ILPP4/443-709/11-2/BA - Dokumentowanie rabatów za pomocą zbiorczej faktury korygującej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-709/11-2/BA Dokumentowanie rabatów za pomocą zbiorczej faktury korygującej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania rabatów za pomocą zbiorczej faktury korygującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania rabatów za pomocą zbiorczej faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją wody mineralnej, której sprzedaż opodatkowana jest 23% stawką VAT oraz prowadzi działalność z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (zwolnioną od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług).

W celu wsparcia sprzedaży wody mineralnej Zainteresowany planuje wynagradzać kontrahentów, którzy w określonym czasie (miesiącu, kwartale, półroczu lub roku) osiągną pewien poziom obrotów - poprzez przyznanie im rabatu w postaci premii pieniężnej lub bonusu. Rabat udzielany będzie w odniesieniu do wszystkich dostaw poszczególnych asortymentów towarów (grup asortymentowych), dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie. W uzasadnionych handlowo przypadkach niektóre asortymenty towarów mogą zostać wyłączone z rabatowania, podczas gdy od wszystkich pozostałych dostaw asortymentów wydanych w danym okresie rabat będzie naliczany. Premia pieniężna lub bonus liczone będą jako procent od zrealizowanego obrotu netto oddzielnie dla każdego wydanego w danym okresie asortymentu i dokumentowane zbiorczą fakturą korygującą, o której mowa w § 13 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360). Wnioskodawca kwotę przyznanego rabatu zaliczać będzie na zmniejszenie wartości przychodów ze sprzedaży. Zgodnie z planem kont obowiązującym w Spółce, do konta "Sprzedaż towarów" prowadzona jest ewidencja analityczna według poszczególnych asortymentów. W tym celu faktura korygująca będzie zawierać oprócz wymaganych ww. przepisem danych - informację na temat nazwy towaru objętej rabatem oraz kwoty udzielonych rabatów dotyczące każdego asortymentu z osobna. Szczegółowe warunki przyznawania premii pieniężnych lub bonusów będą określone w umowach handlowych lub w obustronnych porozumieniach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisany w zdarzeniu przyszłym sposób dokumentowania rabatów w postaci premii pieniężnych lub bonusów za pomocą zbiorczej faktury korygującej, o której mowa w § 13 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jest prawidłowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany w zdarzeniu przyszłym sposób dokumentowania rabatów w postaci premii pieniężnych lub bonusów za pomocą zbiorczej faktury korygującej, o której mowa w § 13 ust. 3 ww. rozporządzenia, jest prawidłowy.

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mający bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na mocy art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b. Zainteresowany udzielać będzie kontrahentowi premii pieniężnej lub bonusu, które będą stanowić gratyfikację wyłącznie z tytułu dokonania zakupów w przewidzianym okresie rozliczeniowym. Zrealizowanie przez kontrahenta zakupów nie stanowić będzie usługi na rzecz jego Spółki, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy - podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna lub bonus nie będzie wiązać się z wykonaniem na jego rzecz dodatkowych czynności, to nawet jeżeli jest to premia (bonus) wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Premie pieniężne lub bonusy będą rozliczane w okresach: miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych i stanowić będą w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw towarów dokonanych w danym okresie. Zgodnie z § 13 ust. 3 ww. rozporządzenia w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2;

3.

okres, do którego odnosi się udzielony rabat;

4.

kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę podatku należnego.

W przypadku, kiedy danemu kontrahentowi Zainteresowany sprzedawać będzie w danym okresie kilka rodzajów asortymentów wody mineralnej, a rabat w postaci premii pieniężnej lub bonusu będzie udzielany w odniesieniu do wszystkich dostaw poszczególnych rodzajów asortymentów wydanych w danym okresie, z uwzględnieniem możliwości wyłączenia ze względów handlowych części grup asortymentów z premiowania (rabatowania) jest on zdania, że spełnione zostaną warunki określone w ww. przepisie do dokumentowania premii pieniężnych lub bonusów za pomocą zbiorczej faktury korygującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na mocy art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury, w tym faktury korygujące, zostały określone, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), zwanego dalej rozporządzeniem.

I tak, w myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Na podstawie § 13 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej dostaw towarów lub usług, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;

3.

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia, w przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygującą powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2;

3.

okres, do którego odnosi się udzielony rabat;

4.

kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Ponadto należy nadmienić, iż w oparciu o § 13 ust. 8 rozporządzenia, faktury korygujące powinny zawierać wyraz "KOREKTA" albo wyraz "FAKTURA KORYGUJĄCA".

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zajmuje się produkcją wody mineralnej, której sprzedaż opodatkowana jest 23% stawką VAT oraz prowadzi działalność z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (zwolnioną od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy). W celu wsparcia sprzedaży wody mineralnej Zainteresowany planuje wynagradzać kontrahentów, którzy w określonym czasie (miesiącu, kwartale, półroczu lub roku) osiągną pewien poziom obrotów - poprzez przyznanie im rabatu w postaci premii pieniężnej lub bonusu. Rabat udzielany będzie w odniesieniu do wszystkich dostaw poszczególnych asortymentów towarów (grup asortymentowych), dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie. W uzasadnionych handlowo przypadkach niektóre asortymenty towarów mogą zostać wyłączone z rabatowania, podczas gdy od wszystkich pozostałych dostaw asortymentów wydanych w danym okresie rabat będzie naliczany. Premia pieniężna lub bonus liczone będą jako procent od zrealizowanego obrotu netto oddzielnie dla każdego wydanego w danym okresie asortymentu i dokumentowane zbiorczą fakturą korygującą. Wnioskodawca kwotę przyznanego rabatu zaliczać będzie na zmniejszenie wartości przychodów ze sprzedaży. Szczegółowe warunki przyznawania premii pieniężnych lub bonusów będą określone w umowach handlowych lub w obustronnych porozumieniach.

Przedmiotem pytania Spółki jest dokumentowanie rabatów w postaci premii pieniężnych lub bonusów za pomocą zbiorczej faktury korygującej.

Należy zauważyć, iż regulacja zawarta w § 13 ust. 3 rozporządzenia, przewiduje możliwość wystawienia zbiorczej faktury korygującej, wskazując jednocześnie minimalny zakres danych jakie taka faktura powinna zawierać. A zatem, podatnicy mogą wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do wielu faktur sprzedaży wystawionych na rzecz jednego odbiorcy (kontrahenta).

Jak wskazał Wnioskodawca, zgodnie z planem kont obowiązującym u niego, do konta "Sprzedaż towarów" prowadzona jest ewidencja analityczna według poszczególnych asortymentów. W tym celu faktura korygująca wystawiona dla danego kontrahenta będzie zawierać oprócz wymaganych przepisem § 13 ust. 3 rozporządzenia danych - informacje na temat nazwy towaru objętej rabatem oraz kwoty udzielonych rabatów dotyczące każdego asortymentu z osobna.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż przedstawiony przez Zainteresowanego sposób dokumentowania rabatów w postaci premii pieniężnych lub bonusów za pomocą zbiorczej faktury korygującej, o której mowa w § 13 ust. 3 rozporządzenia, będzie prawidłowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl