ILPP4/443-78/12-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-78/12-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2012 r. (data wpływu 22 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza podejmować działania mające na celu popularyzację idei komunikacji multimedialnej, działalności naukowej i oświatowej w dziedzinie komunikacji multimedialnej, inicjować i realizować przedsięwzięcia oraz programy wspierające rozwój gospodarczy w dziedzinie komunikacji elektronicznej, tworzyć forum wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi rozwojem wiedzy o technikach multimedialnych, działać na rzecz poprawy dostępności zewnętrznych środków finansowania dla przedsiębiorców, szczególnie działających w dziedzinie komunikacji elektronicznej.

Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla realizacji powyższych celów zamierza on prowadzić działalność edukacyjną, szczególnie przez organizowanie wykładów, seminariów i konferencji z udziałem przedstawicieli środowisk zawodowych i społecznych związanych z komunikacją elektroniczną i technikami multimedialnymi. Wnioskodawca zamierza organizować konferencje, w których uczestniczyć będą operatorzy kablowi, przedsiębiorcy działający na rynku mediów elektronicznych oraz reprezentanci instytucji regulacyjnych. Podczas konferencji wystawiane będą stoiska operatorów kablowych oraz przedsiębiorców działających na rynku mediów elektronicznych, na których prezentowana będzie ich oferta. Podczas konferencji odbywać się będą również wykłady specjalistów z dziedziny mediów elektronicznych. Konferencje będą odbywać się w Polsce. Wstęp będzie płatny.

Uczestnik konferencji będzie mógł zakupić usługę:

* wstępu oraz wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, na którym będzie prezentował swoją ofertę,

* wstępu oraz wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, na którym będzie prezentował swoją ofertę oraz usługę publikacji reklamy w materiałach konferencyjnych,

* samego wstępu na konferencję,

* samej publikacji reklam w materiałach konferencyjnych oraz umieszczenia tablic reklamowych w sali wystawowej podczas konferencji, bez wstępu na konferencję.

Uczestnikami konferencji będą zarówno podatnicy w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, jak i podmioty niebędące podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi samego wstępu będzie miejsce, w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

2.

Czy miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, będzie miejsce w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

3.

Czy miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji i publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych, będzie miejsce w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

4.

Czy miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych oraz umieszczenia tablic reklamowych w sali wystawowej podczas konferencji, bez wstępu na konferencję, będzie miejsce, w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

5.

Czy miejscem świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi samego wstępu, usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji i publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych, jak również usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, będzie miejsce w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

6.

Czy miejscem świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych oraz umieszczenia tablic reklamowych w sali wystawowej podczas konferencji, bez wstępu na konferencję, będzie miejsce, w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

Zdaniem Wnioskodawcy, miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, usługi samego wstępu będzie miejsce, w którym ta konferencja faktycznie się odbywa.

Miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji i publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych, będzie miejsce w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Miejscem świadczenia na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych oraz umieszczenia tablic reklamowych w sali wystawowej podczas konferencji, bez wstępu na konferencję, będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Miejscem świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi samego wstępu, usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji i publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych, jak również usługi wstępu oraz umożliwienia wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, będzie miejsce, w którym ta działalność faktycznie będzie wykonywana.

Miejscem świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT usługi publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych oraz umieszczenia tablic reklamowych w sali wystawowej podczas konferencji, bez wstępu na konferencję, będzie miejsce w którym ta działalność faktycznie będzie wykonywana.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: "Ustawa"), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Definicję podatnika mającą zastosowanie tylko w przypadku ustalania miejsca świadczenia usług wprowadza art. 28a ustawy, zgodnie z którym na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;.

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Zgodnie z art. 28c ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli opodatkowanie usługi zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna konsumpcja usługi.

W przypadku natomiast, gdy usługa jest świadczona na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Od powyższej ogólnej zasady zawartej w powyższym przepisie, ustawodawca przewidział szereg odstępstw, na podstawie których miejsce świadczenia pewnych usług, ściśle określonych w przepisach ustawy, ustala się w sposób szczególny.

Jednym z wyjątków od zasady wyrażonej w art. 28b ust. 1 oraz art. 28c ust. 1 ustawy jest świadczenie usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe oraz podobne, takie jak targi i wystawy.

W myśl art. 28g ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Natomiast zgodnie z art. 28g ust. 2 ustawy, miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Zainteresowany wskazał, iż będzie świadczył usługi zarówno samego wstępu na konferencje, która ma charakter podobny do targów, jak i usługę złożoną, polegającą na umożliwieniu wstępu oraz umożliwieniu wystawienia swojego stoiska podczas konferencji, a nadto wystawienia stoiska i publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych.

Charakter uczestnictwa w konferencji może być zatem:

* bierny - w wypadku samego wstępu na imprezę oraz umożliwienia biernego uczestnictwa w prelekcjach oraz zapoznania się z ofertą wystawców.

* aktywny - gdy nabywca usługi wystawia swoje stoiska, na którym prezentuje swoją ofertę i w wypadku publikacji na jego rzecz materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych.

Wobec powyższego należy zdaniem Wnioskodawcy uznać, że w sytuacji, gdy uczestnictwo podatników w konferencji będzie miało charakter "bierny", tj. podatnicy będą uczestniczyć jako "słuchacze" i będą wyłącznie zapoznawać się z prezentowaną podczas konferencji ofertą oraz wysłuchiwać wykładów, to miejscem świadczenia usługi wstępu na konferencję - w myśl art. 28g ust. 1 ustawy - będzie miejsce gdzie ta konferencja się odbywa.

W sytuacji natomiast, gdy uczestnictwo podatników w konferencji będzie miało charakter "aktywny", tj. podatnicy będą wystawiać stoiska i prezentować ofertę, przepis art. 28g ust. 1 ustawy nie będzie miał zastosowania. Bowiem wówczas opłata za uczestnictwo nie będzie obejmowała tylko usługi wstępu na podobną imprezę, taką jak targi, ale także prawo aktywnego udziału w niej. W takiej sytuacji miejscem świadczenia będzie miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę. Dotyczy to również usługi wystawienia stoiska i publikacji na rzecz uczestnika konferencji reklamy w materiałach konferencyjnych.

Natomiast jeżeli wyżej opisane usługi zarówno na rzecz uczestników "aktywnych", jak i "biernych" będą świadczone na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem, to miejscem świadczenia usługi będzie miejsce, w którym działalność faktycznie jest wykonywana, gdyż art. 28g ust. 2 ustawy nie wyróżnia bowiem pojęcia "usługi wstępu", zawierając szerokie określenie "usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy". W takim zatem wypadku, jeżeli uczestnik będzie podmiotem niebędącym podatnikiem, zarówno usługa samego wstępu, jak i usługa wstępu oraz umożliwienia stoiska i pomocnicza usługa publikacji materiałów reklamowych w materiałach konferencyjnych oraz umieszczenia tablic reklamowych w sali wystawowej będzie świadczona w miejscu, w którym działalność faktycznie będzie wykonywana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl