ILPP4/443-769/11-4/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-769/11-4/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 22 listopada 2011 r., data wpływu do BKIP w Lesznie 23 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 stycznia 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 23 stycznia 2012 r., data wpływu do BKIP w Lesznie 26 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 stycznia 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 23 stycznia 2012 r., data wpływu do BKIP w Lesznie 26 stycznia 2012 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem VAT UE. Dokonując zakupu usług, z tytułu wykonania których - na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy - jest podatnikiem, nalicza i odprowadza podatek VAT należny od importu usług. Dokonując zaś wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, nalicza i odprowadza podatek VAT należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zakupy dotyczą towarów i usług związanych z organizacją imprez sportowych oraz usług promocyjnych, ratingu i serwisu oprogramowania komputerowego. Zainteresowany wystawia faktury wewnętrzne VAT, przyjmując za podstawę opodatkowania kwotę wyrażoną w walucie obcej przeliczoną na złote, zgodnie z art. 31a ustawy. Nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności związanych z realizacją zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.

W uzupełnieniu do wniosku poinformowano, że usługi nabywane w ramach importu usług oraz towary nabywane w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wykorzystywane są do wykonywania czynności związanych z realizacją zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, takich jak:

* promocja gminy (zgłaszanie filmów promocyjnych o mieście na festiwale filmowe odbywające się poza granicami kraju, zakup audycji radiowej promującej miasto w Niemczech, zakup pakietu reklamowego na targi), czy ochrona środowiska (oszacowanie bilansu emisji gazów cieplarnianych dla miasta),

* obsługa administracyjna wydziałów i biur Urzędu Miasta (utrzymanie i serwis oprogramowania komputerowego),

* obsługa radnych miasta podczas delegacji zagranicznych (zapewnienie tłumacza),

* określenie ratingu miasta.

Miasto wystawia faktury wewnętrzne VAT przyjmując za podstawę opodatkowania kwotę wyrażoną w walucie obcej przeliczoną na złote, zgodnie z art. 31a ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Miastu przysługuje odliczenie podatku VAT należnego od importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, w świetle uchwały NSA w składzie 7 sędziów z dnia 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10), ma on prawo do odliczenia podatku VAT należnego od importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Z kolei z treści art. 2 pkt 6 ustawy wynika, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z informacji przedstawionych w opisie sprawy wynika, że Zainteresowany - czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz podatnik VAT UE, dokonuje zakupu usług, z tytułu nabycia których, na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy, jest podatnikiem oraz nalicza i odprowadza podatek VAT należny od importu usług. Ponadto dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy. Od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Wnioskodawca również nalicza i odprowadza podatek VAT należny. Usługi nabywane w ramach importu usług oraz towary nabywane w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wykorzystywane są do wykonywania czynności związanych z realizacją zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, takich jak:

* promocja gminy (zgłaszanie filmów promocyjnych o mieście na festiwale filmowe odbywające się poza granicami kraju, zakup audycji radiowej promującej miasto w Niemczech, zakup pakietu reklamowego na targi), czy ochrona środowiska (oszacowanie bilansu emisji gazów cieplarnianych dla miasta),

* obsługa administracyjna wydziałów i biur Urzędu Miasta (utrzymanie i serwis oprogramowania komputerowego),

* obsługa radnych miasta podczas delegacji zagranicznych (zapewnienie tłumacza),

* określenie ratingu miasta.

Wątpliwości Zainteresowanego dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 4 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu:

a.

świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b.

dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca,

c.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy, który usługi nabywane w ramach importu usług oraz towary nabywane w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wykorzystuje do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Nawiązując do powołanej przez Zainteresowanego uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów z dnia 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 9/10, wyjaśnić należy, iż dotyczy ona wątpliwości: "Czy w świetle art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 powołanej wyżej ustawy...". Przedmiotem ww. uchwały była sytuacja, w której Strona uważała, że nie ma podstaw prawnych do kwestionowania pełnego prawa do odliczenia podatku VAT dotyczącego zarówno czynności opodatkowanych jak i niepodlegających opodatkowaniu, w sytuacji gdy oprócz działalności opodatkowanej i wyłączonej poza zakres stosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wykonuje czynności zwolnionych. Analizie poddano kwestię, czy przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od zakupów, których nie można bezpośrednio przyporządkować do jednego typu działalności.

Zdaniem tut. Organu nie zasługuje na aprobatę powoływanie się w przedmiotowej sprawie na ww. uchwałę, bowiem z opisu przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby usługi nabywane w ramach importu usług oraz towary nabywane w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów były wykorzystywane zarówno do działalności opodatkowanej jak i niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zainteresowany w uzupełnieniu do wniosku jednoznacznie wskazał, iż są one wykorzystywane do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ zwraca uwagę na fakt, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

W przedmiotowej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast stan faktyczny w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o część podatku naliczonego został rozstrzygnięty w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 27 lutego 2012 r. znak ILPP4/443-769/11-5/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl