowną i przyznać świadczenia od miesiąca złożenia wniosku o zmianę decyzji.

Natomiast osobom, które złożyły po raz pierwszy wniosek o świadczenia rodzinne po opublikowaniu orzeczenia TK, prawo do tych świadczeń przysługuje od miesiąca złożenia wniosku zgodnie z nowymi zasadami wynikającymi z uchylenia ww. przepisu.

Opublikowano: www.mps.gov.pl