ILPP5/4512-1-69/15-4/PG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP5/4512-1-69/15-4/PG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 13 kwietnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 czerwca 2015 r. (data wpływu 26 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku opłat pobieranych przez Wnioskodawcę z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internetu jest:

* prawidłowe - w części dotyczącej opłat z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej opłat z tytułu dostępu do Internetu.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku opłat pobieranych przez Wnioskodawcę z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internetu. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 czerwca 2015 r. (data wpływu 26 czerwca 2015 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca prowadzi działalność w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Do zasobów mieszkaniowych Spółdzielnia zalicza własność następujących obiektów: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują się budynki, tj. rurociągi, przewody sieci wodno-kanalizacyjnej, sieci elektroenergetyczne, telefoniczne w tym urządzenia do przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internet, budowle komunikacyjne itp.

Zainteresowany jest również operatorem własnej sieci kablowej. Za pomocą tej sieci dostarczany jest sygnał telewizyjny wszystkim mieszkańcom, a sieć kablowa stanowi integralną część budynków mieszkalnych. W tej sytuacji Spółdzielnia pobiera opłaty za telewizje kablową, której odbiorcami są członkowie spółdzielni. Sieć kablowa służy również do świadczenia usług dostępu do Internetu i z tego tytułu pobierane są opłaty.

Ponadto w odpowiedzi na pytanie tut. Organu zawarte w wezwaniu o treści: "Czy opłaty, które Wnioskodawca pobiera z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internetu są opłatami, które wynikają z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222)..." Wnioskodawca poinformował, że opłaty za dostarczanie sygnału telewizji kablowej dla mieszkańców wymienionych w art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych są częścią składową opłat za używanie tych lokali.

Dodatkowo nadmienił, że każdorazowa zmiana wysokości opłat za używanie lokali (w tym opłaty za dostarczanie sygnału TV SAT) jest zatwierdzana i podejmowana przez Radę Nadzorczą Spółdzielni stosowną uchwałą.

Natomiast dostarczenie sygnału dostępu do Internetu dla ww. osób reguluje stosowna indywidualna umowa, w której zawarte są opłaty uzależnione od zamówionej prędkości Internetu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia prawidłowo kwalifikuje ww. usługi jako korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług w części przeznaczonej na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, opłaty za telewizję kablową i Internet pobierane od członków spółdzielni zamieszkałych w lokalach mieszkalnych zaliczone są do opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, o których mowa w art. 4 ust. 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, korzystają więc ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, natomiast opłaty inkasowane od właścicieli lokali użytkowych i odbiorców obcych opodatkowane są podatkiem VAT.

Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że w jego ocenie opłaty za dostarczenie sygnału telewizji kablowej, które są częścią składową opłat za korzystanie z lokali korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT. Natomiast opłaty za dostęp do Internetu wynikają ze stosownej umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

* prawidłowe - w części dotyczącej opłat z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej opłat z tytułu dostępu do Internetu.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.

Podkreślenia jednak wymaga, że aby dana czynność - stanowiąca świadczenie usług w rozumieniu ustawy - podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być wykonywana przez podatnika (działającego w takim charakterze).

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Wskazać przy tym należy, że zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222).

Powołany powyżej przepis art. 4 ust. 1, ust. 2, ust. 4 i ust. 5 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że:

1.

członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu (ust. 1);

2.

członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu (ust. 2);

3.

właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5 (ust. 4);

4.

członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią (ust. 5).

Opłatami pobieranymi zgodnie z ww. przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych są:

1.

w przypadku członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, opłaty za:

* eksploatację i utrzymanie nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale,

* eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,

* zobowiązania spółdzielni z innych tytułów,

2.

w przypadku członków spółdzielni będących właścicielami lokali, opłaty za:

* eksploatację i utrzymanie ich lokali,

* eksploatację i utrzymanie nieruchomości wspólnych,

* eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,

* zobowiązania spółdzielni z innych tytułów,

* fundusz remontowy,

3.

w przypadku właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, opłaty za:

* eksploatację i utrzymanie ich lokali,

* eksploatację i utrzymanie nieruchomości wspólnych,

* eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu,

* inne koszty zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2015 r. poz. 736), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222 oraz z 2015 r. poz. 201).

Zatem, z powyższych przepisów jasno wynika, że ze zwolnienia od podatku VAT mogą korzystać czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni lub osób niebędących członkami spółdzielni, za które to spółdzielnia pobiera opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ale tylko w stosunku do lokali mieszkalnych.

W tym miejscu warto nadmienić, że wprowadzenie przez ustawodawcę ww. zwolnienia od podatku dla usług świadczonych przez spółdzielnie mieszkaniowe, podyktowane zostało po pierwsze specyfiką podmiotów jakimi są spółdzielnie mieszkaniowe, a po drugie charakterem i celem usług (zaspokajanie potrzeb lokalowych) jakie spółdzielnie świadczą na rzecz podmiotów korzystających z ich zasobów lokalowych.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Do zasobów mieszkaniowych Spółdzielnia zalicza własność następujących obiektów: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują się budynki, tj. rurociągi, przewody sieci wodno kanalizacyjnej, sieci elektroenergetyczne, telefoniczne w tym urządzenia do przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internet, budowle komunikacyjne itp. Zainteresowany jest również operatorem własnej sieci kablowej. Za pomocą tej sieci dostarczany jest sygnał telewizyjny wszystkim mieszkańcom, a sieć kablowa stanowi integralną część budynków mieszkalnych. W tej sytuacji Spółdzielnia pobiera opłaty za telewizje kablową, której odbiorcami są członkowie spółdzielni. Sieć kablowa służy również do świadczenia usług dostępu do Internetu i z tego tytułu pobierane są opłaty. Ponadto Wnioskodawca poinformował, że opłaty za dostarczanie sygnału telewizji kablowej dla mieszkańców wymienionych w art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych są częścią składową opłat za używanie tych lokali. Każdorazowa zmiana wysokości opłat za używanie lokali (w tym opłaty za dostarczanie sygnału TV SAT) jest zatwierdzana i podejmowana przez Radę Nadzorczą Spółdzielni stosowną uchwałą. Natomiast dostarczenie sygnału dostępu do Internetu dla ww. osób reguluje stosowna indywidualna umowa, w której zawarte są opłaty uzależnione od zamówionej prędkości Internetu.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca jest zainteresowany, czy prawidłowo kwalifikuje on ww. usługi jako korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy - w części przeznaczonej na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni - za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W tym miejscu podkreślić trzeba, że w odpowiedzi na pytanie tut. Organu o treści "Czy opłaty, które Wnioskodawca pobiera z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internetu są opłatami, które wynikają z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222)..." Zainteresowany oświadczył, że opłaty za dostarczanie sygnału telewizji kablowej dla mieszkańców wymienionych w art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych są częścią składową opłat za używanie tych lokali. Każda zmiana wysokości opłat za używanie lokali (w tym opłaty za dostarczanie sygnału TV SAT) jest zatwierdzana i podejmowana przez Radę Nadzorczą Spółdzielni stosowną uchwałą. Natomiast dostarczenie sygnału dostępu do Internetu dla ww. osób reguluje stosowna indywidualna umowa, w której zawarte są opłaty uzależnione od zamówionej prędkości Internetu.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że skoro opłaty z tytułu dostarczania sygnału telewizji kablowej są częścią składową opłat za używanie lokali mieszkalnych i wynikają one z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - to opłaty te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy.

Zatem w tej części stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe.

Natomiast skoro opłaty za dostarczenie sygnału dostępu do Internetu wynikają z indywidualnie zawartych umów, a zatem nie wynikają one z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych to przedmiotowe opłaty nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy.

Zatem w tej części stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywa się z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Stosownie do przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając niniejszą interpretację tut. Organ opierał się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, a w szczególności na informacjach, że opłaty z tytułu dostawy sygnału telewizji kablowej wynikają z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz że opłaty z tytułu dostępu do Internetu reguluje stosowna indywidualna umowa. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z przedstawionego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Dodatkowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku opłat pobieranych przez Wnioskodawcę z tytułu odbioru i przesyłu sygnału telewizji kablowej i Internetu. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych zostanie załatwiona odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl