ILPP4/443-460/12-2/ISN - Opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką podatku w wysokości 0% VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-460/12-2/ISN Opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką podatku w wysokości 0% VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2012 r. (data wpływu 18 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 0% dla dokonanej/planowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (Wariant A) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 0% dla dokonanej/planowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (Wariant A).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka zawarła z kontrahentem z Szwecji (dalej jako kontrahent) - który jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych - umowę na dostawę towarów, którymi będą żebra do kabin sterylizujących dla przemysłu medycznego.

W momencie wywozu towaru z terytorium Polski:

* towar będzie przeznaczony dla kontrahenta (wywóz towaru z Polski będzie następować po otrzymaniu przez Zainteresowanego od kontrahenta zamówienia na ten towar), przy czym

* towar niejako "po drodze" trafiać będzie do podmiotu powiązanego kapitałowo z Wnioskodawcą na terytorium Szwecji w celu wykonania usługi tłoczenia na tym towarze, a po wykonaniu usługi

* będzie "dalej" transportowany z miejsca tłoczenia bezpośrednio do kontrahenta (transport zamawiany będzie przez Spółkę, przy czym jego kosztami obciążany będzie kontrahent).

Wykonanie usługi tłoczenia jest niezbędne do przygotowania towaru zgodnie z życzeniem kontrahenta. Z przyczyn technologicznych ten proces musi się odbyć na terytorium Szwecji. Zaznaczyć trzeba, że w wyniku wykonanych usług towar poddany zostanie nieznacznemu przetworzeniu, przy czym nie zmieni się jego przeznaczenie, w szczególności w wyniku dokonanych czynności nie powstanie nowy wyrób.

Zainteresowany będzie organizować transport z Polski do miejsca, w którym wykonywana będzie usługa oraz zamawiać transport z tego miejsca bezpośrednio do kontrahenta. Dla celów dowodowych wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej WDT), będzie on posiadać:

* listy przewozowe dokumentujące przemieszczenie towaru z Polski do miejsca wykonania usługi;

* oświadczenie kontrahenta, że w wyniku transportu z miejsca wykonania usługi do kontrahenta towar nie opuści każdorazowo terytorium Szwecji;

* kopię faktury VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku przedstawionych dokumentów, Spółka będzie uprawniona do zastosowania stawki 0% VAT właściwej dla WDT.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do zastosowania stawki 0% VAT w odniesieniu do przedmiotowych dostaw towarów w przedstawionym powyżej przypadku.

Warunki stosowania stawki 0% VAT przy WDT zostały przez ustawodawcę wskazane w art. 42 ustawy o VAT. W ust. 1 pkt 2 tego artykułu wskazuje się, że stawkę 0% w WDT można zastosować w sytuacji gdy: "podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju".

Ustawodawca w kolejnych przepisach art. 42 ustawy o VAT wskazuje na dokumenty, które stanowić będą dowód dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju (muszą łącznie ten fakt potwierdzać).

W ust. 3 omawianego artykułu ustawodawca do takich dowodów zalicza:

* dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi);

* kopia faktury;

* specyfikacja poszczególnych sztuk towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyżej przytoczony przepis należy interpretować łącznie z ust. 11 tego artykułu, w którym zawarto "dodatkowy" otwarty katalog dokumentów, które mogą stanowić dowód potwierdzający dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę obie regulacje Zainteresowany uważa, że przy WDT wystarczającym będzie, aby posiadał on jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT lub innymi dowodami (w formie dokumentów).

Przy czym, co warto zaznaczyć, posiadane dowody muszą łącznie potwierdzać fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, ustawodawca przewidział w przepisach względną swobodę doboru dokumentów stanowiących dowód dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Podkreślić jednak trzeba, że zebrana w ten sposób dokumentacja musi w sposób rzetelny i niebudzący wątpliwości (stanowić dowód) świadczyć o dostarczeniu towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznym orzecznictwie sądów administracyjnych np.:

* Wyrok NSA z dnia 21 października 2011 r., sygn. akt I FSK 1549/2010;

* Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Po 470/2011;

* Wyrok NSA z dnia 23 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 737/2010.

Zdaniem Zainteresowanego, wszystkie wskazane wcześniej kryteria będzie spełniać przedstawiona powyżej struktura dokumentacji WDT. Przede wszystkim należy wskazać, że dzięki planowanemu zawarciu porozumienia między Spółką a kontrahentem, ta pierwsza zdobędzie pewność, że po odbiorze towaru od podmiotu powiązanego przez kontrahenta, w wyniku transportu towarów nie opuszczą one terytorium Szwecji. Towary zatem z pewnością zostaną dostarczone do ich miejsca przeznaczenia i nabywcy (kontrahent) znajdującego się na terytorium Szwecji.

Stwierdzić należy zatem, że wymienione dokumenty bezspornie potwierdzają, że towary w ramach dostawy dokonanej z terytorium Polski dostarczone zostały na terytorium Szwecji.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, opisany powyżej rodzaj dokumentacji WDT w sposób niebudzący wątpliwości potwierdza realizacje dostawy wewnątrzwspólnotowej, a zatem uprawnia go do zastosowania stawki 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W przedmiotowej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie stawki podatku w wysokości 0% dla dokonanej/planowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (Wariant A). Stan faktyczny oraz zdarzenia przyszłe w zakresie opodatkowania dokonanej/planowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką podatku w wysokości 0% (Wariant B) został/zostało rozstrzygnięty/e w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2013 r. znak ILPP4/443-460/12-3/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl