ILPP4/443-753/11-2/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-753/11-2/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zaciąga oprocentowane pożyczki u podmiotu powiązanego z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się w szczególności udzielaniem pożyczek innym podmiotom z grupy S. Zagraniczny pożyczkodawca nie jest udziałowcem Spółki.

Wnioskodawca - pożyczkobiorca jest podatnikiem VAT czynnym. Spółka brytyjska będąca pożyczkodawcą jest zarejestrowana do celów podatku od wartości dodanej w Wielkiej Brytanii. Spółka brytyjska nie posiada siedziby na terytorium Polski, jak również nie wykorzystuje stałego miejsca prowadzenia działalności położonego w Polsce do udzielania Zainteresowanemu pożyczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy transakcje udzielania Spółce pożyczek przez brytyjskiego pożyczkodawcę stanowią dla niej import usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, z tytułu którego jest ona podatnikiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcje udzielania mu pożyczek przez brytyjskiego pożyczkodawcę stanowią dla niego import usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, z tytułu którego jest on podatnikiem VAT.

W uzasadnieniu przedstawionego stanowiska, w pierwszej kolejności Zainteresowany wykazał, iż udzielanie mu pożyczek przez brytyjskiego pożyczkodawcę stanowi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Udzielanie pożyczek Spółce stanowi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza w rozumieniu przedmiotowego przepisu obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W rozpatrywanym przypadku, brytyjski pożyczkodawca jest podmiotem zajmującym się w szczególności udzielaniem pożyczek podmiotom powiązanym z grupy S., w tym Zainteresowanemu. Udzielanie pożyczek odbywa się w ramach prowadzonej przez pożyczkodawcę działalności gospodarczej, a pożyczkodawca jest zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii jako podatnik do celów podatku od wartości dodanej.

Udzielanie pożyczek w przedstawionej sprawie stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Usługi udzielania pożyczek pieniężnych są wprost zidentyfikowane w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zgodnie z którym podlegają one zwolnieniu z VAT.

Zagraniczny pożyczkodawca w przypadku udzielania pożyczek działa zatem w charakterze podatnika w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, ponieważ udzielanie oprocentowanych pożyczek wypełnia dyspozycję przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, tj. udzielanie pożyczek stanowi odpłatne świadczenie usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w celach zarobkowych przez spółkę brytyjską.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe, w szczególności w interpretacji wydanej w dniu 25 września 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-738/09 2/PW), który uznał za prawidłowe stanowisko, iż nawet w przypadku jednorazowego udzielenia pożyczki przez podatnika czynność ta będzie podlegała regulacjom ustawy o VAT: "Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą uważa się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Należy podkreślić, iż częstotliwość, na którą wskazuje art. 15 ust. 2 ustawy VAT odnosi się do całości działalności podatnika, a nie jej rodzajów. Zważywszy, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sposób częstotliwy, nie ulega wątpliwości, iż poszczególne rodzaje czynności dokonywane w ramach tej działalności (w tym np. udzielanie pożyczek) powinny podlegać VAT, nawet, jeżeli dany rodzaj czynności zostałby wykonany jednorazowo. Powyższe powinno być kluczowe dla rozstrzygnięcia czy Spółka udzielając pożyczki działa w charakterze podatnika VAT. Zdaniem Spółki, w przypadku, gdy w momencie wykonywania czynności, Spółka posiada zamiar wykonywania takich czynności w sposób częstotliwy (nie była to jedyna pożyczka udzielona przez Spółkę), wówczas występując w charakterze podatnika VAT wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT".

Prawidłowość powyższego poglądu potwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji wydanej w dniu 3 kwietnia 2009 r. (sygn. IBPP2/443 33/09/RSz): "Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielania czy statusu nabywcy. Udzielanie bowiem pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług".

Podsumowując tą część rozważań, w ocenie Wnioskodawcy nie powinno ulegać wątpliwości, iż dokonując czynności udzielania mu pożyczek brytyjski pożyczkodawca działa w charakterze podatnika w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W rozpatrywanym przypadku wymaga ponadto rozważenia, czy udzielanie przedmiotowych pożyczek stanowi odpłatne świadczenie usług, których miejsce świadczenia do celów VAT znajduje się w Polsce. Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zalicza bowiem do czynności opodatkowanych VAT odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W ocenie Zainteresowanego, w rozpatrywanej sprawie znajduje zastosowanie regulacja art. 28b ustawy o VAT, która określa miejsce świadczenia w przypadku świadczenia usług. W świetle powołanego przepisu, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego (obejmującego również udzielanie pożyczek poza systemem bankowym) na rzecz podatnika VAT jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (z wymienionymi w przepisie zastrzeżeniami, które nie mają zastosowania w rozpatrywanym przypadku). Dla potrzeb stosowania przedmiotowego przepisu za podatnika uznaje się zarówno podmioty działające w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak również osoby prawne niebędące takimi podatnikami, ale które są zidentyfikowane do celów podatku VAT lub podatku od wartości dodanej.

W konsekwencji, w przypadku, gdy brytyjski pożyczkodawca udziela pożyczek Spółce, posiadającej siedzibę i będącej podatnikiem VAT czynnym w Polsce, miejsce świadczenia usług zgodnie z ustawą o VAT jest położone na terytorium Polski. Odpowiednio, transakcje udzielania jej pożyczek przez brytyjskiego pożyczkodawcę stanowią odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Udzielanie pożyczek Spółce przez brytyjskiego pożyczkodawcę stanowi dla Spółki import usług

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Z kolei rzeczony art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, względnie, zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o VAT, posiadających takie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, ale które nie uczestniczy w tych transakcjach.

Zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o VAT, przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

W rozpatrywanym przypadku udzielanie Wnioskodawcy pożyczek przez zagranicznego pożyczkodawcę wypełnia przedstawione powyżej warunki do uznania przez niego tych transakcji za import usług.

Po pierwsze, jak wykazał Zainteresowany powyżej, w rozpatrywanym przypadku niewątpliwie zachodzi odpłatne świadczenie usług, których miejsce świadczenia w rozumieniu przepisów ustawy o VAT znajduje się na terytorium Polski. Ponadto, wypełnione są warunki dotyczące statusu pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, o których mowa w powołanych powyżej przepisach art. 17 ustawy o VAT. Zagraniczny pożyczkodawca świadczący usługi jest bowiem podatnikiem zidentyfikowanym do celów podatku od wartości dodanej w Wielkiej Brytanii, nieposiadającym siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski wykorzystywanego do świadczenia tych usług. Natomiast usługobiorca, tj. Spółka, jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

W świetle powyższych przepisów ustawy o VAT, świadczenie usług polegające na udzielaniu Spółce pożyczek przez brytyjskiego pożyczkodawcę należy zatem uznać za import usług przez Spółkę.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydanych w analogicznych stanach faktycznych przez organy podatkowe, np.:

* w interpretacji wydanej w dniu 5 maja 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP3/443-195/11-4/LK), w której Dyrektor stwierdził, iż "zaciągnięcie przez Spółkę pożyczki od podmiotu zagranicznego, nieposiadającego zarówno siedziby, jak i stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, należy uznać za import usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, podlegający opodatkowaniu na terenie kraju. Spółka, jako usługobiorca tych usług będzie zobowiązana do ich rozliczenia";

* w interpretacji wydanej w dniu 17 marca 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP2/443-1741/09-4/EWW), w której Dyrektor stwierdził, iż "Podmiotem świadczącym przedmiotową usługę jest Pożyczkodawca, który podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju innym niż Polska i nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, natomiast usługobiorca (Wnioskodawca) spełnia warunki określone w art. 17 ust. 3 ustawy, a zatem rozpoznaje on po swojej stronie import usługi finansowej";

* tożsamy pogląd wyraził Dyrektor również w innej interpretacji wydanej w dniu 17 marca 2010 r. (sygn. ILPP2/443-1741/09-5/EWW).

Odpowiednio, w ocenie Wnioskodawcy, w rozpatrywanej sprawie nie powinno ulegać wątpliwości, iż transakcje udzielania mu pożyczek przez brytyjskiego pożyczkodawcę stanowią dla niego import usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, z tytułu którego jest on podatnikiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stanu faktycznego dotyczącego importu usług. Natomiast zdarzenie przyszłe rozpatrzone zostało w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2012 r. nr ILPP4/443-753/11 3/EWW. Ponadto w kwestiach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl