ILPP5/4512-1-194/16-2/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP5/4512-1-194/16-2/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2016 r. (data wpływu 29 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania czynności wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania czynności wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nabył, a następnie ulepszył nieruchomość, stanowiącą obiekt budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 12 ustawy VAT (zwana dalej: "Nieruchomość").

Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na ulepszenie Nieruchomości stanowiły co najmniej 30% jej wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Po ulepszeniu Nieruchomości nie została ona oddana w całości lub w części do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zwany dalej: "Podatek VAT"), pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi.

W ramach nabycia oraz ulepszenia Nieruchomości Wnioskodawca na bieżąco odliczał podatek VAT naliczony, ponieważ Nieruchomość jest przeznaczona do dalszego zbycia opodatkowanego podatkiem VAT.

Obecnie Wnioskodawca rozważa utworzenie spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce lub przystąpienie do istniejącej już spółki kapitałowej (zwana dalej: "Spółka"), w której będzie też występował drugi wspólnik (zwany dalej: "Wspólnik"). W rezultacie Wnioskodawca obejmie udziały/akcje w Spółce, na pokrycie których wniesie do Spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci Nieruchomości. Wartość przedmiotu aportu zostanie ustalona zgodnie z wartością rynkową Nieruchomości.

Przy czym niewykluczonym jest, że wartość przedmiotu aportu będzie wyższa niż łączna wartość nominalna wydanych przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy udziałów/akcji w Spółce. W tej sytuacji różnica pomiędzy wartością rynkową Nieruchomości a łączną wartością nominalną wydanych Wnioskodawcy udziałów/akcji w Spółce zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki (agio). Możliwym jest, że rozdzielenie wartości przedmiotu aportu na kapitał zakładowy i kapitał zapasowy Spółki, a także sama proporcja tego podziału będą uzależnione od stosunku wartości nominalnej do wartości księgowej/emisyjnej udziałów/akcji w Spółce posiadanych/obejmowanych przez Wspólnika, które z kolei będą pokryte wkładem pieniężnym.

Na moment aportu Nieruchomość nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca powziął wątpliwości dotyczące aportu Nieruchomości do Spółki na gruncie podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę Nieruchomości do Spółki, jako wkładu niepieniężnego (aport), podstawą opodatkowania podatkiem VAT tej transakcji będzie łączna wartość nominalna udziałów/akcji w kapitale zakładowym Spółki, objętych w zamian za ten aport przez Wnioskodawcę, pomniejszona o kwotę podatku VAT należnego, a wartość tych udziałów/akcji będzie zawierać w sobie kwotę podatku VAT należnego, który powinien zostać wyodrębniony metodą "w stu"?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę Nieruchomości do Spółki, jako wkładu niepieniężnego (aport), podstawą opodatkowania podatkiem VAT tej transakcji będzie łączna wartość nominalna udziałów/akcji w kapitale zakładowym Spółki, objętych w zamian za ten aport przez Wnioskodawcę, pomniejszona o kwotę podatku VAT należnego a wartość tych udziałów/akcji będzie zawierać w sobie kwotę podatku VAT należnego, który powinien zostać wyodrębniony metodą "w stu".

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej Ustawą VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl przepisu art. 7 ust. 1 Ustawy VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 Ustawy VAT - przez świadczenie usług, o którym mowa w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 1 tej Ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu przepisu art. 7 Ustawy VAT.

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 Ustawy VAT). Stąd czynność wniesienia aportu mieści się w definicji sprzedaży.

W zależności od przedmiotu aportu transakcja jego wniesienia może zatem spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w myśl przepisu art. 7 Ustawy VAT (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle przepisu art. 8 tej Ustawy (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych). Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Dopuszczalnym prawnie jest by przedmiotem aportu były rzeczy lub prawa (aport rzeczowy).

Aport na gruncie Ustawy VAT należy uznać za czynność odpłatną. Kwestia "odpłatności" była niejednokrotnie rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwany dalej: "TSUE"). Jak zauważył TSUE w wyroku 102/86 "czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem". Należy również wskazać wyrok TSUE C-16/93 pomiędzy R.J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, gdzie TSUE zauważył, że czynność "podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy". W orzeczeniu z dnia 5 lutego 1981 r., C-154/80 TSUE stwierdził, że świadczenie podlega opodatkowaniu jedynie w wypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi świadczenie wzajemne otrzymane przez świadczącego usługę. Musi również istnieć możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego. Czynność jest dokonywana za wynagrodzeniem jeżeli zostaną spełnione następujące przesłanki: (a) istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami, (b) wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu, (c) związek, o którym mowa powyżej ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Zważywszy na powyższe, należy stwierdzić, że transakcja wniesienia aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci nieruchomości do spółki prawa handlowego, w tym do spółki kapitałowej, spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów z przepisu art. 5 ust. 1 Ustawy VAT. W rezultacie, jest ona uznawana za sprzedaż w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 22 Ustawy VAT, ponieważ dostawa (aport) ma miejsce w zamian za otrzymanie wynagrodzenia. Transakcja wniesienia aportu spełnia przesłanki odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w postaci akcji, udziałów lub praw. Efektem aportu jest też przeniesienie na rzecz innego podmiotu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z powyższego wynika zatem, że wniesienie do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Nieruchomości spełnia powyższe wymogi, posiadając cechę odpłatności. Stąd stanowić ona będzie odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W niniejszej sprawie Wnioskodawca rozważa utworzenie lub przystąpienie Spółki, w której będzie też występował Wspólnik. W rezultacie Wnioskodawca obejmie udziały/akcje w Spółce, na pokrycie których wniesie do Spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci Nieruchomości. Wartość przedmiotu aportu zostanie ustalona zgodnie z wartością rynkową Nieruchomości. Przy czym niewykluczonym jest, że wartość przedmiotu aportu będzie wyższa niż łączna wartość nominalna wydanych przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy udziałów/akcji w Spółce. W tej sytuacji różnica pomiędzy wartością rynkową Nieruchomości a łączną wartością nominalną wydanych Wnioskodawcy udziałów/akcji w Spółce zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki (agio).

Stosownie do treści przepisu art. 29a ust. 1 Ustawy VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem przepisów art. 29a ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 tej Ustawy, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z przepisu art. 29a ust. 1 Ustawy VAT wynika, że podstawa opodatkowania odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę. Stąd jakakolwiek forma zapłaty otrzymana przez sprzedawcę z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Dodatkowe elementy objęte podstawą opodatkowania zostały wymienione w przepisie art. 29a ust. 6 Ustawy VAT. Stosownie do jego treści podstawa opodatkowania obejmuje:

* podatki, cła, opłaty inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

* koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Natomiast w myśl przepisu art. 29a ust. 7 Ustawy VAT, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

* stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

* udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

* otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

W powyższych przepisach zostały określone elementy wliczane do podstawy opodatkowania oraz takie, które nie mają wpływu na jej wielkość. Przy czym należy wskazać, że zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014 r. poz. 915) cena oznacza wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę.

Z kolei w myśl przepisu art. 3 ust. 2 ww. ustawy, w cenie uwzględnia się podatek VAT oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę taryfową. W przypadku wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej, nie powstanie kwota należna (cena) w zamian za przedmiot wkładu. Ekwiwalentem dla wnoszącego będzie więc, wartość udziałów/akcji otrzymanych w zamian za ten wkład.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27b Ustawy VAT, przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a.

w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b.

w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Aport do spółki kapitałowej opiera się o dwoistość świadczeń dokonywanych w ramach tej transakcji. Z jednej strony aportujący przenosi na rzecz spółki prawo do rozporządzania określonymi składnikami majątku (materialnymi i niematerialnymi), a w zamian otrzymuje od tej spółki udziały/akcje, które posiadają określoną wartość. Powyższe czynności cechują się zatem odpłatnością za którą przemawia ekwiwalentność świadczeń, zwłaszcza ze względu na istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dokonaniem wkładu składników majątkowych a uzyskaniem przez wspólników udziałów/akcji w kapitale zakładowym spółki. Ponadto, należy dodać, że istnieje możliwość określenia wartości świadczonych usług lub dostarczanych towarów w pieniądzu. Stąd, mając na uwadze orzecznictwo TSUE (orzeczenia 230/87 Naturally Yours Cosmetics Ltd oraz C-33/93 Empire Stores Ltd) powyższa powinna zostać uznana za odpłatną.

Z istoty aportu wynika ekonomiczna wymiana świadczeń pomiędzy aportującym a spółką wydającą w zamian udziały/akcje. Z tego względu jakikolwiek koszt związany bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym dostawca obciążył nabywcę lub klienta, powinien być włączony do podstawy opodatkowania. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje, jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego.

Mając na uwadze powyższe, w niniejszej sprawie należy zastosować zasadę ogólną ustalania podstawy opodatkowania w oparciu o wszystko, co stanowi zapłatę, z uwzględnieniem przepisu art. 29a ust. 6 Ustawy VAT, wyłączającego podatek VAT z podstawy opodatkowania. Stąd, w sytuacji, w której Wnioskodawca w zamian za wniesiony wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości otrzyma udziały/akcje w Spółce, o określonej wartości nominalnej, należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT dla tej czynności w zamian za udziały/akcje w Spółce będzie - zgodnie z przepisami art. 29a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT - wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzyma od nabywcy, tj. od Spółki, z tytułu dokonania aportu, pomniejszoną o kwotę podatku VAT. Przy czym, istotnym jest, że zapłatę będzie stanowić wartość nominalna obejmowanych udziałów/akcji w zamian za wniesiony wkład niepieniężny. Podatek od tej czynności należy więc wyliczyć tzw. metodą "w stu". Z kolei w skład podstawy opodatkowania nie będzie wchodzić kwota przekazana na kapitał zapasowy z uwagi na brak ekwiwalentnego świadczenia zwrotnego Spółki.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy jest również jednolicie prezentowane w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, przykładowo w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 października 2015 r. (znak: IPPP1/4512-933/15-2/AS), w której organ podatkowy wskazał, że: "podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za objęcie udziałów będzie - zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 29a ust. 6 tej ustawy - wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzyma od spółki z tytułu dokonania przedmiotowego aportu, pomniejszone o kwotę podatku VAT. W konsekwencji w okolicznościach analizowanej sprawy, podstawą opodatkowania będzie wartość nominalna udziałów, które Wnioskodawca obejmie w spółce, pomniejszona o wartość należnego podatku VAT. Na podstawę opodatkowania nie będzie składać się natomiast kwota przekazana na kapitał zapasowy, w zamian za to świadczenie bowiem Wnioskodawca nie otrzyma żadnego świadczenia zwrotnego/przysporzenia majątkowego",

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 września 2015 r. (znak: IBPP1/4512-587/15/MG), w której organ podatkowy wskazał, że "podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci aktywów, traktowanej dla potrzeb podatku od towarów i usług jako dostawa towarów lub świadczenie usług w zamian za objęcie udziałów będzie - zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 29a ust. 6 tej ustawy - wszystko co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzyma od Spółki z tytułu dokonania przedmiotowego aportu, pomniejszone o kwotę podatku VAT. Wnioskodawca określając podstawę opodatkowania powinien ustalić ją zatem w oparciu o wartość nominalną objętych udziałów pomniejszoną o kwotę należnego podatku VAT",

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 lipca 2015 r. (znak: IBPP2/4512-363/15/KO), w której organ podatkowy wskazał, że "podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia aportem do spółki kapitałowej lub komandytowo-akcyjnej składników majątkowych, traktowanej dla potrzeb podatku od towarów i usług jako świadczenie usług lub dostawę towarów w zamian za akcje lub udziały - będzie zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy - wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzyma od nabywcy, tj. spółki, z tytułu dokonania aportu, pomniejszone o kwotę podatku VAT, przy czym zapłatę będzie stanowić wartość nominalna obejmowanych akcji/udziałów w zamian za wniesiony wkład niepieniężny",

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 maja 2016 r. (znak: IBPP1/4512-304/16/AR), w której organ podatkowy wskazał, że "W przypadku gdy Wnioskodawca w zamian za wniesiony wkład otrzyma jedynie udziały w Spółce o określonej wartości nominalnej to podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z o.o. w zamian za udziały w tej spółce - będzie zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy - wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzyma od nabywcy, tj. spółki z o.o., z tytułu dokonania aportu, pomniejszone o kwotę podatku VAT, przy czym zapłatę będzie stanowić, wartość nominalna obejmowanych udziałów w zamian za wniesiony wkład niepieniężny".

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy, stwierdzające, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT transakcji wniesienia przez niego Nieruchomości do Spółki, jako wkład niepieniężny (aport) będzie łączna wartość nominalna udziałów/akcji w kapitale zakładowym Spółki, objętych w zamian za ten aport przez Wnioskodawcę, pomniejszona o kwotę podatku VAT należnego, a wartość tych udziałów i akcji będzie zawierać w sobie kwotę podatku VAT należnego, który powinien zostać wyodrębniony metodą "w stu", należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl