Informacja dotycząca działalności zakładów ubezpieczeń z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru na terytorium Polski

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2021 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego Informacja dotycząca działalności zakładów ubezpieczeń z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru na terytorium Polski

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina, że w związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej (brexit) i zakończeniem okresu przejściowego, od 1 tycznia 2021 r. ustała możliwość wykonywania działalności na podstawie jednolitego paszportu europejskiego przez dostawców usług finansowych pochodzących z Wielkiej Brytanii i jej terytoriów zależnych (w tym Gibraltaru).

W odniesieniu do podmiotów rynku ubezpieczeń wskazać należy na dwie zasady warunkujące dalszą działalność zakładów ubezpieczeń pochodzących z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

Po pierwsze, podjęcie i wykonywanie działalności w Polsce przez brytyjskich i gibraltarskich ubezpieczycieli jest możliwe wyłącznie w formie głównego oddziału, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej przez główny oddział (na zasadach określonych w Rozdziale 7 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej).

Po drugie, na podstawie szczególnych przepisów, które weszły w życie w dniu 27 lutego 2021 r. z mocą od 1 stycznia 2021 r. 1 , zakłady ubezpieczeń z Wielkiej Brytanii i Gibraltaru mogą - na zasadzie wyjątku od wskazanej powyżej reguły - wykonywać zawarte przed 1 stycznia 2021 r. umowy, bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Powyższa regulacja obejmuje swym zakresem jedynie umowy ubezpieczenia, umowy reasekuracji i umowy retrocesji zawarte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 1 stycznia 2021 r. przez zakłady ubezpieczeń i zakład reasekuracji z siedzibą na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Gibraltaru, a w przypadku umów działu II także umowy, które wskazują Rzeczpospolitą Polską jako państwo umiejscowienia ryzyka. Tego rodzaju umowy mogą być wykonywane przez brytyjskie i gibraltarskie zakłady do dnia wygaśnięcia roszczeń z tych umów. Jednocześnie, do podmiotów objętych zakresem omawianego przepisu zastosowanie znajdują te same ograniczenia przy prowadzeniu działalności, które dotyczą zakładów krajowych, którym cofnięto zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej (art. 173 ust. 1 i 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej), w tym m.in. zakaz zawierania nowych i przedłużania zawartych przed 1 stycznia 2021 r. umów ubezpieczenia.

Powyższy stan prawny oznacza dla klientów ubezpieczycieli brytyjskich i gibraltarskich, że w omawianym przypadku brexit nie będzie przeszkodą do wypłaty odszkodowań i klienci mogą oczekiwać od tych ubezpieczycieli, że wywiążą się oni z umów ubezpieczeniowych - o ile zostały one zawarte przed 1 stycznia 2021 r. UKNF rekomenduje jednocześnie aby w przypadku wszelkich wątpliwości związanych z posiadaną umową skontaktować się z zakładem ubezpieczeń (ew. pośrednikiem), który sprzedał dany produkt i upewnić się, jak umowa będzie funkcjonować w obecnych warunkach. Pod tym względem aktualne pozostają zalecenia UKNF i broszura EIOPA zawarte w komunikacie z dnia 23 grudnia 2020 r. 2

1

Art. 8 i 9 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2021000035501.pdf)

Opublikowano: www.knf.gov.pl