ILPP4/443-543/12-2/BA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-543/12-2/BA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2012 r. (data wpływu 4 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzątaniu, między innymi w zakresie sprzątania i czyszczenia powierzchni terenu należącego do wspólnot mieszkaniowych oraz terenu należącego do przedsiębiorstw prywatnych. Prowadzi on podatkową książkę przychodów i rozchodów opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Zainteresowany jest zarejestrowany jako czynny podatnik od towarów i usług.

Świadczy on usługi w zakresie:

a.

utrzymania porządku wewnątrz budynków (zamiatanie i mycie korytarzy, klatek schodowych oraz mycie okien w budynkach mieszkalnych i innych budynkach, włączając usługi mycia okien na zewnątrz przy użyciu podnośnika koszowego, drzwi, lamperii na tych klatkach) stosując 23% stawkę VAT zgodnie z symbolem PKWiU 81.22, tj. usługi specjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych,

b.

utrzymania porządku na zewnątrz budynków (zamiatanie chodników, odśnieżanie, usuwanie śniegu i lodu z budynków) stosując 8% stawkę VAT w związku z załącznikiem nr 3 do ustawy, w którym pod poz. 174 wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU 81.29.12.0, tj. - usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu,

c.

usługi polegające na przycinaniu drzew i krzewów oraz koszeniu trawników stosując 8% stawkę VAT w związku z załącznikiem nr 3 do ustawy, w którym pod poz. 176 wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU 81.30.10.00, tj. - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy prawidłowo zastosowana jest stawka 23% na usługi polegające na utrzymaniu porządku wewnątrz budynku bez względu, czy jest to budynek mieszkalny, czy przemysłowy.

2.

Czy prawidłowo zastosowana jest stawka 8% na usługi polegające na utrzymaniu porządku na zewnątrz budynków oraz usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni bez względu na to, czy usługi wykonywane są przy budynkach mieszkalnych, czy też przemysłowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zastosowane stawki są prawidłowe i zgodne z ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23% - gdzie znajdą zastosowanie usługi polegające na sprzątaniu wewnątrz wszelakiego rodzaju budynków.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146a pkt 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 8% - gdzie znajdą zastosowanie usługi polegające na sprzątaniu na zewnątrz wszelakiego rodzaju budynków, które wg zasad metodycznych PKWiU mieszczą się w grupowaniu 81.29.12.0 i załączniku nr 3 poz. 174 - czyli usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni PKWiU 81.30.00, załącznik nr 3 poz. 176.

Usługi sprzątania na zewnątrz wszelkiego rodzaju budynków, w tym także na zewnątrz budynków niemieszkalnych opodatkowane są jedną preferencyjną stawką VAT w wysokości 8%. W zależności zatem od miejsca sprzątania (wewnątrz budynków czy też poza tymi budynkami) różna będzie stawka VAT. Nie jest natomiast istotna statystyczna kwalifikacja danych budynków (mieszkalne lub niemieszkalne) a jedynie to, czy sprzątanie odbywa się wewnątrz czy na zewnątrz tych budynków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienia od podatku.

I tak, w art. 41 ust. 2 ustawy postanowiono, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 174 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%", wymieniono usługi z grupowania PKWiU 81.29.12.0 "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu".

Natomiast pod poz. 176 ww. załącznika, mieszczą się "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni", sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 81.30.10.0.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8% (...).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzątaniu między innymi w zakresie sprzątania i czyszczenia powierzchni terenu należącego do wspólnot mieszkaniowych oraz terenu należącego do przedsiębiorstw prywatnych. Prowadzi on podatkową książkę przychodów i rozchodów opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Zainteresowany jest zarejestrowany jako czynny podatnik od towarów i usług.

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie:

a.

utrzymania porządku wewnątrz budynków (zamiatanie i mycie korytarzy, klatek schodowych oraz mycie okien w budynkach mieszkalnych i innych budynkach, włączając usługi mycia okien na zewnątrz przy użyciu podnośnika koszowego, drzwi, lamperii na tych klatkach) - PKWiU 81.22, tj. usługi specjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych,

b.

utrzymania porządku na zewnątrz budynków (zamiatanie chodników, odśnieżanie, usuwanie śniegu i lodu z budynków) - PKWiU 81.29.12.0, tj. - usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu,

c.

usługi polegające na przycinaniu drzew i krzewów oraz koszeniu trawników - PKWiU 81.30.10.00, tj. - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić zatem należy, iż świadczone przez Zainteresowanego usługi polegające na utrzymaniu porządku na zewnątrz budynków (zamiatanie chodników, odśnieżanie, usuwanie śniegu i lodu z budynków), sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 81.29.12.0 oraz usługi polegające na przycinaniu drzew i krzewów oraz koszeniu trawników, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 81.30.10.00, korzystają z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i w zw. z poz. 174 i 176 załącznika nr 3 do ustawy.

Natomiast pozostałe świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na utrzymaniu porządku wewnątrz budynków (zamiatanie i mycie korytarzy, klatek schodowych oraz mycie okien w budynkach mieszkalnych i innych budynkach, włączając usługi mycia okien na zewnątrz przy użyciu podnośnika koszowego, drzwi, lamperii na tych klatkach), sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 81.22, nie zostały wymienione w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, jako czynności podlegające opodatkowaniu stawkami obniżonymi lub zwolnione od podatku, a zatem podlegają opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

W związku z powyższym, stanowisko Zainteresowanego należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto należy podkreślić, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym, tut. Organ odniósł się do klasyfikacji podanych przez Zainteresowanego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl