ILPP4/443-617/11-3/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-617/11-3/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2011 r. (data wpływu 7 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku z tytułu świadczenia usług na rzecz agenta ubezpieczeniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku z tytułu świadczenia usług na rzecz agenta ubezpieczeniowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w zakresie oddawania towarów (w szczególności pojazdów) w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu.

W ramach prowadzonej działalności, współpracuje ona z podmiotami świadczącymi usługi ubezpieczenia (zakłady ubezpieczeń) oraz pośredniczącymi w świadczeniu takich usług (pośrednicy ubezpieczeniowi).

Dotychczasowy model współpracy

W przeszłości Spółka zawarła umowę o współpracy z podmiotem mającym status agenta ubezpieczeniowego (dalej: Agent Ubezpieczeniowy) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. Nr 124, poz. 1154 z późn. zm.; dalej: ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym). Agent Ubezpieczeniowy działa na podstawie umowy agencyjnej z zakładami ubezpieczeń i wykonuje w ich imieniu lub na ich rzecz czynności agencyjne.

Na mocy umowy zawartej pomiędzy Spółką i Agentem Ubezpieczeniowym (dalej: Umowa o współpracę), przejęła ona od Agenta Ubezpieczeniowego znaczną część czynności wykonywanych przez Agenta Ubezpieczeniowego na rzecz lub w imieniu zakładów ubezpieczeń (dalej: Zakładów Ubezpieczeń), a dotyczących zawierania oraz wykonywania umów ubezpieczenia.

Usługi wykonywane przez Spółkę w ramach Umowy o współpracę obejmują m.in.: pozyskiwanie klientów Zakładów Ubezpieczeń poprzez informowanie ich o dostępnych pakietach ubezpieczenia, wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia poprzez przedstawianie klientom szczegółowych warunków oferty ubezpieczenia, zbieranie informacji o przedmiocie ubezpieczenia, pomoc w wypełnianiu formularzy ubezpieczenia i przekazywanie ich Agentowi Ubezpieczeniowemu, wykonywanie czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia poprzez kompletowanie gotowych dokumentów ubezpieczenia oraz wydawanie ich klientom, jak również uczestniczenie w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia.

Wskazane czynności są fizycznie wykonywane przez pracowników Spółki lub współpracujących z nią doradców leasingowych (tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą świadczące usługi na rzecz Spółki; zwane dalej: doradcami leasingowymi).

W zamian za wykonywanie powyższych usług, Spółka otrzymuje od Agenta Ubezpieczeniowego comiesięczne wynagrodzenie.

Usługi wykonywane przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego dotyczą:

1.

Umów ubezpieczenia indywidualnego oferowanych przez Zakłady Ubezpieczeń w związku z umowami leasingu towarów zawieranymi przez Spółkę z leasingobiorcami (korzystającymi).

Jak wynika z postanowień umów leasingu, przez okres trwania umowy leasingu, leasingobiorca (korzystający) jest bezwzględnie zobowiązany do ubezpieczenia przedmiotu leasingu ponosząc przy tym w pełni ciężar tego ubezpieczenia (ubezpieczenia komunikacyjne obejmujące ubezpieczenie OC oraz AC). Leasingobiorca może przy tym zawrzeć umowę ubezpieczenia w sposób niezależny (we własnym zakresie negocjując warunki ubezpieczenia) lub też może skorzystać z pakietu ubezpieczenia oferowanego przez Spółkę.

W tym drugim przypadku, Spółka ma zawsze status ubezpieczonego (jest właścicielem przedmiotu leasingu i dlatego zależy jej na tym, aby - w przypadku ewentualnej szkody /powstania zdarzenia objętego ubezpieczeniem - otrzymać środki, które taką szkodę pokryją lub aby środki te zostały przeznaczone na naprawę przedmiotu). W zależności od okoliczności konkretnej sytuacji, status ubezpieczającego ma albo Spółka albo leasingobiorca.

2.

Umów ubezpieczenia grupowego, których przedmiotem jest udzielenie przez Zakłady Ubezpieczeń ochrony ubezpieczeniowej klientom Spółki (Spółka występuje w tym modelu zawsze jako ubezpieczający).

W tym przypadku, objęcie ochroną klientów Spółki następuje fakultatywnie na zasadach właściwych dla umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek, tj. poprzez złożenie przez klienta deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia grupowego i wskazanie klienta przez Spółkę jako ubezpieczonego.

Rozważany model współpracy

Z uwagi na względy biznesowe, obecnie rozważana jest zmiana modelu współpracy pomiędzy Spółką a Agentem Ubezpieczeniowym oraz Zakładami Ubezpieczeń (zarówno w odniesieniu do umów ubezpieczenia indywidualnego, jak i umów ubezpieczenia grupowego). Rozważana zmiana modelu współpracy obejmowałaby zarówno etap zawierania umów ubezpieczenia, jak też ich wykonywania.

Zgodnie z rozważanym scenariuszem współpracy:

* Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego - w odniesieniu do danej umowy - byłyby świadczone przez dwóch niezależnych pośredników ubezpieczeniowych, tj. (i) Agenta Ubezpieczeniowego działającego w imieniu lub na rzecz Zakładów Ubezpieczeń oraz (ii) podmiotu mającego status brokera ubezpieczeniowego (dalej: Broker Ubezpieczeniowy), działającego w imieniu lub na rzecz Spółki. Takie ustrukturyzowanie wynika przede wszystkim ze względów biznesowych oraz preferencji Zakładów Ubezpieczeń.

* Agent Ubezpieczeniowy działałby w imieniu lub na rzecz Zakładów Ubezpieczeń (na podstawie umowy z danym Zakładem Ubezpieczeń oraz pełnomocnictwa udzielonego przez ten Zakład Ubezpieczeń).

* Żaden z pośredników ubezpieczeniowych nie byłby podmiotem powiązanym ze Spółką.

Broker Ubezpieczeniowy

* Spółka nabywałaby usługi ubezpieczeniowe od Zakładów Ubezpieczeń za pośrednictwem Brokera Ubezpieczeniowego. Broker reprezentowałby Spółkę przy zawieraniu umów ubezpieczenia na jej rzecz. Spółka - jako nabywca usługi ubezpieczenia - występowałaby zawsze jako ubezpieczający (zarówno w odniesieniu do umów ubezpieczenia grupowego, jak i umów ubezpieczenia indywidualnego).

* Broker Ubezpieczeniowy, z tytułu świadczonych usług pośrednictwa (których przedmiotem byłoby doprowadzenie do zawarcia umowy ubezpieczenia pomiędzy Spółką a danym Zakładem Ubezpieczeń) otrzymywałby wynagrodzenie w formie prowizji od danego Zakładu Ubezpieczeń. Wysokość prowizji byłaby ustalana niezależnie od Spółki, bezpośrednio pomiędzy Brokerem Ubezpieczeniowym a Zakładami Ubezpieczeń. Spółka nie byłaby zobowiązana do wypłaty jakiegokolwiek wynagrodzenia na rzecz Brokera Ubezpieczeniowego za usługi pośrednictwa ani też do zwrotu poniesionych przez niego kosztów.

* W związku z przystępowaniem Spółki do zawieranych za pośrednictwem Brokera Ubezpieczeniowego umów ubezpieczenia (o charakterze indywidualnym lub grupowym), Broker Ubezpieczeniowy wypłacałby jej premię pieniężną, której wysokość byłaby kalkulowana jako określony procent od wartości usług ubezpieczeniowych nabytych od Zakładów Ubezpieczeń lub określony procent od wartości prowizji otrzymanej przez Brokera Ubezpieczeniowego w związku z nabywanymi przez Spółkę usługami ubezpieczeniowymi. Premia pieniężna byłaby wypłacana Spółce bezpośrednio przez Brokera Ubezpieczeniowego z jego własnych środków. Premia byłaby wypłacana na podstawie wystawianej przez Spółkę noty księgowej.

* Jedynym warunkiem uprawniającym Spółkę do otrzymania premii pieniężnej będzie zawarcie przez nią - za pośrednictwem Brokera Ubezpieczeniowego - umów ubezpieczenia z określonymi Zakładami Ubezpieczeń. Z wypłatą premii pieniężnej przez Brokera Ubezpieczeniowego na rzecz Spółki nie będą wiązać się żadne inne warunki, w szczególności nie będzie ona zobowiązana do spełnienia jakichkolwiek świadczeń na rzecz Brokera Ubezpieczeniowego.

Agent Ubezpieczeniowy

* Niezależnie od Brokera Ubezpieczeniowego (reprezentującego Spółkę), w ramach rozważanego modelu współpracy występowałby również Agent Ubezpieczeniowy (reprezentujący dany Zakład Ubezpieczeń).

* Z uwagi na dotychczasowe doświadczenie Spółki w zakresie świadczenia usług na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego (w ramach Umowy o współpracę), Agent Ubezpieczeniowy rozważa powierzenie jej świadczenia określonych usług na jego rzecz także w ramach nowego modelu współpracy. Usługi te byłby świadczone bezpośrednio i wyłącznie na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego. Zakres tych usług obejmowałby w szczególności wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym (np.: kompletowanie dokumentów, prowadzenie baz danych, zbieranie i przekazywanie Agentowi Ubezpieczeniowemu odpowiednich informacji itp.). Wykonywane przez Spółkę czynności nie wchodziłyby w zakres pośrednictwa ubezpieczeniowego w rozumieniu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

* Poszczególne czynności wchodzące w skład usług świadczonych przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego byłyby wykonywane przez jej pracowników lub współpracujących ze Spółką doradców leasingowych.

* W zamian za świadczenie powyższych usług, Spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie od Agenta Ubezpieczeniowego. Kwota wynagrodzenia będzie kalkulowana na podstawie kosztów ponoszonych przez nią w związku ze świadczeniem wskazanych usług oraz odpowiedniej marży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego będą podlegać opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone przez niego na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego będą podlegać opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki 23%.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, stawka podatku VAT wynosi 23%, z zastrzeżeniem innych przepisów VAT.

W opinii Spółki, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku, usługi świadczone przez nią na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego nie będą się mieściły w katalogu czynności:

* opodatkowanych według stawek VAT innych (niższych) niż 23%, ani

* zwolnionych z VAT.

W konsekwencji, w rozważanym modelu współpracy - przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego - usługi świadczone przez Zainteresowanego na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego będą podlegać opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z analizy sprawy wynika, iż Zainteresowany prowadzi działalność w zakresie oddawania towarów (w szczególności pojazdów) w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu. W związku z tym, współpracuje z podmiotami świadczącymi usługi ubezpieczenia (zakłady ubezpieczeń) oraz pośredniczącymi w świadczeniu takich usług (pośrednicy ubezpieczeniowi).

Spółka rozważa wprowadzenie nowego modelu współpracy, w którym świadczyłaby określone usługi na rzecz agenta ubezpieczeniowego. Usługi te byłby świadczone bezpośrednio i wyłącznie na rzecz tego agenta. Zakres usług obejmowałby w szczególności wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym (np.: kompletowanie dokumentów, prowadzenie baz danych, zbieranie i przekazywanie agentowi ubezpieczeniowemu odpowiednich informacji itp.). W zamian za świadczenie powyższych usług, Wnioskodawca będzie otrzymywać wynagrodzenie od agenta ubezpieczeniowego. Kwota wynagrodzenia będzie kalkulowana na podstawie kosztów ponoszonych przez niego w związku ze świadczeniem wskazanych usług oraz odpowiedniej marży.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że Zainteresowany wykonywać będzie odpłatne świadczenie usług na rzecz agenta ubezpieczeniowego, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w jej treści, jak i przepisów wykonawczych do ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

Zakres i zasady zastosowania zwolnienia od podatku VAT, dotyczące zarówno dostawy towarów jak i świadczenia usług, zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Z opisu sprawy wynika, iż usługi jakie zamierza świadczyć Zainteresowany obejmować będą w szczególności wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym (np.: kompletowanie dokumentów, prowadzenie baz danych, zbieranie i przekazywanie agentowi ubezpieczeniowemu odpowiednich informacji itp.).

Powyżej wskazanych usług nie można zaliczyć do usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, a tym samym podlegających zwolnieniu od podatku VAT.

Wnioskodawca poinformował także, iż wykonywane przez niego czynności nie wchodziłyby w zakres pośrednictwa ubezpieczeniowego w rozumieniu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Zatem wykonywane przez Wnioskodawcę usługi nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy.

Dokonując analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych do niej stwierdzić należy, że przedmiotowe usługi nie skorzystają na gruncie podatku VAT z preferencyjnych stawek opodatkowania. Zatem świadczenie tych usług podlegać będzie opodatkowaniu podstawową stawką podatku w wysokości 23%.

Reasumując, usługi świadczone przez Spółkę na rzecz agenta ubezpieczeniowego będą podlegać opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej 23%, w myśl art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Zainteresowanego należy uznać a prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

W przedmiotowej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie stawki podatku z tytułu usług świadczonych na rzecz agenta ubezpieczeniowego. Zdarzenie przyszłe w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych od brokera ubezpieczeniowego z tytułu przystąpienia Spółki do umów ubezpieczenia, zostało rozstrzygnięte w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2011 r. nr ILPP4/443-617/11-2/EWW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl